1400/02/02
salamup.ir
nashrkhabar.ir

عدم پایبندی ۵۶ کشور به تعهدات در قبال آژانس/ همکاری مناسب ایران در ۹۹ درصد موارد

9 خرداد 1393 کد خبر : 988612462

دانا ، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی جدید که به رویت خبرگزاری بلومبرگ رسیده اعلام کرده 56 کشور سال گذشته نتوانسته‌اند تقاضاهای سازمان ملل برای گزارش‌دهی درباره مواد هسته‌ای خود را برآورده کنند. ایران یکی از این کشورها است، اما تنها در 1 درصد موارد برای گزارش‌دهی به موقع تأخیر کرده است.

گزارش آژانس خاطرنشان کرده حدود یک سوم کشورهای عضو این نهاد نظارتی، در سال 2013 اطلاعات مربوط به پادمان‌های هسته‌ای خود را ارائه نکرده‌اند. کشورهای دیگر هم یا مانع فعالیتهای بازرسی آژانس شده‌اند و یا برای گزارش فعالیتهای هسته‌ای خود عملکرد ضعیفی داشته‌اند.

در این گزارش 86 صفحه‌ای آمده است: «چندین کشور عملکرد مناسبی از لحاظ توضیح یا تلاش برای حل سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نداشته‌اند.»

طبق این گزارش، سوالاتی که آژانس در زمینه صحت یا کامل بودن بیانیه‌های کشورها مطرح کرده نیز از جمله مواردی بوده که با بی‌توجهی آنها مواجه شده است.

آژانس تصریح کرده است: «تأخیر در حل مسائل باعث می‌شود آژانس نتواند به اهداف پادمانی خود عمل کند.»

این دومین سالی است که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عدم پایبندی کشورها به تعهدات بین‌المللی خود اشاره می‌کند.

مطابق این گزارش، بازرس‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال گذشته از 1264 تأسیسات اتمی بازدید کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که در کشورهای مختلف اورانیوم و پلوتونیوم کافی برای ساخت 8283 سلاح هسته‌ای وجود دارد.

علی‌رغم اینکه ایران یکی از 56 کشور مورد اشاره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای عدم همکاری بوده است این نهاد نظارتی تصریح کرده 211 مورد بازرسی از ایران در سال گذشته انجام شده و ایران از 8283 گزارشی که موظف به ارائه آنها بوده تنها در یک درصد موارد تأخیر داشته است.اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر