سد ساوه

سد ساوه در محل قدیمی بند شاه عباس در تنگه وفرقان ودر حدود 150كیلومتری جنوب غربی تهران احداث شده است. هر چند اهداف ساخت این سد تنظیم جریان آب ، آبیاری اراضی و تامین آب اشامیدنی و تولید برق بوده است. لیكن دریاچه آن بهوسعت 850هكتار مكان مناسبی برای جذب توریست و ایرانگردان است كه از آن در جهت برنامه ریزی توریسم میتوان استفاده كرد

به گزارش نارخبر؛سد الغدیر یا سد ساوه بر روی رود قره‌ چای در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان ساوه در سال ۱۳۷۲ گشایش شده ‌است. سد الغدیر از نوع بتونی دو قوسی با طول تاج ۲۶۵ متر و ارتفاع ۱۲۸ متر بر روی بند شاه عباسی سابق به مساحت ۸۵۰ هکتار احداث گردیده ‌است. نیروگاه وفرقان و نیروگاه آسیابک در مجموعه سد ساوه قرار دارد. این سد با هدف تأمین برق و آب کشاورزی ۲۳ هزار هکتار از اراضی این شهرستان احداث شده است. این سد به دلیل خشکسالی‌ های متوالی دچار افت سطح آب ذخیره شده گردیده ‌بطوری ‌که حجم آب ذخیره شده در آن اردیبهشت سال ۱۳۸۹ به ۴۸٫۹۶ میلیون مترمکعب رسیده بود اما پس از بارندگی ‌های ابتدای سال ۱۳۹۸ و افزایش دبی ورودی رودخانه حجم آب سد الغدیر به ۲۶۵ مترمکعب (۹۶ درصد حجم کلی) رسید. حجم ورودی سد ساوه در سال آبی سال جاری نسبت به سال آبی گذشته ۶۸ درصد کاهش داشته است. همچنین مخزن سد نیز در سال جاری کاهش ۳۳ درصدی نسبت به سال قبل را شاهد است.

دریاچه سد الغدیر نیز با وسعت ۸۵۰ هکتار، پشت سد الغدیر (سد ساوه) شکل گرفته است. دریاچه پشت سد با قرارگیری در میان تپه‌ های اطراف و با آب‌ و ‌هوای خنک، از مقاصد گردشگری ساوه به ‌شمار می ‌رود. از تفریحات محبوب این مکان می ‌توان به ماهیگیری و قایق ‌سواری اشاره کرد. امکانات اقامتی و گردشگری در این مکان وجود ندارد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *