«عاقبت اعتماد به آمریکا» و «حقوق بشر سلیقه‌ای» ترند شبکه‌های اجتماعی کشور

جنگ بین روسیه و اوکراین به خبر اول رسانه‌های دنیا تبدیل شده است و کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با انتشار پیام‌هایی نسبت به این ماجرا واکنش نشان داده‌اند.

به گزارش نارخبر؛ به نقل از فارس پلاس: جنگ بین روسیه و اوکراین به خبر اول رسانه‌های دنیا تبدیل شده است و کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با انتشار پیام‌هایی نسبت به این ماجرا واکنش نشان داده‌اند. در این گزارش واکنش‌های کاربران را از دو منظر مرور می‌کنیم.

۱.​ تنهایی؛ نتیجه همیشگی اعتماد به آمریکا!

دولت اوکراین، نخستین دولت در دنیا نیست که با طناب پوسیده آمریکایی‌ها به ته چاه رفته است. آمریکایی‌ها پیش از این نیز چنین رفتار عهدشکنانه‌ای را درمقابل سایر متحدان خودشان یا حکومت‌هایی که احساس نزدیکی بسیار زیادی به آمریکا می‌کردند و به‌تبع آن حساب زیادی روی حمایت‌های آنان باز کرده بودند، نشان داده بودند. آخرین نمونه آن حکومت اشرف غنی در افغانستان بود که درواقع مصداق بسیار بارز و آشکاری از آن است که دولت آمریکا چگونه دولت متحد خود در یک کشور را به‌راحتی تنها می‌گذارد و در بزنگاه‌های تاریخی حمایت لازم را از آنان به‌عمل نمی‌آورد.

آخرین نمونه این عهدشکنی آمریکایی را نیز در ماجرای اخیر روسیه و اوکراین مشاهده می‌کنیم. آمریکایی‌ها به‌عنوان بازیگر بحران‌ساز وارد تحولات مربوط به این کشور شدند و بحرانی را برای اوکراین ایجاد کردند، ولی بازهم در بزنگاه خاص تاریخی،  دولت و ملت اوکراین را رها کردند.

الکسی گونچارنکو، عضو فراکسیون “همبستگی اروپایی” در پارلمان اوکراین ضمن گفتگو با شبکه “فاکس نیوز” آمریکا گفت: «اوکراین تنها کشوری در تاریخ بشر است که تسلیحات هسته ای خود را با تضمین آمریکا، انگلیس و فدراسیون روسیه واگذار کرد درحالی که درسال ۱۹۹۴ سومین قدرت هسته ای جهان بود. حالا که بمباران وکشته می شویم این تضامین ها کجا هستند؟»

این اعتراف مقام اوکراینی در روزهای اخیر بازتاب فراوانی در رسانه‌ها و فضای مجازی داشته است و به‌وضوح، نتیجه اعتماد به آمریکا و غرب را اعلام می‌کند. بسیاری از کاربران نیز با انتشار پیام‌هایی وضعیت اوکراین را نتیجه اعتماد به غرب می‌دانند که برخی از این پیام‌ها پیش روی شماست.

???? Farvardin۰۷۵۹

▪️ بایدن گفته برای اوکراین دعا می‌کنم.
لعنتی حداقل یه خودکار پرت می‌کردی سمت پوتین!
???? آدم

▪️ اون تلفن پاناسونیک ژاپنی بود که روی میز رئیس جمهور آمریکا بود ؟
از پریز کشیدنش جواب رئیس جمهور اوکراین رو نمیدن .
???? فرهاد تقی دوست

▪️ اشتباه اوکراین این بود که بسته vip آمریکا در دفاع از تمامیت ارضی شو نخریده بود.
بسته فعلی در حد التماس دعا کار می‌کنه :))
???? لُرد کِلِنی۲

▪️ یمن به “خدا” توکل کرد و هفت سال ایستادگی کرد و اوکراین به “کداخدا” اعتماد کرد و هفت ساعتم نتونست مقاومت کنه!
بله مهمه که پُشتت به کی گرم باشه.
#اوکراین_تجربه_اعتماد_به_آمریکا
???? کـوچَــر
یکی از کاربران نیز با انتشار عکس زیر که این روزها به عنوان نماد عاقبت اعتماد به آمریکا در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود نوشت:
▪️ برای اعضای ناتو سگ و گربه های سفارت از جان مردم در کی‌یف و کابل با ارزش تر بود.
سرنوشت اوکراین عاقبت«تضمین آمریکایی» است.
در دنیایی که برخی به دنبال برجام موشکی هستند حتی بر سر یک پوکه فشنگ هم مذاکره نمی‌کنیم.
#صلح_مسلح
???? مرتضی سیمیاری

۲. حقوق بشر سلیقه‌ای!
نگاه سلیقه‌ای غربگرایان به ماجرای دفاع از حقوق بشر و برجسته کردن موضوعات حقوق‌بشری در کشورهای غربی و سانسور آن در کشورهای دیگر نیز قدمتی طولانی دارد که در ماجرای اخیر روسیه و اوکراین نیز مجددا شاهد آن هستیم. رسانه‌های غربگرا و به تبع آن برخی از کاربران همفکر آن‌ها با انتشار تصاویری احساسی از مردم اوکراینی -به‌خصوص کودکان- بر طبل نفرت از روسیه می‌کوبند؛ این در حالی است که در این روزها حملات سنگینی را از سوی آل سعود علیه مرم مظلوم یمن شاهد هستیم و هیچ صدایی را از سوی مدعیان دفاع از حقوق بشر نمی‌شنویم.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *