1398/05/28
salamup.ir
nashrkhabar.ir

خدمت سربازی متأهلان با شرایط ویژه

15 مهر 1394 کد خبر : 988615228

به گزارش نارخبر، افراد متأهل به نزدیک‌ترین مرکز آموزش محل سکونت همسر اعزام می‌شوند.

دانا؛ به نقل از وطن امروز، همزمان با هفته نیروی انتظامی رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا ضمن مرور قوانین و تصمیم‌گیری‌ها درباره مشمولان، آخرین جزئیات معافیت ایثارگری، وضعیت تعویض کارت‌های پایان خدمت قدیمی، موضوع سرباز حرفه‌ای و تسهیلات خدمت سربازان متاهل را تشریح کرد.  به گزارش «وطن امروز»، سردار سیدحمید صدر‌السادات با بیان اینکه سازمان وظیفه عمومی به عنوان یکی از پلیس‌های تخصصی ناجا، ماموریت تأمین سرباز، فراخوان و اعزام به خدمت و رسیدگی به درخواست‌های معافیت مشمولان را برعهده دارد، اظهار داشت: براساس قانون خدمت وظیفه عمومی افراد ذکوری که به سن18 سال تمام می‌رسند باید وضعیت خدمتی خود را مشخص کنند و برای تعیین تکلیف خدمتی خود به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) مراجعه کنند. وی افزود: این سازمان با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح به تناسب نیازمندی نیروهای مسلح، مشمولان را به یکی از نیروهای ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع برای انجام دوره ضرورت خدمت وظیفه عمومی معرفی می‌کند و همچنین بخشی از این سربازان بنا به نیاز نهاد‌ها و دستگاه‌های دولتی برای ادامه خدمت در اختیار این سازمان‌ها قرار می‌گیرند.

 

 

ارسال 3میلیون درخواست توسط مشمولان

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: مشمولان درخواست‌های اعزام به خدمت، معافیت پزشکی، معافیت کفالت و معافیت موارد خاص خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی

(پلیس +10) به این سازمان برای بررسی ارسال می‌کنند. وی در ادامه میزان درخواست‌های ارسال شده به این سازمان در سال گذشته را حدود 3 میلیون درخواست عنوان کرد و گفت: بیشتر درخواست‌ها درباره معافیت‌های پزشکی، کفالت، ایثارگران، تحصیلی،‌ تعویض کارت و جریمه مشمولان غایب است. به گفته سردار صدرالسادات براساس بند ط تبصره 16 قانون بودجه سال 1394 مشمولانی که بیش از 8 سال غیبت دارند با پرداخت جریمه از معافیت برخوردار می‌شوند. وی افزود: همچنین بیش از 288 هزار متقاضی در طرح جریمه مشمولان غایب ثبت‌نام کرده‌اند که پس از بررسی درخواست‌های این افراد، اطلاع‌رسانی لازم از طریق پیامک به آنها انجام شده است.

 

قانون سرباز حرفه‌ای نداریم

صدر‌السادات درباره سرباز حرفه‌ای یادآورشد: موضوع سرباز حرفه‌ای فقط در فضای مجازی مطرح شده و هنوز مفهوم سرباز حرفه‌ای در قانون تبیین نشده است و در حال حاضر مشمولان هنگام ورود به خدمت آموزش‌های لازم را می‌گذرانند. وی خاطرنشان کرد: در صورتی که اطلاعات مربوط به انجام خدمت سربازان وظیفه در سامانه وظیفه عمومی کامل باشد پس از پایان خدمت ظرف 10 روز تا یک ماه کارت پایان خدمت آنها صادر می‌شود.

 

پایان مهلت تعویض کارت‌های پایان خدمت قدیمی

وی در ادامه با اشاره به تمدید مهلت تعویض کارت‌های پایان خدمت قدیمی گفت: کارت‌های قدیمی پایان خدمت در حال حاضر اعتباری نداشته و مهلت تعویض کارت‌های قدیمی نیز به پایان رسیده است و افراد هر چه سریع‌تر باید برای تعویض کارت خود به هوشمند اقدام کنند. صدرالسادات به مزایای هوشمند شدن کارت‌های پایان خدمت اشاره کرد و افزود: تراشه‌ الکترونیکی کارت‌های هوشمند با دستگاه‌های ویژه سازمان وظیفه عمومی قابل ملاحظه بوده و خلاصه‌ای از پرونده خدمت فرد به شمار می‌رود. وی یادآور شد: کارت‌های هوشمند به دلیل دارا بودن ضریب امنیتی بالا، امکان جعل را به حداقل رسانده است.

 

جزئیات معافیت ایثارگری

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره قانون کسر خدمت سربازی گفت: براساس اصلاحات قانون خدمت وظیفه عمومی در سال 1390 به مشمولانی که والدین آنها دارای 30ماه سابقه جبهه یا 24 ماه سابقه اسارت یا دارای 25 درصد جانبازی هستند معافیت ایثارگری تعلق می‌گیرد. وی تصریح کرد: مشمولان فاقد غیبت متولد 1372 و قبل از آن که والدین آنها در جبهه حضور داشته‌اند اما حد نصاب لازم برای اخذ معافیت ایثارگری را کسب نکرده‌اند، می‌توانند از مزایای کسر خدمت برخوردار شوند.

 

خدمت سربازان متأهل با شرایط ویژه

سردار صدرالسادات در ادامه با اشاره به نحوه خدمت سربازان متاهل بیان داشت: افراد متأهل به نزدیک‌ترین مرکز آموزش محل سکونت همسر اعزام می‌شوند و طبق دستورالعمل ستاد کل نیروهای مسلح در نزدیک‌ترین یگان محل سکونت خدمت می‌کنند. وی یادآور شد: 7هزار متقاضی فاقد شرایط طرح جریمه مشمولان غایب هستند و حدود 12هزار درخواست دیگر نیز در حال بررسی است. وی از تمدید مهلت واریز مبلغ جریمه مشمولان غایب خبر داد و یادآور شد: آخرین مهلت واریز مبلغ جریمه مشمولان غایب خدمت سربازی 10مهرماه بوده که به مناسبت هفته نیروی انتظامی این مهلت تا 20 مهرماه سال جاری تمدید شده است.

 
تگها: خدمت سربازی متأهلان با شرایط ویژه, قانون جدید سربازی, جزئیات معافیت سربازی, کارت های خدمت, نارخبر ساوه, ساوه, اخبار ساوه

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر