1397/02/02
salamup.ir
nashrkhabar.ir

عشایر نماد اقتصاد مقاومتی هستند/دامداران با حمایت دولت می توانند دوبرابر گوشت تولید کنند+ تصاویر

21 مهر 1396 کد خبر : 988619755

به گزارش نارخبر، یکی از مفاهیم اصلی اقتصاد مقاومتی، تولید داخلی بدون وابستگی به خارچ از کشور است که پرورش دهندگان دام سبک بخصوص عشایر تمام ویژگی های تحقق اقتصاد مقاومتی را دارند.

عشایر نماد اقتصاد مقاومتی هستند

علی اکبر منصوری رییس اداره امور عشایری استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار ما درخصوص تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: عشایر استان مرکزی با تولید 5هزار و200 تن گوشت قرمز، سه هزار مورد سبدبافی، 13 هزار تولیدات باغی، حدودهزار و200 تن محصولات زراعی و 500 مترمربع صنایع دستی بافندگی بر پایه دانش بومی و بدون وابستگی به بیگانه نماد اقتصاد مقاومتی هستند.

وی با بیان اینکه عشایز 20 درصد  گوشت قرمز استان را تولید می کنند افزود: این قشر زحمتکش 350 هزار راس دام سبک دارند و دو هزار و700 تن کل تولید شیر عشایر است که 60 درصد به محصولات دیگر لبنی فرآوری می شود.

 

منصوری با اشاره به اقدامات حمایتی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بیان کرد: اعطای تسهیلات در قالب طرح تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز برای پرواربندی دام ها حتی در فصل سرد سال در استان مرکزی اجرایی شد تا دام سبک به وزن کم فروخته نشود و با تهیه خوراک موردنیاز پس از پرواربندی به بازار عرضه شود.

وی افزود: با اجرایی شدن این طرح حدود 53 تن تولیدات گوشت قرمز عشایر افزایش یاقت تا غلاوه بر درآمدزایی برای تولیدکنندگان از خروج ارز برای واردات گوشت قرمز جلوگیری کند.

 

تسهیلات اشتغالزایی با بازپرداخت 6 ساله به عشایر داده می شود

رییس اداره امور عشایری استان مرکزی اظهار کرد: عشایر به بیان رهبر معظم انقلاب جامعه ای تولید کننده هستند و هر نفر عشایر بطور میانگین گوشت قرمز مصرفی 16 نفر را تامین می کند و حدود 13 میلیون تومان در سال درآمد ایجاد می کند.

وی با اشاره به افزایش جمعیت عشایر ادامه داد: در استان مرکزی طبق سرشماری حدود 5 هزار نفر عشایر در ساوه، زرندیه ، دلیجان و خمین داریم که 90 درصد در ساوه و زرندیه هستند و عشایر می توانند با توجه به محدودیت مراتع استان، طرح های اشتغالزایی ارایه کنند و از تسهیلات اشتغالزایی در کانون های عشایری با بازپرداخت 6 ساله استفاده کنند.

 

منصوری شرح داد: عشایر استان مرکزی در 42 کانون جمعیتی این چهار شهرستان مستقر هستند و شامل شاهسون بغدادی و مغان، کرد کلهر، سنگسری، زند راوه ای، طایفه مستقل کله کوهی، طایفه مستقل عرب خراسانی و سایر طوایف می شوند.

وی افزود: در حال حاضر اداره امور عشایر در قالب ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان خدمات ( آبرسانی سیار ،ایجاد وتعمیر شبکه آبرسانی قشلاقات ، لایروبی قنوات ، حفر ونوکنی چاه تامین آب شرب ، نگهداری وایجاد راه دسترسی به مناطق عشایری ، ایلراه ها و تجهیز چاه های مالداری، برگزاری کلاسهای آموزشی وسایر خدمات را به عشایر ارایه می کند.

اقتصاد مقاومتی عشایر استان مرکزی

کم آبی، عمده ترین مانع درتحقق اقتصاد مقاومتی توسط عشایر است/ مجتمع آبرسانی به 14 قشلاق در  زرندیه احداث می شود

رییس اداره امور عشایری استان مرکزی کم آبی را عمده ترین مانع در شکوفایی بیشتر اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی در عشایر دانست و خبر داد: مجتمع آبرسانی به 14 قشلاق عشایر در حال احداث در منطقه چهار زرندیه می تواند بخشی از این مشکل را حل کند.

وی افزود: این پروژه با هزینه 10 میلیارد تومان تکمیل می شود که در صورت تخصیص بودجه مورد نیاز شاهد بهره برداری آن می شویم.

 

منصوری در خصوص تسهیلات اعطایی برای پرواربندی نیز گفت: در شش ماهه اول سال 940 میلیون تومان به عشایر تسهیلات با سود جهار درصد داده شد تا با خرید خوراک دام و پرواربندی بر تولیدات گوشت خود بیفزایند.

وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی در میان عشایر با توجه به نوع سبک زندگی و کوچ رو بودن نهادینه شده است.

 

اقتصاد مقاومتی دام سبک

دامداران با حمایت دولت می توانند دوبرابر گوشت تولید کنند

علی توسلی یکی از دامداران ساوجی نیز گفت: پرورش دهندگان دام سبک می توانند با حمایت نهادهای مربوطه تولیدات خود را نزدیک به دوبرابر افزایش دهند.

وی با اشاره به اینکه حدود 70 راس دام سبک دارد افزود: به علت افزایش دام، محل فعلی نگهداری دام برای همسایگان در روستا ایجاد مزاحمت می کند و اگر مسئولین حدود 300 متر زمین در اختیار بنده قرار دهند می توانم دام ها را منتقل کرده و تعداد را افزایش دهم.

 

توسلی با تشکر از تلاش های نیروی انتظامی بیان کرد: اگر امنیت برقرار باشد گوسفندها  در دشتها مدت زمان بیشتری نگهداری می شوند و موجب کاهش هزینه های تولید می شود.

وی ادامه داد: امسال با توجه به بارندگی های مناسب، دشت ها پر از گیاه بود و قیمت مناسبی هم دام ها به فروش رفت.

اقتصاد مقاومتی عشایر استان مرکزی

اقتصاد مقاومتی عشایر استان مرکزی

اقتصاد مقاومتی عشایر استان مرکزی

اقتصاد مقاومتی عشایر استان مرکزی

اقتصاد مقاومتی عشایر استان مرکزی

اقتصاد مقاومتی عشایر استان مرکزی

اقتصاد مقاومتی عشایر استان مرکزی

انتهای پیام/اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر