1398/03/28
salamup.ir
nashrkhabar.ir

آخرین دفاعیات عابر بانک پرسپولیس در دادگاه/ هدایتی: من در تمام دوران عمر خود ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت نکرده‌ام

27 اسفند 1397 کد خبر : 9886111045

پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و ۱۰ متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی و به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

گفتنی است؛ اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و ۱۰ متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور روز چهارشنبه، ۸ اسفندماه به صورت علنی برگزار شد.

در جلسه اول دادگاه، قاضی مسعودی مقام اتهام اخلال در نظام اقتصادی از طریق دریافت وام بدون وثیقه و صرف در محل غیر آن را به متهمان این پرونده تفهیم کرد و حسین هدایتی به ارائه دفاعیات خود پرداخت.

در جلسه دوم که روز ۱۳ اسفندماه برگزار شد نماینده دادستان بر فرار مالیاتی حسین هدایتی تاکید کرد و موسوی نژاد یکی دیگر از متهمان این پرونده به ارائه دفاعیات خود پرداخت.

در سومین جلسه دادگاه نیز که روز یکشنبه ۱۹ اسفندماه برگزار شد، تعدادی از متهمان و وکلای آن‌ها به ارائه دفاعیات پرداختند.

چهارمین جلسه این دادگاه نیز در تاریخ ٢۱ اسفندماه برگزار شد و در این جلسه ۴ نفر دیگر از متهمان به همراه وکلای خود دفاعیات خود را ارائه دادند و حسین هدایتی نیز بخشی از آخرین دفاعیات خود را مطرح کرد.

در ابتدای جلسه قاضی مسعودی مقام گفت: در جلسه قبل حسین هدایتی دولابی دفاعیات خود را مطرح کردند و امروز آخرین دفاعیات اخذ می‌شود.

وی خطاب به هدایتی گفت: لطفا در دادگاه فقط از خود دفاع کنید و به موارد دیگر نپردازید.

قاضی مسعودی مقام در ابتدای پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و ۱۰ متهم دیگر این پرونده پس از تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری به متهمین حاضر در جلسه، اظهار کرد: جلسه دادگاه رسمی است. در جلسه قبل آقای حسین هدایتی دولابی بخشی از دفاعیات خود را در قالب آخرین دفاعیات بیان کرد.

وی از هدایتی پرسید: دفاعیات دیگری دارید؟

هدایتی پاسخ داد: بله.

قاضی مسعودی مقام تأکید کرد: شما و آقای موسوی نژاد خطاب به هم مطالب را مطرح نکنید و سعی کنید به اختصار توضیحات خود را بیان کنید.

وی گفت: در جلسه قبل گفته شد که آقای موسوی نژاد در یک روز برای پسر ۸ ساله‌اش تعداد زیادی حساب باز کرده است که این موضوع به گونه‌ای مطرح شد که این کار توسط بنده انجام شده است.

هدایتی گفت: همچنین به گونه‌ای مطرح شده است که بنده از حضور یقینی به دادگاه جلوگیری کرده‌ام.

وی ضمن رد کیفرخواست خود، عنوان کرد: اینکه ادعا می‌شود پس از گذشت دو ماه سپرده برداشته شده، کذب محض است. در حالی که سپرده یک ساله و قابل تمدید تا 5 سال بوده است. آقای موسوی نژاد شخصا باید پاسخگوی اقدامات قانونی و غیرقانونی خود باشند. هیچ مدرکی دال بر خرید غیرقانونی ملک از سوی من وجود ندارد. تبانی یعنی چه؟ اگر تبانی ثابت شود، یعنی مجرمیت. اگر می‌گویید در سال ۹۴ تبانی کردم، اسم از قائم مقام بانک آوردید که تنها دو ماه مسئولیت داشته است.

هدایتی عنوان کرد: مدیران شرکت‌ها کارمندان آقای یقینی هستند و ارتباطی به بنده ندارند. در جلسه اول بنده مستنداتی ارائه کردم که اسناد شرکت‌ها درشت هستند و حال که شما می‌گویید این اسناد درست نیستند، حتما جعل شده است که یقینی خودش باید بیاید و جوابگو باشد.

وی افزود: ریاست محترم شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی، بنده حسین هدایتی دولابی، تولید کننده هستم و به نظر بنده اخلالگر در نظام اقتصادی کسی است که منابع ارزی کشور را به تاراج برده است. سکه، طلا و ارز گرفته و منابع کشور را از بین برده است. بنده در تمام دوران عمر خود نه ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتم و نه واردات داشتم. در ۴۰ سال فعالیت اقتصادی در حوزه کشاورزی، تولید، به ویژه پرورش میگو یار نظام بودم و در دوران دفاع مقدس در جبهه‌ها حاضر داشتم. نماینده دادستان در جلسات گذشته گفته بود که بنده برای کسب شهرت دست به این اقدامات زده‌ام که باید پاسخ بدهد این شهرت به چه درد من می‌خورد؟ اگر شهرت نداشتم نمی‌توانستم وام بگیرم؟ چه بسا افراد زیادی هستند که شهرت ندارند، اما از بانک سرمایه وام گرفتند.

وی، افزود: بنده تنها یک ملک خریدم و وام گرفتم. در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۹۵ بانک سرمایه در حالی که هنوز سر رسید وام من نرسیده بود، اقدام به تشکیل پرونده کرد. بنده استعلام گرفتم، گرفتن وام از بانک جنبه کیفری ندارد و جرم نیست. اگر کارشناسی املاک نیز اشتباه بوده آن هم جرم نیست، مگر اینکه تبانی رخ داده باشد.

هدایتی بیان کرد: در تاریخ ۸/۳/ ۱۳۹۷ پرونده بنده در شعبه ۹ دادگاه کیفری تشدید خورد و به اتهام مشارکت و اخلال در نظام اقتصادی به دادگاه ویژه جرایم اقتصادی ارسال شد. این پرونده قبل از استجازه از مقام معظم رهبری تشکیل شده و مشمول این استجازه نمی‌شود. من تلفنی از کمیسیون حقوقی مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس استعلام گرفتم و آن‌ها گفتند این پرونده مشمول استجازه رهبری نمی‌شود.

قاضی مسعودی مقام خطاب به هدایتی گفت: آقایان که این مطلب را بیان می‌کنند، آیا آیین نامه استجازه را خوانده اند. آیا آقایان حاضر هستند مکتوب هم نظر دهند؟

هدایتی گفت: از سال ۵۷ کارآفرین هستم و موجب اشتغال هزاران نفر شده‌ام. در بخش ورزش و کمک به پرسپولیس محبوبم. از سال ۸۲ تا ۹۴ اقدام به ورود به بخش ورزش کردم. نکته مهم اینکه حضور من در بخش ورزش ۱۲ سال قبل از آن که وام بگیرم بوده است. توسعه بنگاه‌های اقتصادی اعم از تأسیس شرکت استیل اذین از اقدامات دیگر من بوده است. من اولین تولید کننده تزئینات ساختمانی هستم. راه اندازی دانشگاه علمی کاربردی استیل آذین، احداث کارخانه قیر در غرب کشور از اقدامات دیگر بنده است.

وی، افزود: ۲۰ سال است بزرگترین پرورش دهنده میگو هستم و به همین دلیل شرکت پست عکس بنده را به عنوان بزرگترین تولید کننده میگو تمبر کرده است. بنده اقدام به خرید ملکی از آقای سید مهدی موسوی نژاد کردم و تمام اقدامات کارشناسی ملک و اخذ تسهیلات توسط ایشان در سال ۸۹ و قبل از آشنایی بنده با ایشان توسط خودش انجام شده است.

هدایتی در بخش دیگری از اظهارات خود عنوان کرد: من حسین هدایتی نقشی در اخذ تسهیلات نداشتم، بلکه تمام این موارد قبل از ورود بنده بوده است. من فقط سپرده به بانک آوردم و این کار هم جرم نیست. در توافق موسوی نژاد با بانک صراحتا قید شده تسهیلات یک ساله و قابل تمدید به ۵ سال هستند.

وی، ادامه داد: موسوی نژاد باید خودش پاسخگوی اقدامات قانونی و غیرقانونی خود باشد. بنده چندین بار گفتم کارشناسان را هم به دادگاه بیاورید، اما این کار انجام نشد و چرا فقط برای آقای فیروزگرانی یکی از کارشناسان که فوت کرده کیفرخواست صادر شده است. اگر تأیید شود که کارشناسی‌ها درست بوده جرمی رخ نداده است و اگر تمام کارشناسی‌ها جعلی هستند، افراد دیگر باید پاسخگو باشند. حتی موسوی نژاد هم بی گناه است و کارشناسان باید جوابگوی کارشان باشند.

هدایتی خاطرنشان کرد: در کیفرخواست چندین بار آمده است که بنده و آقای موسوی نژاد تبانی کرده‌ایم. تبانی یعنی چه؟ یعنی ما با مدیران چایی و شیرینی خورده و رشوه داده‌ایم که این موضوع باید ثابت شود.اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر