1397/07/04
salamup.ir
nashrkhabar.ir

مشارکت همه برای مدیریت تغییرات شدید اجتماعی ضروری است/مدیریت شهری ساوه سرآمد انجام ماموریت‌های فرهنگی در استان مرکزی

18 مهر 1396 کد خبر : 988619745

به نقل از نارخبر،جلسه شورای اداری شهرستان ساوه ظهر امروز با حضور فتح آبادی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی و مسئولین شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری ویژه شهرستان برگزار شد.

غلامرضا فتح آبادی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی در این جلسه گفت: آمار ها حاکی از افزایش آسیب های اجتماعی و دگرگونی اجتماعی دراستان مرکزی دارد که نیازمند مشارکت همه مسئولین و مردم برای مدیریت تغییرات شدید اجتماعی هستیم.

وی با تاکید بر افزایش آمار طلاق و بزه اجتماعی افزود: باید از تمامی ظرفیت‌های مادی و معنوی و مشارکت‌های دستگاه‌های اجرایی برای اداره جامعه بهره برد تا هزینه آسیب های اجتماعی جامعه کاهش یابد.

فتح آبادی بیان کرد: کار در حوزه اجتماعی و ارتقای فرهنگی و سلامت جامعه در گرو برنامه ریزی اصولی و همچنین تخصیصی بودجه کافی است که  امسال  بستر مطلوبی با اختصاص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار به این حوزه در استان مرکزی فراهم شده است.

وی ادامه داد: مدیریت صحیح در حوزه فرهنگی و اجتماعی باید به گونه‌ای باشد که با کمترین هزینه برای مقابله با آسیب‌ها اجتماعی تلاش کرد و باید مرتب ثمربخشی و اثرگذاری فعالیت ها بررسی شود تا شاهد بازدهی مطلوب، کاهش آسیب های اجتماعی و ارتقای فرهنگ عمومی و سالم شدن جامعه شویم.

این مقام مسئول در استانداری مرکزی با اشاره به برگزاری هفته‌های فرهنگی در استان مرکزی اظهار کرد: در فاز اول در ۱۱ شهر استان به جز ساوه بالغ بر ۲۰ هزار برنامه به مرحله اجرا درآمد اما در فاز دوم بعد از اتمام ماه صفر اولین هفته فرهنگی در ساوه نیز برگزار می شود.

وی افزود: بهره‌مندی از توانمندی نقاط مختلف شهری و روستایی استان، تقویت نشاط اجتماعی و استفاده از ظرفیت‌‌های محلی و بومی گردی را از اصلی ترین اهداف برگزاری هفته‌های فرهنگی در استان است.

فتح آبادی با تاکید بر اخلاق اجتماعی بعنوان رویکرد اصلی فاز دوم تصریح کرد: در فاز دوم باا توجه به ارزیابی نقاط ضعف و قوت فاز او به دنبال تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف با تاکید بر اثرگذاری فعالیت‌های فرهنگی در سطح استان هستیم تا نشاط اجتماعی به جامعه تزریق شود.

وی افزود: توانمندهای هر شهرستان با برپایی نمایشگاه‌های مختلف معرفی می شوند و نگاه به نقاط مختلف شهر و روستا با تاکید بر بالفعل کردن ظرفیت ها موجب اثربخشی  برنامه هفته‌های فرهنگی می شود.

این کارشناس حوزه اجتماعی تاکید کرد: سه سال قبل سند راهبردی توسعه فرهنگی استان برای اولین بار در کشور در استان مرکزی تدوین شد و برگزاری هفته‌های فرهنگی در شهرهای مختلف استان در دستور کار قرار گرفت که  منجر به استقبال ۹۷ درصدی ساکنین شهرهای مختلف استان از این برنامه‌ها شد.

وی ادامه داد: همین استقبال بالای مردم از فاز اول موجب شد تا برنامه ریزی برای اجرای فاز دوم شود که بعد از تفرش در ساوه برنامه اجرا می شود.

مدیریت شهر ها در زمینه فرهنگی عملکرد ضغیفی دارند/ مدیریت شهری ساوه سرآمد انجام ماموریت‌های فرهنگی در استان مرکزی

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی با انتقاد از متولیان فرهنگ گفت: برخی از ادارات و دستگاههای اجرایی استان مانند مجموعه مدیریت شهری که ماموریت‌های فرهنگی به آنان محول شده است، کمتر به موضوعات فرهنگی و اجتماعی توجه می‌کنند.

وی افزود: از مجموع ۳۴ بندی که در قانون برنامه توسعه برای مدیریت شهری پیش بینی شده است، ۹ بند آن مربوط به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری است که متاسفانه اقدام جدی در این حوزه صورت نگرفته است و تنها مجموعه مدیریت شهری ساوه است که سرآمد استان در این حوزه است.

فتح آبادی با اشاره به لزوم استفاده از تمام ظرفیت های استان بیان کرد: چارچوب فعالیت های مدیریت شهری در حوزه فرهنگی و اجتماعی برای تحقق ماموریت‌های شورای اسلامی شهر و شهرداری مشخص شده است.

وی افزود: ظرفیت دیگر شهری مانند ساوه وجود دانشگاه های متعدد است و مدیریت شهرستان باید روحیه مطالبه گری را از جامعه دانشگاهی برای تحقق ماموریت‌های محوله تقویت کند.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی اظهار کرد: شهرستان ساوه که ۲۰ درصد جمعیت استان را در بردارد ، براساس نظرسنجی انجام شده، سطح دینداری و تدین مردم این شهرستان از متوسط استانی بالاتر است.

 وی با اشاره  به بالا بودن میانگین ساوه در برخی از آسیب‌های اجتماعی از میانگین استانی ادامه داد: در برخی از شاخص‌های اجتماعی نظیر موضوعات تحکیم خانواده، رضایت اعضای خانواده، مسایل بهداشتی و درمانی، امنیتی و قضایی از وضعیت مطلوبتری نسبت به سایر شهرهای استان برخوردار است.

فتح آبادی شرح داد: آمار وقوع طلاق در این شهرستان۶ درصد کاهش را نشان می دهد که همگام با موج کشوری کاهش طلاق است.

فتح آبادی ساوه

ساوه میزبان مردم ۳۱ استان کشور است

محمد بهاروند معاون استاندار و فرماندار ساوه نیز گفت: شهرستان ساوه به دلیل جاذبه‌های صنعتی و کشاورزی و حضور هموطنان از ۳۱ استان کشور دارای متنوع ترین فرهنگ است.

 وی افزود: این تنوع قومیتی و فرهنگی یکی از دلایل افزایش ناهنجاری ها است اما از نظر دینداری و پایبندی به مسایل اعتقادی و ارزش های اسلامی شاهد سرآمد بودن مردم این شهرستان هستیم.

بهاروند با اشاره  به شاخصه های امنیتی بیان کرد: آمارها حاکی از کاهش ۱۵ درصدی آمار سرقت و نیز عدم وقوع حتی یک مورد جرایم سازمان یافته  است که نشان از افزایش امنیت و سلامت اجتماعی دارد و از زحمات نیروهای توانمند مجموعه های انتظامی و امنیتی باید تشکر کرد.

وی ادامه داد: افزایش مهاجر در این شهرستان و رشد مثبت مولفه‌های اعتقادی و ارزشی مردم این شهرستان نسبت به میانگین استانی نشان می‌دهد که آسیب‌های در این شهرستان مدیریت شده است.

بهاروند فرماندار ساوه

بهاروند فرماندار شورای اداری ساوه

انتهای پیام/اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر