نظریان: نمی‌توانیم مالکیت پیست شمشک را بگیریم/ شانس چهارمین سهمیه برای المپیک زمستانی کم است

باس نظریان، رئیس فدراسیون اسکی و ورزش‌های زمستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره برگزاری رقابت‌های انتخابی برای حضور در بازی‌های المپیک زمستانی 2022 چین اظهار داشت: یکی از اتفاق‌های خوبی که در این دوره رخ داد و همه ورزشکاران، داوران، مربیان، و مسئولان نیز به آن اشاره کردند، همدلی و انسجامی بود که در بین همه اهالی جامعه اسکی به وجود آمد. خوشبختانه به واسطه این مسئله، مسابقات نیز منظم و بدون حاشیه برگزار شد و در نهایت سید ستار صید، حسین ساوه شمشکی و عاطفه حامدی به عنوان نفراتی اعزامی انتخاب شدند.

اخبار ورزشی

رئیس فدراسیون اسکی گفت که شانس زیادی برای کسب سهمیه چهارم برای اعزام به بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ وجود ندارد

عباس نظریان، رئیس فدراسیون اسکی و ورزش‌های زمستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره برگزاری رقابت‌های انتخابی برای حضور در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ چین اظهار داشت: یکی از اتفاق‌های خوبی که در این دوره رخ داد و همه ورزشکاران، داوران، مربیان، و مسئولان نیز به آن اشاره کردند، همدلی و انسجامی بود که در بین همه اهالی جامعه اسکی به وجود آمد. خوشبختانه به واسطه این مسئله، مسابقات نیز منظم و بدون حاشیه برگزار شد و در نهایت سید ستار صید، حسین ساوه شمشکی و عاطفه حامدی به عنوان نفراتی اعزامی انتخاب شدند. صید برای چهارمین بار، ساوه شمشکی برای سومین بار و احمدی نیز برای اولین بار راهی المپیک زمستانی می‌شوند.

وی افزود: باید از مدیریت پیست‌های توچال و دربندسر و همچنین هیئت اسکی تهران تشکر کنم که نهایت همکاری را با فدراسیون داشتند. عملکرد این پیست‌ها به قدری خوب بود که آب در دل‌مان تکان نخورد.

رئیس فدراسیون اسکی درباره احتمال اعزام نماینده چهارم ایران به المپیک زمستانی گفت: دبیر فدراسیون روز گذشته (سه‌شنبه) تلاش زیادی کرد تا با مسئولان فدراسیون جهانی در این باره صحبت کند. واقعیت این است که شانس زیادی در این خصوص وجود ندارد و در خوشبینانه‌ترین حالت بین ۵ تا ۱۰ درصد می‌توانیم یک نماینده دیگر داشته باشیم. سمانه بیرامی باهر نفر چهلم در لیست رزروها است و همین مسئله شانس او را کم کرده است.

نظریان درباره زمان اعزام و تعداد نفرات کاروان ایران گفت: زمان اعزام ۱۰ بهمن ماه خواهد بود و قرار است هفته آینده نیز یک مراسم بدرقه با حضور مسئولان ورزش، پیشکسوتان و سایر اهالی جامعه اسکی داشته باشیم. درخصوص نفرات اعزامی نیز ۳ ورزشکار به نام‌های صید، ساوه شمشکی و احمدی، من و بهرام ساوه شمشکی به عنوان رئیس و دبیر فدراسیون، باقر کلهر مربی آلپاین، مصطفی میرهاشمی مربی صحرانوردی، حمید سجادی وزیر ورزش و رضا صالحی‌امیری رئیس کمیته ملی المپیک در لیست هستند.

وی درباره پیش‌بینی‌اش از عملکرد اسکی‌بازان در المپیک زمستانی عنوان کرد: ما باید با واقعیت حرکت کنیم. اخیراً شاهد بارش برف هستیم و این نشان می‌دهد که بازه زمانی طولانی برای حضور اسکی‌بازان روی برف در اختیارشان نیست. همچنین شرایط اقتصادی فدراسیون نیز آنقدر خوب نیست که بخواهیم اردوهای طولانی مدت در خارج از کشور داشته باشیم. این مسائل نشان می‌دهد که یک نوع محدودیت ذاتی وجود دارد که دست ما و ورزشکاران نیست. با این وجود، ملی‌پوشان همه تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا بهترین عملکرد را داشته باشند و بهترین اتفاقات را رقم بزنند. در این میان باید اشاره کنم که حضور ایران در این رویداد ارزشمند است و باید قدر این فرصت را بدانیم.

رئیس فدراسیون اسکی در پاسخ به این سوال که چرا از پیست‌های کشورهای همسایه مثل ترکیه برای انجام تمرینات در طول سال استفاده نمی‌شود؟ گفت: اینکه اسکی‌بازان در بهترین شرایط فقط دو، سه ماه بتوانند در داخل کشور تمرین کنند، خوب نیست. ما بر همین اساس به دنبال امضای تفاهم‌نامه با کشورهایی همچون لبنان، ترکیه و قزاقستان هستیم. همچنین قصد داریم اگر فرصت به وجود آمد، درخصوص این تفاهم‌نامه‌ها صحبت‌هایی با کشورهای مختلف در جریان برگزاری المپیک زمستانی داشته باشیم و همان جا نیز به امضای طرفین برسانیم.

حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان دو هفته قبل اعلام کرد که پیست شمشک امسال به صورت آزمایشی قرار است در اختیار فدراسیون اسکی قرار بگیرد. نظریان در این باره گفت: اینکه فدراسیون بعد از ۷۰ سال هنوز پیست ندارد و نمی‌تواند از ورزشکاران حمایت خوبی را داشته باشد، باعث شرمندگی است. البته ما میهمان پیست‌ها هستیم و آنها نیز تا جایی که ممکن است، همکاری لازم را داشته‌اند. درخصوص شمشک نیز باید بگویم که ۲، ۳ مشکل اساسی در آنجا داریم. یکی از مشکلات اصلی آن است که بخش‌های زیادی از پیست دارای مالک شخصی هستند. در واقع ۲۷ هکتار از پیست در اختیار کسانی است که سند تک‌برگ دارند. ما حتی از بزرگان محلی نیز کمک گرفتیم تا از پیست استفاده کنیم، اما واقعیت آن است که نمی‌توانیم خودمان را وارد چالش این‌چنینی کنیم. در صحبتی که با وزیر ورزش هم داشتم، عنوان کردم که این یک چالش محلی و عمیق است.

وی در این باره ادامه داد: مشکل دوم آن است که به واسطه شرایط پیست، بازسازی‌ها و ترمیم‌های موقتی در گذشته و همچنین تعطیلی در طول چند سال قبلی، این پیست تاییدیه استاندارد ندارد. البته این تاییدیه برای یک مرحله گرفته شده، اما هنوز نهایی نشده است. من نمی‌توانم ورزشکاران و ملی‌پوشان را سوار بر تله‌سیژی کنم که تاییدیه نگرفته است. اگر اتفاقی رخ بدهد، چه کسی پاسخ‌گو خواهد بود؟

رئیس فدراسیون اسکی گفت: المپیک زمستانی روز اول اسفند تمام می‌شود و ما باید برای حضور بهتر در المپیک ۲۰۲۶ ایتالیا، کارمان را از ۲ اسفند استارت بزنیم. اگر قرار است از این وضعیت خارج شویم، باید امکانات مورد نیاز فراهم شود. ما فقط در ۲ رشته از مجمون ورزش‌های زمستانی فعال هستیم و باید این تعداد را گسترش بدهیم تا نمایندگان بیشتری هم در رویدادهای بزرگ داشته باشیم.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *