1399/03/10
salamup.ir
nashrkhabar.ir

در روز‌های آلوده چه غذا‌هایی بخوریم؟

26 آذر 1398 کد خبر : 9886111716

دکتر نفیسه حسینی یکتا، نائب رئیس انجمن طب سنتی ایران و معاونت توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در خصوص "دستورات طب سنتی برای مقابله با بیماری آنفلوانزا و کاهش آسیب آلودگی هوا بر بدن در روز‌های سرد سال" توصیه‌هایی کردند.

یک دمنوش عالی برای پیشگیری و درمان بیماری آنفلوانزا

وی گفت: برای پیشگیری از آنفلوانزا رعایت بهداشت شخصی و شستشوی مرتب دست‌ها بسیار مهم است و عدم تماس نزدیک با فرد مبتلا باید رعایت شود.

او ضمن بیان اینکه مصرف مایعات زیاد در این ایام توصیه می‌شود، اضافه کرد: برای افراد مبتلا به آنفلوانزا مصرف میوه‌هایی که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و اثر مثبت در پیشگیری و درمان دارد مثل شلغم و سیب را توصیه می‌کنیم.

دکتر حسینی یکتا افزود: دم کرده‌ی آویشن همراه عسل برای افرادی که آنفلوانزا دارند می‌تواند کمک کننده باشد و غرغره کردن آب و نمک رقیق هم روزی دوبار بسیار مؤثر است.

اگر هوا آلوده نبود گاهی پنجره‌ها را باز کنید!

این متخصص طب سنتی گفت: در صورت عدم آلودگی هوا و ساعت‌هایی که هوا خوب است مثلا قبل از اذان ظهر، پنجره‌های خانه را باز کنید تا هوای تازه وارد منزل شود.

وی خاطرنشان کرد: کسانی که به بیماری آنفلوانزا مبتلا هستند خصوصا در روز‌های آلوده از مصرف غذا‌های حجیم و سنگین، چون لازانیا و کله پاچه پرهیز کنند.

نائب رئیس انجمن طب سنتی ایران گفت: به کسانی که در گروه‌های سنی پر خطر هستند مانند سالمندان، کودکان و بیماران قلبی و ریوی اکیدا توصیه می‌کنیم که تا حد امکان از حضور در اماکن شلوغ در ایام شیوع بیماری آنفلوانزا و آلودگی هوا خودداری کنند.

شربت‌های شفابخش برای روز‌های آلوده و سرد

حسینی یکتا ضمن تأکید بر اینکه افراد آسیب پذیر و گروه‌های پرخطر در روز‌های آلوده حتما از ماسک‌های مؤثر استفاده کنند، بیان داشت: در روز‌هایی که هوا آلوده است، مصرف شربت آبلیمو، شربت آب نارنج، شربت تخم بالنگو بسیار مفید و اثربخش است.

او گفت: مصرف غذا‌هایی مثل ماکارونی، لازانیا، کله پاچه، بادمجان، گوشت گاو و انواع فست فود‌ها در ایام آلودگی هوا بسیار مضر است و نباید مصرف شود خصوصا کسانی که مجبورند ساعات زیادی را بیرون منزل باشند.

چه غذا‌هایی در روز‌های آلوده بخوریم؟ / اسپری کردن گلاب در محیط خانه

وی مصرف غذا‌های سبک مانند سوپ سبزیجات و تخم مرغ عسلی را در روز‌های آلوده مفید دانست و اظهار داشت: مصرف نوشیدنی هایی، چون آب سیب و آب هویچ را در روز‌های آلوده به همه‌ی افراد پیشنهاد می‌دهیم.

معاونت توسعه سلامت دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت در آخر گفت: برای ضد عفونی کردن هوای منزل در روز‌های آلوده دود کردن "اسپند، کندر و برگ مورد" کمک کننده است. همچنین اسپری کردن گلاب در محیط خانه در روز‌های آلوده هم بسیار مؤثر است البته باید مراقب حساسیت‌های تنفسی در افرادی که سابقه‌ی آلرژی دارند هم باشیم.

منبع: بهداشت نیوز

انتهای پیام/اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر