مذاکرات دوباره؛ افزایش تحریم‌ها و کاهش فروش نفت

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: در جریان مذاکرات دوباره برجامی نه تنها از تحریم‌ها کاسته نشد که با تشدید آن‌ها، شاهد کاهش فروش نفت هم هستیم.

به گزارش نارخبر؛ فواد ایزدی در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز در پاسخ به برخی اظهارنظرات که حضور دوباره ایران در مذاکرات برجامی را اقدامی ناصحیح می‌خوانند، اظهار کرد: اینکه ایران مذاکره می‌کند، کار اشتباه و ناصوابی نیست.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران محدودیتی نسبت به مذاکره نداشته و اگر احساس شود مذاکرات می‌تواند فرصتی برای تامین منافع ملی کشور باشد، نه تنها بد نبوده که خوب است.

کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: در ماه‌های اخیر بار دیگر شاهد حضور ایران در مذاکرات برجامی هستیم، یقینا اگر حضور نمی‌یافتیم به این موضوع متهم می‌شدیم که کشورمان علاقه‌ای به حل و فصل مسائل و مشکلات ندارد.

ایزدی بیان کرد: البته نباید از این مهم غافل ماند که هدف اصلی از مذاکره بهبود اوضاع و امور است، اما این مهم را در مذاکرات برجامی ندیدیم به طوریکه پس از مذاکرات نه تنها تحریم‌ها بیشتر که فروش نفت ایران نیز کمتر شد.

وی افزود: اگرچه در بازه زمانی کوتاهی گشایش محصولی ایجاد شد، اما پس از آن وضعیت حتی به حالت قبل از برجام برنگشت، بلکه با تشدید تحریم‌ها و کاهش میزان فروش نفت به مراتب شرایط برتد شد.

کارشناس مسائل بین‌الملل تاکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران توجیهی ندارد که از یک محل دو بار گزیده شده و مجددا وارد توافقی شود که نه تنها عایدی و نتیجه‌ای برایش به همراه نداشته، بلکه اوضاع را برایش به مراتب بدتر کرده است.

ایزدی در خصوص واکنش برخی مسوولان کشور به برجام و برخی توئیت‌ها در این باره، تصریح کرد: محتاطانه رفتار کردن در قبال این موضوع طبیعی است، چرا که اگر مسوولانمان اینگونه رفتار نکنند به آن‌ها خواهند گفت چرا احتیاط نکرده‌اید.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *