آخرین تحولات مذاکرات؛ بازی رسانه‌ای غرب به جای اتخاذ تصمیم سیاسی

مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین در حالی دنبال می‌شود که با وجود رسیدن گفت‌ وگوها به مراحل حساس، رسانه‌های غربی تلاش دارند با انواع بازی‌های رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار قرار داده و از اتخاذ تصمیم سیاسی برای دستیابی سریع‌تر به توافق خودداری می‌کنند.

به گزارش نارخبر؛ مذاکرات لغو تحریم‌های وین در روزهای اخیر به مراحل مهم و حساسی رسیده است و همه طرف‌های مذاکره‌کننده در انتظار تصمیم سیاسی آمریکا هستند.

جمهوری اسلامی ایران پس یک وقفه کوتاه در دور هشتم و پس از بازگشت از تهران، بسته پیشنهادی خود را روی میز مذاکرات قرار داده است.

آنچه که جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات این دوره مورد تاکید قرار داده، موضوع لغو تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، فارغ از نوع برچسبی که بر آنها زده شده است. همچنین آمریکا باید تحریم‌هایی که مانع از انتفاع اقتصادی ایران شده است را لغو کند.

مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین با دیدارهای مختلف در سطوح کارشناسی و مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و کشورهای گروه ۱+۴ در وین با کار بر روی پیش‌نویس توافقات دنبال می‌شود. 

علی باقری مذاکره‌کنننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در قالب دیدارها و رایزنی‌های خود در وین، با انریکه مورا هماهنگ‌کننده اروپایی گفت‌ وگوها و همچنین نمایندگان گروه کشورهای ۱+۴ به صورت دو جانبه و چندجانبه دیدار می‌کند.

آخرین تحولات مذاکرات؛ بازی رسانه‌ای غرب به جای اتخاذ تصمیم سیاسی

رسانه‌های غربی و شبکه‌های اجتماعی در روزهای اخیر مدعی شدند که متن توافق در وین نهایی شده است؛ اما بر حلاف این ادعا، هنوز نقاط اختلافی مهم و کلیدی بین مذاکره‌کنندگان در وین باقی مانده است که تا وقتی که در مورد این موضوعات تصمیم‌گیری نشده، نمی‌توان از نهایی شدن متن و دستیابی به توافق سخن گفت.

تا زمانی که موضوعات اختلافی میان ایران و کشورهای ۱+۴ باقی مانده باشد، هیچ متنی نهایی نخواهد شد و لازمه نهایی شدن متن‌ها و دستیابی به توافق، تنها تصمیم‌گیری سیاسی اروپا و آمریکا است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح روز دوشنبه در نشست خبری در مورد لغو همه تحریم‌ها در وین گفت: گفت‌ وگوها پیشرفت‌های بسیار قابل توجهی داشته است؛ البته دامنه و تعداد موضوعات کاهش جدی پیدا کرده است. اما تعداد موضوعاتی هم که باقی مانده است، سخت‌ترین، کلیدی‌ترین و جدی‌ترین موضوعاتی هستند که باید حل شوند.

آخرین تحولات مذاکرات؛ بازی رسانه‌ای غرب به جای اتخاذ تصمیم سیاسی

همچنین روز یکشنبه ۲۵۰ نفر از نمایندگان ملت در بیانیه‌ای خطاب به آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان، تاکید کردند که با خط قرمز قرار دادن منافع ملت ایران بدون اخذ تضامین لازم متعهد به هیچ توافقی با بدعهدان نشوید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در این بیانیه ۶ بندی ضمن تشکر نسبت به دیپلماسی فعال و عزتمندانه، خواستار دریافت تضامین و راستی‌آزمایی در عمل به تعهدات آمریکا در صورت توافق احتمالی، از رئیس جمهور کشورمان شدند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، امروز دوشنبه در نشست خبری مشترک با امیر قطر در دوحه با تأکید بر اینکه آمریکا باید اراده خود را برای برداشتن تحریم‌ها اثبات کند، گفت: برای رسیدن به توافق در مذاکره با غربی‌ها، تأمین منافع ملت ایران، لغو تحریم‌ها، تضمین معتبر و بسته شدن پرونده‌های سیاسی، ضروری است.

آخرین تحولات مذاکرات؛ بازی رسانه‌ای غرب به جای اتخاذ تصمیم سیاسی

در ادامه بازی‌های رسانه‌ای غرب برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی ایران، برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی غربگرای داخلی، مطرح کردند که حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشومان قرار است به تیم مذاکره کننده ایران در وین بپیوند، اما پیگیری‌های خبرنگار ایرنا حاکی از این است که وزیر امور خارجه کشورمان در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای سفر به وین ندارد و قرار است هفته آینده عازم آفریقا شود.

آخرین تحولات مذاکرات؛ بازی رسانه‌ای غرب به جای اتخاذ تصمیم سیاسی

در روزهای اخیر نیز در حالی که مذاکرات لغو تحریم‌ها در پایتخت اتریش در جریان است، هیاتی دیپلماتیک از سوی رژیم صهیونیستی در وین حاضر شده است و با توجه به دیدارهایی که صورت می‌دهد، قصد تاثیرگذاری بر این مذاکرات را دارد. رژیم صهیونیستی تلاش‌هایی را برای اعمال فشار به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و در صورت امکان پیشبرد طرح‌های مخرب در نشست آتی شورای حکام، در پیش گرفته است.

بنی گانتز وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در ادامه نگرانی‌های خود درباره هرگونه توافق جمهوری اسلامی ایران با آمریکا، دست به دامن کامالا هریس معاون اول رئیس جمهور آمریکا شد.

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که امروز عصر با کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا با تمرکز بر روابط راهبردی و همکاری میان اسرائیل و آمریکا که به امنیت منطقه و امنیت اسرائیل کمک می‌کند، دیدار کردم.

این مقام صهیونیستی در تداوم سیاست اتهام پراکنی این رژیم علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در حالیکه خود دارای زرادخانه هسته ای است، مدعی شد من به معاون رئیس جمهور آمریکا گفتم که از آمریکا و بایدن برای تعهدشان در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای قدردانی می‌کنم.

این مقام رژیم اسرائیل ادعا کرد که مهم است که هرگونه توافق با ایران منوط به پایبندی به نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رسیدگی به پرونده‌های باز در برنامه های هسته ای ایران باشد.

آخرین تحولات مذاکرات؛ بازی رسانه‌ای غرب به جای اتخاذ تصمیم سیاسی

در حالی که مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین به نقاط و پیشرفت‌های مهم و قابل توجهی رسیده است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید دست از سیاسی‌کاری و تأثیرپذیری از طرفی که هدفی جز تخریب روند گفت‌ وگوها و ممانعت از دستیابی به توافق ندارد، بردارد؛ چراکه سیاسی‌کاری آژانس انرژی اتمی مانعی بسیار جدی در مسیر مذاکرات خواهد بود.

دور هشتم مذاکرات که از ششم دی ماه سال جاری در وین آغاز شده، یکی از طولانی‌ترین دورهای مذاکرات است و شرکت‌کنندگان سرگرم تکمیل پیش‌نویس متن توافق و تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی بوده‌اند. قریب به اتفاق هیات‌ها اذعان دارند که گفت‌وگوها به رغم پیچیدگی برخی مسائل رو به جلو و در مسیر پیشرفت است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *