1398/05/28
salamup.ir
nashrkhabar.ir

غلبه تهران بر ریاض

7 خرداد 1393 کد خبر : 988612448

بنیاد کارنگی در مقاله‌ای تحت عنوان « توازن مبهم: آمریکا، ایران، و عربستان در خاورمیانه‌ای در حال تغییر» به قلم «فردریک وهری» (Frederic Wehrey) و «کریم سجادپور» با اشاره به رویکرد جدید واشنگتن در قبال خاورمیانه و ایران نوشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا متحد خود در منطقه را از دست داد و از آن پس سیاست خارجی واشنگتن در منطقه نفت خیر خلیج فارس بر دو محور راهبردی استوار گردید: دشمنی با ایران و روابط حسنه با عربستان سعودی. اما در ماه‌های اخیر این وضعیت که دست کم 35 سال متمادی بر منطقه حاکم بود با نظم سیاسی عربی به سرعت در حال تغییر و همچنین وعده تنش زدایی در روابط هسته‌ای ایران و آمریکا به چالش کشیده شده است.

 

این گزارش در ادامه افزود: توافق موقت هسته‌ای با ایران در کنار اختلافات منطقه‌ای آمریکا و عربستان سعودی منجر به چینش جدید صفحه شطرنج ژئوپولتیک منطقه شده که در این چینش جدید، تهران، ریاض را به عنوان متحد اصلی واشنگتن در منطقه از میدان به در می کند.

 

در ادامه این مقاله با تأکید بر تلاش واشنگتن برای حفظ ریاض به عنوان یکی از متحدان خود در منطقه و همچنین تقلا برای جلب اعتماد تهران که به صورت بالقوه می تواند به اصلی ترین متحد آمریکا در خاورمیانه تبدیل شود، آمده است: اما در این میان رئیس جمهوری آمریکا به جای اینکه یک متحد منطقه ای خود را به جای دیگری کنار بگذارد، رویکرد جدیدی را در قبال خاورمیانه در پیش گرفته است. آمریکا دیگر به دنبال منزوی کردن ایران نیست و در عوض تلاش می‌کند توازن جدیدی را میان ایران و عربستان سعودی برقرار کند که به طور حتم مشخصه این نظم جدید منطقه ای «رقابت و احتمالا شک و تردید است و نه ایجاد یک جنگ واقعی و یا نیابتی».

 

کارنگی با تأکید بر لزوم تلاش واشنگتن برای برقراری روابط دوجانبه حسنه میان ایران و عربستان سعودی به منظور پیشبرد اهداف و منافع منطقه ای آمریکا نوشت: هیچ روابط دوجانبه ای در خاورمیانه برای آینده منطقه و همچنین منافع آمریکا مهمتر از ایجاد رابطه حسنه میان ایران و عربستان سعودی نیست. که در این میان تلاش واشنگتن برای برقراری مناسبات دوجانبه با تهران و ریاض می تواند به برقراری این توازن جدید در منطقه کمک کند.

 
تگها: غلبه تهران بر ریاض

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر