1397/03/02
salamup.ir
nashrkhabar.ir

قشقاوی: دوستی ایران و کردهای عراق دارای پیشینه‌های تاریخی است

25 خرداد 1394 کد خبر : 988614535

در دیدار حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه با دکتر یوسف محمد، رییس مجلس اقلیم کردستان عراق، ابعاد مختلف همکاری‌ها مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

دانا، قشقاوی در این دیدار با اشاره به گفت‌وگوهای خوب انجام شده با مقام‌های مختلف اقلیم کردستان عراق، گفت: خوشبختانه همه مسوولان دولت اقلیم کردستان عراق نسبت به جمهوری اسلامی ایران علاقه وافر و حسن نیت دارند و این امر زمینه‌ساز توسعه بیش از پیش همکاری‌هاست و در چنین فضای مثبتی، اطمینان داریم که همه اهداف این امر محقق خواهد شد.

 

او دوستی ایران و کردهای عراق را دارای پیشینه‌های تاریخی و فرهنگی و نیز مبارزات مشترک علیه رژیم صدام دانست و افزود: این دوستی قدیمی و ریشه‌دار نویدبخش آینده‌ای روشن برای همکاری‌ها در ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

 

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به موضوعات مشترک همکاری‌ها، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، جرائم سازمان یافته و تروریسم را از زمینه‌های مهم برای همکاری دوجانبه نام برد.

 

وی هم‌چنین خواستار تقویت زیرساخت‌های موجود در مرزهای رسمی دو کشور به منظور ارتقای همکاری‌های اقتصادی و نیز تبادل سفرهای شهروندان ایرانی و عراقی شد و درخواست کرد موضوع رسمی شدن مرز سیران‌بند - بانه از سوی طرف عراقی با نظر مثبت مورد توجه و اقدام قرار گیرد.

 

دکتر یوسف محمد، رییس مجلس اقلیم کردستان عراق نیز با ابراز خرسندی از دیدار با هیأت ایرانی، به سابقه دیرینه دوستی میان جمهوری اسلامی ایران و کردهای عراق اشاره کرد و از حمایت‌های تاریخی دولت جمهوری اسلامی ایران از کردها در مقاطع مختلف تاریخی به‌ویژه حمایت جدی و حیاتی ایران از اقلیم در مقابله با داعش تشکر کرد.

 

وی از روند رو به رشد همکاری‌های اقتصادی ابراز خرسندی کرد و آمادگی طرف اقلیم برای توسعه مبادی مرزی مشترک را اعلام کرد.

 

رییس مجلس اقلیم کردستان عراق، با اشاره به تهدیدات مشترک در سطح منطقه به‌ویژه تهدیدات ناشی از داعش و گروه‌های تروریستی، بر ضرورت استمرار همکاری‌های امنیتی در راستای تقویت امنیت ایران و عراق و کل منطقه تأکید کرد.

 
تگها: اقلیم کردستان, دوستی ایران و کردهای عراق, نارخبر ساوه

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر