آیا یک ماه به سال تحصیلی جاری اضافه می‌شود؟!

طی روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر افزایش یک ماه تا یک ماه و نیم به سال تحصیلی جاری منتشر شده است. این موضوع در حالیست که در دستورالعمل آموزش حضوری، خبری از اضافه شدن سال تحصیلی نیست.

به گزارش نارخبر به نقل از فارس ماجرای حضوری شدن کامل مدارس، نیمه دوم اسفند امسال در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شد؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ در جلسه «ستاد ملی مقابله با کرونا» با بیان اینکه تعطیلی حدوداً ۲ ساله نظام آموزشی کشور باعث افت علمی و تحصیلی جدی شده است، گفت: گزارش‌های نگران کننده‌ای از نتایج پایش‌های علمی به دست آمده و ضرورت دارد وزرای آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر برگزاری کلاس‌های درس و امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها به شکل حضوری تأکید داشته باشند.

رئیس‌جمهور با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر ضرورت برگزاری کلاس‌ها و امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها به شکل حضوری در شرایط غیراضطرار کرونایی، افزود: برابر این مصوبه طفره رفتن از برگزاری حضوری کلاس‌های درس و امتحانات دانش‌آموزان و دانشجویان تخلف محسوب می‌شود؛ چرا که دانش‌آموزان و دانشجویان آینده‌سازان کشور هستند و هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند و نباید نسبت به کیفیت تربیت نسل آینده‌ساز خود بی‌تفاوت باشد.

ششم فروردین امسال هم ستاد ملی مبارزه با کرونا در مصوبه‌ای تأکید کرد که «مدارس و دانشگاه‌ها از روز ۱۴ فروردین حضوری خواهند بود. هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفتنی نیست؛ همچنین عادی‌انگاری نشود؛ کرونا تمام نشده است اما کار، آموزش، تحصیل و زندگی پرشورتر و با نشاط‌تر از گذشته دنبال می‌شود».

*ماجرای اضافه شدن به سال تحصیلی جدید

طی چند روز اخیر، اخباری مبنی بر اضافه شدن یک ماه تا یک ماه و نیم به سال تحصیلی جاری مطرح شده است. سال تحصیلی از مهر هر سال تا پایان شهریور سال بعد محسوب می‌شود اما برای دانش‌آموزانی که در امتحانات خرداد ماه نمره قبولی می‌گیرند، سه ماه پایانی سال تحصیلی، تعطیلات تابستان است. 

حالا مطرح شده است که آموزش و پرورش می‌خواهد به زمان سال تحصیلی اضافه کند تا جبران عقب ماندگی تحصیلی صورت گیرد. البته در خبرها عنوان شده است که سال تحصیلی برای دبیرستانی‌ها اضافه می‌شود.

نکته حائز توجه این است که اضافه شدن سال تحصیلی را به «دستورالعمل آموزش حضوری از ۱۴ فروردین» مستند کردند. این موضوع در حالیست که در دستورالعمل آموزش حضوری در این خصوص نکته‌ای نیامده است. 

صادق ستاری‌فرد معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش به خبرنگار فارس گفت: در دستورالعمل آموزش حضوری، هیچ موضوعی درباره افزایش سال تحصیلی نیامده است. 

۱۲ بندی که در دستورالعمل آموزش حضوری آمده است را ببینید:

۱- همه عوامل اجرایی، تربیتی و آموزشی مدارس مطابق ابلاغ و جدول برنامه هفتگی در مدارس حضور یابند.

۲- تمامی فعالیت‌های تربیتی و آموزشی مربیان، آموزگاران، دبیران و هنرآموزان در همه مقاطع تحصیلی و تمام دروس به صورت حضوری (با رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط، استفاده مناسب از ماسک و تهویه کلاس‌های درس) انجام شود. ظرفیت‌های مجازی در صورت نیاز  صرفا به عنوان ابزار مکمل تربیت و آموزش مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

۳- تأکید بر حضور منظم دانش‌آموزان در مدرسه و کلاس درس طبق برنامه هفتگی و در صورت غیبت غیرموجه ایشان، مطابق آیین‌نامه اجرایی و سایر مقررات مربوطه مدارس اقدام نمایند.

۴- تأکید می‌شود دانش‌آموزان مبتلا به کرونا یا دارای علائم ابتلا به این ویروس یا داشتن بیماری زمینه‌ای با تأیید پزشک و رضایت والدین می‌توانند از بستر «شاد»، آموزش‌های لازم را دنبال کنند.

۵- تبیین اهمیت و ضرورت آموزش حضوری، اطلاع رسانی جامع و اقناع اولیای محترم دانش‌آموزان از طریق روابط عمومی ادارات کل، استفاده از ظرفیت فضای مجازی، انجمن‌های اولیا و مربیان، رسانه‌ها، گروه‌های آموزشی، تبلیغات محیطی و فضاسازی شهری و … بگونه‌ای صورت پذیرد تا ضمن کاهش نگرانی خانواده‌ها، زمینه برای حضور کامل دانش‌آموزان در مدارس فراهم شود.

۶- انجمن اولیا و مربیان مطابق آیین‌نامه اجرایی در زمینه حمل و نقل و تردد دانش آموزان مدارس نسبت به ساماندهی سرویس‌های ایاب و ذهاب دانش آموزان اقدام نمایند. هرگونه برداشت وجه از محل پرداخت هزینه سرویس برای مدرسه و انجمن اولیا و مربیان و افزایش شهریه دانش آموزان مدارس غیر دولتی ممنوع است.

۷- با توجه به مدت زمان باقیمانده از سال تحصیلی، ضرورت و الزامی برای تهیه پوشش متحدالشکل دانش‌آموزان نمی‌باشد. نظارت بر پوشش مناسب و لباس دانش‌آموزان مطابق فصل پنجم آیین نامه اجرایی مدارس از جانب مدیران مدارس الزامی است.

۸- جذاب سازی محیط مدرسه و تنوع بخشی در محیط های یادگیری از طریق برگزاری مسابقات، جشنواره ها، رویدادها و اردوهای فرهنگی، تربیتی و ورزشی توسط مدیران، مربیان و معلمان مدارس و استفاده از ظرفیت برنامه ویژه مدرسه (بوم) جهت کیفیت‌بخشی به فرایند‌های تربیتی و تسهیل در بازگشت‌پذیری دانش‌آموزان مورد تأکید است.

 ۹- هرگونه تغییر احتمالی در مفاد این بخشنامه و آموزش حضوری تابع مصوبات ستاد ملی کروناست که در صورت تصمیم جدید، صرفا از طریق وزارت آموزش و پرورش جهت اجرا، ابلاغ خواهد شد.

۱۰-  تکمیل فرایند آموزش و ارزشیابی دروس شایستگی فنی در شاخه فنی و حرفه‌ای و استاندارد آموزش مهارت در شاخه کاردانش و برنامه‌ریزی برای اجرای درس کارآموزی/ کارورزی مورد تأکید است.

۱۱- بدیهی است استان‌ها، مناطق و مدارسی که عملکرد مناسبی داشته باشند مورد تقدیر و تجلیل قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است به دلیل اهمیت بسیار بالای سلامت دانش‌آموزان، چنانچه مواردی از شیوع مجدد بیماری و افزایش مبتلایان در مدرسه‌ای مشاهده گردید، لازم است مدیران مدارس نسبت و به ثبت اطلاعات مبتلایان در سامانه نظام مراقبت کووید ۱۹ (ایران من) در اسرع وقت اقدام و مراتب به نزدیکترین مرکز جامع خدمات سلامت و تحت پوشش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارجاع گردد.

۱۲-  مسؤولیت اجرایی این بخشنامه به عهده مدیر کل آموزش و پرورش استان بوده و نظارت و ارزیابی دقیق اجرای آن نیز بر عهده معاونت و بخش‌های مختلف اداره کل، ادارات مناطق ، شهرستان‌ها و نواحی خواهد بود. 

امید که با تلاش و همکاری شایسته عوامل سهیم و موثر در تعلیم و تربیت فرزندان ایران اسلامی با استفاده از فرصت باقیمانده سال تحصیلی و جبران کاستی‌های یادگیری دانش آموزان، شاهد ارتقای کیفیت خدمات آموزشی و تربیتی به دانش آموزان عزیز در همه مدارس باشیم.

* افزایش سال تحصیلی پیشنهاد شده است!

محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش که این موضوع به نقل از وی رسانه‌ای شده است، ماجرا را به‌گونه دیگر نقل می‌کند.

کاظمی در این خصوص گفت: در بخشنامه ۱۲ بندی آموزش حضوری دانش‌آموزان، اشاره‌ای به افزایش ساعات آموزشی نشده است ولی با توجه به اجرای آموزش غیرحضوری  که طی ۲ سال گذشته اتفاق افتاد، در آموزش دانش‌‌آموزان با افت آموزشی و یادگیری مواجه  بودیم لذا به منظور جبران این خلأ و افت یادگیری دانش‌آموزان، پیشنهادی را به شورای عالی آموزش و پرورش به عنوان نهاد قانونگذاری در آموزش و پرورش ارائه دادیم که در خرداد ماه در صورتی که شورا مصوب کند یک ماه زمان آموزش افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: در صورت تصویب این پیشنهاد می‌توانیم افت یادگیری را در کنار برنامه‌های دیگری که در فرصت باقیمانده تا پایان اردیبهشت داریم که فعالیت‌های تعمیق بخشی به یادگیری دانش‌آموزان را پیش‌بینی کردیم، جبران کنیم.

یک منبع آگاه در وزارت آموزش و پرورش به خبرنگار فارس گفت: وزارت آموزش و پرورش تأکید دارد که آموزش حضوری را ارائه دهد و این موضوع بر اساس مصوبه ستاد کروناست.

وی ادامه داد: در مصوبه ستاد کرونا درباره افزایش سال تحصیلی نیامده است و در وزارت آموزش و پرورش هنوز در این خصوص تصمیم‌گیری نشده است.

به گزارش فارس، در مرحله اول قرار است بازگشایی مدارس از ۱۴ فروردین اجرا شود که آن هم با سختی‌هایی همراه هست چون بازگشت دانش‌آموزان بعد از دو سال به مدرسه، به راحتی هم امکان‌پذیر نیست و بعد از آن در مرحله بعد باید برای جبران افت تحصیلی اقدام کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *