1397/10/28
salamup.ir
nashrkhabar.ir

تعلق مالیات برارزش افزوده به سودهای کلان بانکی راه ورودی به نظام ربوی وشبه ربوی

29 فروردین 1395 کد خبر : 988616587

یک کارشناس امور بانکداری گفت: تعلق مالیات بر ارزش افزوده به سودهای بانکی کلان سبب ورود سیستم بانکی ما به نظام ربوی و شبه ربوی می شود.

 

دانا؛ به نقل از  آرمان کرمان، روز پنجشنبه علی طبیب نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به دنبال تعلق مالیات بر ارزش افزوده بر سودهای بانکی کلان هستیم.

 

به دنبال دستیابی به اطلاعات بیشتر در این زمینه به سراغ کارشناسان مسائل اقتصادی رفتیم و دلایل موافقت و مخالفت آن ها را جویا شدیم.

 

محمد علی پور سخنگو کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان فرد موافق به خبرنگار آرمان کرمان گفت: در وضعیت کنونی یکی از اشکالات اساسی اقتصاد کشور ما وجود نقدینگی بیش از نیاز در جامعه می باشد که به واسطه سودهای کلان به بانک ها و موسسات مالی سرازیر شده است.

 

وی عنوان کرد: نقدینگی که می تواند در موقعیت های دیگر عنصر مولد اقتصاد پویا شود در حال حاضر اقتصاد ما را به حالت راکد درآورده است.

 

سخنگو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: متاسفانه در این برهه از زمان هیچ کس حاضر نیست با سرمایه ای که دارد در بخش های مختلف از قبیل تجارت ، مسکن و... کار اقتصادی انجام دهد همین امر سبب کاهش وجود نقدینگی در جامعه و افزایش آن در بانک ها شده است.

 

علی پور ادامه داد: افراد به علت تعلق سودهای کلان تضمین شده ترجیح می دهند پول های خود را در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری نگهداری کنند و به جای مبادله پول با کالا ،مبادله پول با پول انجام می دهند.

 

وی اظهار داشت: افرادی که پول اضافی دارند با سپرده کردن پول های خود سودهای کلان به جیب می زنند و کسانی که نیازمند دریافت پول هستند از این سپرده به صورت دریافت وام با سودهای بالا استفاده می کنند.

 

سخنگو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: بدهکاران بانکی نتیجه اینگونه سرمایه گذاری و دریافت وام با سودهای بالا هستند که سبب رکود کشور در بخش اقتصاد شده اند.

 

علی پور بیان داشت: از دیدگاه بنده اگر قانون تعلق بر سودهای بانکی را با ساز و کار مناسب خود به کار گیرند می تواند نقدینگی را که به صورت سرسام آور متورم شده در جهت بهبود سایر فعالیت دیگر به کار گرفت.

 

محمد لنگری کارشناس امور بانکداری در مخالفت با تصویب قانون مذکور اعلام کرد:تعلق مالیات بر سودهای بانکی سبب افزایش هزینه پول می شود و متاسفانه سبب ورود سیستم بانکی ما  به نظام ربوی و شبه ربوی می شود حال آنکه استفاده از شیوه های تامین مالی بر ارزش زمانی پول سیستم بانکی را در این وادی قرار داده است.

 

این کارشناس امور بانکداری افزود: با توجه به اینکه کشور ما در حال حاضر در بحران رکود اقتصادی به سر می برد تصویب چنین قانونی شرایط را سخت تر خواهد کرد.

 

لنگری توصیه کرد: دولت در شرایط کنونی باید سیاست های انبساطی را به کار ببرد و با قرار دادن منابع ارزان قیمت در اختیار مردم و تولید کنندگان اقدامی در جهت خروج از رکود انجام دهد.

 

وی اذعان داشت:مالیات بر ارزش افزوده قرار دادن  برای سودهای بانکی از سوی دیگر سبب خروج بخشی از سرمایه ذخیره شده در بانک ها می شود و این امکان را به افراد می دهد که در مکان هایی غیر از بانک سرمایه گذاری کنند.

 

کارشناس امور بانکداری تاکید کرد:از آنجایی که فرصت های سرمایه گذاری مناسبی در اختیار مردم ما نیست لذا تصویب چنین قانونی سبب بروز اثرات منفی زیادی می شود و علاوه بر مردم بانک ها هم متضرر خواهند شد چرا که بخشی از بار این مالیات بر دوش بانک ها خواهد بود.

 

حال با توجه به گفته های کارشناسان باید منتظر ماند و دید که دولت از چه دیدگاهی به این قانون نگاه خواهد کرد و آیا در حقیقت این امر گامی در جهت تحقق و اجرای اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

 

انتهای پیام/اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر