آداب افطار و سحری

برای باز کردن روزه و همچنین خوردن سحری هر یک از ما آداب مخصوص به خود داریم و بر اساس آموزشهای متفاوت اعمال متفاوتی انجام می دهیم

به گزارش نارخبر به نقل ازمهدیه زمردکار رای باز کردن روزه و همچنین خوردن سحری هر یک از ما آداب مخصوص به خود داریم و بر اساس آموزشهای متفاوت اعمال متفاوتی انجام می دهیم.

مهم ترین امور در افطار و سحری قبل از شروع و بعد از گفتن بسم الله و … خواندن سوره قدر است.

رسول خدا(ص) به امیرالمومنین(ع) فرمودند: ابالحسن ماه رمضان نزدیک شده است. قبل از افطار دعا کن. جبرئیل پیش من آمد و گفت یا محمد کسی که در ماه رمضان، با این دعا قبل از افطار دعا کند خدا دعای او را مستجاب، نماز و روزه او را قبول و ده دعای او را مستجاب کند، گناه او را بخشیده، غم و غصه او را از بین برده، گرفتاری هایش را برطرف کرده ،حاجاتش را برآورده کرده ،او را به مقصودش رسانیده،عمل او را با عمل پیامبران و صدیقین بالا برده و در روز قیامت چهره او درخشانتر از ماه شب چهارده خواهد بود.

گفتم:چه دعایی است؟

جبرئیل گفت:اللهم رب النور العظیم

و این بهترین دعایی است که می توان قبل از افطار خواند.

حضرت رسول(ص) همچنین در خصوص روزه دار فرموده اند:

(لا یَزالُ النّاسُ بِخَیرٍ ما عَجَّلُوا الفِطرَ) مردم، تا وقتى که زود افطار مى‏کنند، در نیکى‏اند.

(عَجِّلُوا الإِفطارَ و أخِّرُوا السَّحورَ ) افطارى را زود بخورید و سحرى را به تأخیر اندازید.

خواندن نماز

آداب افطاری و سحری

از امام باقر علیه‏السلام روایت شده است: «در ماه رمضان نماز مى‏خوانى و سپس افطار مى‏کنى، مگر آن که با گروهى باشى که منتظر افطارند. اگر با آنان بودى، بر خلاف آنان عمل نکن؛ افطار کن و سپس نماز بخوان، وگرنه اوّل، نماز بخوان.» گفتم: براى چه؟

فرمود: «براى آن که دو واجب برایت پیش آمده است: افطار و نماز. اوّل به آن بپرداز که برتر است و نماز، برترینِ آن دو است.»

سپس فرمود: «نماز مى‏خوانى، در حالى که روزه‏اى. پس، آن نمازت با روزه به پایان برده مى‏شود. این نزد من، محبوب‏تر است».

باز کردن روزه

پیامبرصلى‏ الله ‏علیه ‏و‏آله برای باز کردن روزه و خوردن افطار می فرمایند: برترین چیزى که روزه‏دار، افطارش را با آن آغاز مى‏کند، کشمش یا چیزى شیرین است.

امام صادق علیه‏السلام  نیز چنین فرمودند: افطار با آب، آلودگى‏ها را از دل مى‏شوید.

صدقه دادن

صدقه دادن یکی از اعمال نیکی است که در هر زمانی انجام شود بسیار مورد لطف پروردگار قرار می گیرد،ولی زمانی است که این پاداش بیشتر می شود و خداوند نگاهی خاص به بنده خویش می کند، که در این رابطه امام رضا(ع) می فرمایند: هر کس پیش از افطار کردن، گِرده‏اى نان به بینوایى صدقه دهد، خداوند، گناهش را مى‏آمرزد و براى او ثواب آزاد کردن بنده‏اى از فرزندان اسماعیل را مى‏نویسد.

لطفا شما هم آداب و کارهایی را که موقع افطار و سحری می کنید را به ما بگویید تا در این بخش مورد استفاده دیگر دوستان نیز قرار بگیرد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *