1397/02/02
salamup.ir
nashrkhabar.ir

نابینایان، امنیت پیاده روی ندارند/ مهمترین مشکل نابینایان بحث اشتغال است/بانک مرکزی بداند 90 درصد نابینایان امضا ندارند، مهر دارند

23 مهر 1396 کد خبر : 988619772

به گزارش نارخبر، روشندلان با وجود محدودیت های ظاهری توانسته اند به موفقیت هایی برسند که شاید آرزوی یک جوان عادی باشد ویا در بعضی موارد در رقابت با انسان عادی حتی پیروز شوند.

قدرت حافظه شاید یکی از ویژگی های بارز روشندلان است و 23 مهرماه هر سال به نام « نابینایان و عصای سفید» نامگذاری شده است تا در غبار روزگار فراموش نشوند.

یکی از خانواده های موفق روشندل در ساوه، خانواده ابوالقاسمی است که هر دو زن و شوهر از دوچشم  نابینا ولی از نظر دل روشن هستند.

برای ملاقات به واحد آپارتمانی آنها در مجتمع بهزیستی رفتیم که به گفته خودشان از ثمرات طرح مسکن مهر دولت قبل بود و در عین سادگی بسیار منظم بود.

« محسن ابوالقاسمی» به همراه همسرش « زهرا مبارک» و دو فرزندش «سهیل» 7 ساله و «نرگس» دو ساله زندگی می کند.

خانواده ابوالقاسمی روشندلان حافظ قرآن

آشنایی با خانواده روشندل قرآنی در ساوه
ابوالقاسمی که لبخند از چهره اش محو نمی شود در گفتگو با خبرنگار نارخبر گفت: حافظ چهار جزء قرآن کریم هستم و در مسابقات مختلف  قرآن کریم در دانشکده علوم پزشکی، بهزیستی و سپاه پاسداران مجموعا بیش از 16 مقام اول تا سوم کسب کردم و همسرم نیز حافظ دو جزء هستند.

وی افزود:در زمینه کامپوتر هم به عنوان استاد در زمینه سخت افزاری و نرم افزاری سابقه تدریس و فعالیت را تا قبل از استخدام به عنوان مسئول ارتباطات تلفنی در دانشکده علوم پزشکی دارم.

این روشندل ساوجی با اشاره به نزدیکی زمان ازدواج و اشتغالش در سال 1388 بیان کرد: در ابتدا پنج سال کارمند دانشکده علوم پزشکی در اراک بودم و پسرم در همان سال اول در اراک به دنیا آمد و همسرم با وجود تجربه اول توانست هم به کار خانه رسیده و هم « سهیل» را بزرگ کند البته مثل هر مادر تجربه اولی از تجربیات فامیل استفاده کردیم، « نرگس» هم پس از انتقال شغلم به بیمارستان مدرس ساوه به دنیا آمد.
وی ادامه داد: تحصیلاتم دیپلم علوم انسانی است، در دانشگاه رشته ای قبول شدم که علاقه نداشتم برای همین رها کردم ولی هر روز اهل مطالعه در زمینه های مختلف هستم.

امنیت پیاده روی نابینایان


نابینایان، امنیت پیاده روی ندارند/ مهمترین مشکل نابینایان بحث اشتغال است
ابوالقاسمی تصریح کرد: مبلمان شهری مناسب نابینایان نیست و حتی نابینایان امنیت پیاده روی ندارند زیرا بعضی کاسبها، پیاده روی جلوی مغازه را هم اشغال کردند.
وی افزود: مهمترین مشکل نابینایان بحث اشتغال است زیرا باید نیازهای خود را که بخاطر نابینایی بیشتر از دیگران است، تامین کند .

این مسئول انجمن نابینایان ساوه گفت: در جلسات متعدد از مسئولین خواستم که حمایت کنند چون برخلاف عموم جوانان بیکار، فرصت های شغلی محدودی دارند.

وی ادامه داد: ازدواج ، مسکن ، حضور در شهر و اجتماع به عنوان یک فرد مستقل و استفاده از اماکن عمومی مانند پارک ها و سالن های مختلف از دیگر نیازهای نابینایان است.

ابوالقاسمی بیان کرد: در زمینه مبلمان شهری به شهرداری چند پیشنهاد دادیم بطور مثال ادامه خط کشی عابرپیاده به پیاده راه که اجرایی شد ولی بعضی خط کشی ها را امتحان کردیم متاسفانه به یک درخت ختم می شد که خطرساز است.


گنجاندن درس آشنایی با زندگی نابینایان در کتب درسی ضروری است
این فعال روشندل تاکید کرد: فرهنگ سازی از طریق گنجاندن درس آشنایی با زندگی نابینایان در کتب درسی توسط آموزش و پرورش ضروری است، تا همه بدانند که چه برخوردی با نابینایان داشته باشند.
وی افزود: در بعضی شهرها فرهنگ سازی شده است که وقتی یک نابینا قصد عبور از خیابان دارد به کمک او بشتابند ولی گاها خودم 40 دقیقه در ساوه منتظر مانده ام ولی کسی نپرسیده است آیا منتظر کسی هستم یا برای عبور از خیابان به همراه نیاز دارم.

بانک مرکزی بداند 90 درصد نابینایان امضا ندارند، مهر دارند
ابوالقاسمی گفت: یکی از خواسته های ما از مسئولین شفاف سازی قانون استفاده از خدمات بانکی توسط نابینایان است که در بخش نامه مبهم بانک مرکزی آمده است: « نابینایان می توانند بدون استفاده از امین حساب باز کنند به جز در مورد افتتاح حساب جاری که باید مسئولیت امضای حساب را خودشان بر عهده بگیرند.»
وی ادامه داد: 90 درصد نابینایان امضا ندارند و مهر دارند که باید این بخش نامه اصلاح شود و کسی امضا نداشت مهر را برای افتتاح حساب جاری بپذیرند.

ضرورت ایجاد حس خودباوری در نابینا و تغییر نگاه والدین توسط دولت /دولت از آزمایش ژنتیکی قبل از فرزندآوری حمایت کند
این روشندل ساوجی بیان کرد: دولت دو کار باید برای نابینایان انجام دهد که شامل ایجاد حس خودباوری برای نابینایان و ایجاد باور توانمند بودن فرزند نابینا برای والدینشان می شود.
وی افزود: گنجاندن درس مربوطه در مقاطع تحصیلی ابتدایی و برگزاری سمینارهای آموزشی برای خانواده های نابینا راهکاری برای دولت است تا همه بفهمند نابینا، توان زندگی و کار در جامعه را دارد.
 
این کارمند دانشکده علوم پزشکی ساوه با اشاره به دغدغه سالم بودن فرزند برای هر خانواده ای تاکید کرد: نابینایی ناشی از بیماری ژنتیکی را دولت می تواند با آزمایش های قبل از ازدواج و بارداری بکاهد، شنیدن تولد یک نابینا در خانواده ها یکی از خبرهای ناراحت کننده برای من است چون می دانم قابل پیشگیری است.

ابوالقاسمی درباره خاطره اش از اولین سفر مستقلش اظهار کرد: در مقطع سوم راهنمایی اولین سفر را به تنهایی از تهران به ساوه داشتم که حتی پدرم باور نمی کرد این سفر هم بخاطر این بود که در ساوه امکان تحصیل نبود و از سال 1368 تا 1381 در تهران تحصیل می کردم.
وی در خصوص فعالیتش در انجمن نیز گفت: مجری برنامه های انجمن نابینایان شهرستان ساوه هستم و شعاری را در سال 87 با عنوان « نابینایان امروز، فرزندان جامعه، جامعه فردا، بدون نابینا» انتخاب کردم که تحقق آن تلاش مسئولین را در الزام آور کردن آزمایشهای ژنتیکی قبل ازفرزندآوری را می طلبد.
ابوالقاسمی بهترین اختراع را خط بریل و بهترین مخترع را لویی بریل دانست و ابراز امیدواری کرد با پیدایش فناوری های جدید، زندگی برای نابینایان آسانتر شود.

فرزندان روشندلان


لطف خدا عامل موفقیت است/ لحظه تولد فرزند سخت ترین و شیرین ترین لحظه یک مادر است
خانم مبارک نیز گفت: به لطف خدا توانستم حافظ دو جز قرآن شوم و در مدت کوتاهی پس از شروع زندگی مشترک نیز به آشپزی مسلط شده و فرزندم را در شهر غریب پرورش دهم.
وی افزود: یکی از لحظات سخت ولی شیرین زندگی ام موقع تولد پسرم در اراک بود که با استفاده از تجربیات فامیل توانستم با وجود دوری از آنها بتوانم فرزندم را بزرگ کنم.
این بانوی روشندل بیان کرد: وقتی فرزندم دنیا آمد برایم سوال بود چطوری به تنهایی سهیل را بزرگ کنم اما با توکل به خدا به راحتی انجام شد.
وی تاکید کرد: موفقیت هایی را که در زمینه قرآنی و یا زندگی کسب کردم همه لطف خدا بوده است.
انتهای پیام/
تگها: مهمترین مشکل نابینایان, نابینایان امضا, مبلمان شهری مناسب نابینایان, روشندل ساوجی, محسن ابوالقاسمی, اخبار ساوه, ژنتیکی معلولان

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر