عرب‌سرخی: انتخابات بعدی را هم تحریم می‌کنیم/ خاطره نماینده سابق از دربار سعودی!

سوالی که احزاب و مردان سیاسی باید به آن پاسخ بدهند اینست که احزاب بی‌کارنامه و تحریم‌گر انتخابات دقیقا به چه درد ایران و مردم ایران می‌خورند!؟

به گزارش نارخبر به نقل از سرویس سیاست مشرق – «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

مردم احزاب بی‌کارنامه و تحریم‌گر انتخابات را می‌خواهند چه کار!؟

عرب‌سرخی: انتخابات بعدی را هم تحریم می‌کنیم/ خاطره نماینده سابق از دربار سعودی!

محمود میرلوحی، فعال اصلاح طلب و از تحریم کنندگان انتخابات ۱۴۰۰ اخیراً در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفته است:

“انتخابات باید به روز شود. دنیا تحولات زیادی را به چشم خود دیده است اما ما همچنان در ۴۰ سال پیش خود مانده‌ایم. هنوز ماندیم که درباره احزاب چه کاری انجام دهیم. امروز احزاب در دنیا نقش مهم و موثری در انتخابات دارند. امروز احزاب در انتخابات جز کار تبلیغات و پوسترچسبانی چه سمتی دارند؟ [۱]

*آقای میرلوحی شکسته نفسی کرده اند و از اشاره به پیشرفت بزرگ احزاب اصلاح طلب در ایران خودداری کرده اند…

در واقع ایشان حاضر نشده اند به مردم بگویند که احزاب اصلاح طلب ایرانی دیگر همان تبلیغات و پوسترچسبانی (که جزو لاینفک اقدامات معقول در یک حزب سیاسی است) را هم انجام نمی‌دهند و مرتکب “تحریم انتخابات” شده اند!

رفتاری که در همه جای دنیا یک جرم و البته بزرگترین جرم محسوب می شود اما کثیری از چپ های ایرانی در روز روشن مرتکب آن شده اند و امروز نیز خود را مصلح وضع موجود و تئوریسین انتخاباتی جلوه می دهند!

از طرف دیگر باید دانست که مردم گناهی ندارند وقتی عمده احزاب از ارائه مانیفست اجرایی و کارنامه کارآمدی عاجزند یا به آن آگاه نیستند. طبیعتا مردم به چنین احزابی که برخی از آنها به تازگی به هنر تحریم انتخابات و شمشیر کشیدن علیه جمهوریت نیز آراسته شده اند و هیچ هنری غیر از سیاست بازی ندارند نیازی احساس نمی کنند.

دقت کنیم که مادام که در یک جهاد تبیین، مقصران و مفتیان وضع موجود به مردم معرفی نشوند و ریشه و فرایند مشکلات دقیقا برای جامعه تشریح نشود؛ حل مشکلات به شانس وابسته خواهد بود نه به فرایندهای عقلانی!

*** 

خاطره نماینده سابق از دربار سعودی!

عرب‌سرخی: انتخابات بعدی را هم تحریم می‌کنیم/ خاطره نماینده سابق از دربار سعودی!

جلال جلالی‌زاده، از نمایندگان مستعفی مجلس ششم در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با نقل یک خاطره گفته است:  

“به یاد دارم هنگامی که با آقای کروبی به عربستان رفته بودیم و داستان بازداشت آقای لقمانیان پیش آمد ما که خبر نداشتیم؛ اما ملک عبدالله خطاب به آقای کروبی گفتند من دوست‌دارم مسئولان ایرانی با یکدیگر وحدت داشته باشند [!] آقای کروبی گفتند بحمدالله وحدت و اتحاد در بین ما بسیار زیاد و خوب است. “[۲]

*ما نقل این خاطره عجیب و عرض ارادت جلالی زاده به محضر دربار سعودی را به قضاوت مخاطبان محترم می گذاریم…

گفتنیست، حسین لقمانیان از نمایندگان تندرو در مجلس ششم بود که به دلیل یک نطق غیر منطقی در اعتراض به فرایندهای قضایی کشور، دستگیر شد و به زندان افتاد.

*** 

گنجشک ها و امکان تکان دادن درخت!

عرب‌سرخی: انتخابات بعدی را هم تحریم می‌کنیم

عرب‌سرخی: انتخابات بعدی را هم تحریم می‌کنیم/ خاطره نماینده سابق از دربار سعودی!

فیض ا… عرب سرخی، از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در بخشی از یک مصاحبه که سایت صبح ما آنرا منتشر کرد در اشاره به رفتار تحریمی جبهه اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ و احتمال تکرار این رفتار در جریان انتخابات های بعدی گفته است: 

“اگر حاکمیت تصمیم بگیرد که انتخابات، رقابتی و مشارکتی باشد ما هم هستیم اما اگر بخواهند انتخابات درون جناحی باشد، ‌ ما نیستیم. ما که تأیید نمی‌شویم که بخواهیم حضور پیدا کنیم. “[۳]

*پیش از این هم پیش بینی می شد که رجال اصلاح طلب بر سیاق مسیری که سعید حجاریان برای آنها ترسیم کند گام خواهند برداشت و از عهد معهود جریان چپ برای پیروی از هسته سخت اصلاحات تخطی نخواهند کرد.

چه اینکه سعید حجاریان پیش از این در مصاحبه با ویژه نامه نوروزی شرق تأکید کرده بود که اصلاح طلبانِ تحریمی انتخابات ۱۴۰۲ را هم تحریم خواهند کرد. [۴]

دقت کنیم که تحریم انتخابات یک رفتار شریرانه و معارض با مبانی مردمسالاری دینی است که مرتکبین آن بایستی به اشدّ مجازات برسند.

بهانه “نامزدهای ما تأیید صلاحیت نمی شوند” هم یک حرف باطل است زیرا اولا روال سیاسی نظام جمهوری اسلامی طی ۴۳ سال گذشته تغییری نکرده و این اصلاح طلبان تحریمی هستند که تغییر کرده اند، ثانیا در جریان انتخابات اخیر ۲ رجل اصلاح طلب نیز تأیید صلاحیت شدند و ثالثا حتی اگر هیچ رجلی از یک جریان سیاسی هم تأیید صلاحیت نشود اما وظیفه حضور و تشویق به حضور در انتخابات از مردان سیاست و احزاب ساقط نمی شود. زیرا مسئله جمهور و انتخابات قانونی بر هر چیزی رجحان دارد.

در عین حال بایستی در نظر داشت که اگرچه مشارکت بالا در یک انتخابات موجب افتخار است اما حیات انتخابات و جمهور به “رعایت مُرّ قانون” از سوی حاکمیت برای برگزاری انتخابات است نه به میزان مشارکت.

به این معنی که اصلاح طلبانِ تحریمی با تحریم انتخابات عملا خود را بی عزت می کنند و درخت جمهور با پریدن یک گنجشک هیچ تکانی نخواهد خورد.

بدیهیست که تحریم انتخابات به معنی قبول نداشتن ساختارهای سیاسی و قانونی کشور است و از همین روست که عقلانیت حکم می کند مرتکبان چنین رفتار نامتمدنانه ای تنبیه شوند تا بازار بی قانونی و لگدمال کردن عقلانیت به راه نیافتد.

*** 

۱_https://www.ilna.news/fa/tiny/news-۱۲۰۸۱۲۴

۲_https://www.ilna.news/fa/tiny/news-۱۲۰۷۷۷۶

۳_http://sobhema.news/?p=۲۰۹۵۵

۴_mshrgh.ir/۱۳۵۲۵۰۴

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *