صحن مجمع تشخیص درباره واردات خودرو مصوبه‌ای نداشته است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: صحن مجمع اساساً درباره واردات خودرو مصوبه نظری نداده است و متأسفانه برخی بدون توجه و بدون آگاهی، مجمع تشخیص و هیئت عالی نظارت را یکی می‌پندارند

به گزارش نارخبر؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت‌الله آملی‌لاریجانی در حاشیه دیدار جمعی از مسئولان و اعضای قوای مجریه، مقننه و قضاییه، طی سخنانی در جمع اعضای دبیرخانه مجمع، ضمن تسلیت شهادت یکی از روحانیون که روز سه‌شنبه در حرم مطهر رضوی هدف حمله جنایتکارانه قرار گرفته بود و ضمن آرزوی شفای عاجل برای دو روحانی مصدوم دیگر تصریح کرد: وقوع این جنایت در صحن مطهر رضوی که حرم امن الهی و مهبط ملائکه به شمار می‌آید، با هر شاخص و معیاری قطعا محکوم است و از مسئولان ذی ربط می خواهیم که با عوامل آشکار و پنهان داخلی و خارجی این جنایت برخورد کنند تا با تدبیری صحیح و متقن جلوی این قبیل حوادث گرفته شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اهمیت و تاثیر مجمع در موضوعات حساس و اساسی کشور، بر لزوم تبیین اقدامات و وظایف اجزای مختلف مجمع تاکید کرد.

آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به محدودیت‌های دو ساله کرونایی در برگزاری جلسات و تأثیر این محدودیت‌ها بر جوانب اجرایی کشور در دستگاه‌های مختلف، افزود: برخی توقف‌ها در کارهای مجمع نیز پیش آمد اما خوشبختانه امور ضروری به خوبی پیش رفت و امیدواریم در سال جدید با فروکش کردن بیشتر این بیماری در جهان و در سطح کشور، کارها تسریع شود و پاره‌ای دستورهای لازم مجمع هم با سرعت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به پاره‌ای تغییرات در ساختار دبیرخانه با کسب اجازه از رهبر معظم انقلاب، ابراز امیدواری کرد که با پشتکار، فکر، درایت و مدیریت همه مدیران و دست‌اندرکاران دبیرخانه و به ویژه دبیر محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام، آقای ذوالقدر، وضعیت مطلوب‌تری را در سالجاری شاهد باشیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین راستا با تأکید بر ضرورت فعال‌تر شدن کمیسیون‌های مجمع از طریق کمیسیون‌های دبیرخانه، اظهار کرد: هیچ نهادی بی نیاز از بازوهای قوی کارشناسی نیست و قطعا کمیسیون‌ها نیز نیازمند بهره‌مندی از بدنه کارشناسی هستند. زیرا در هیچ کجای دنیا همه افراد در همه امور ورود ندارند لذا باید با تقویت بدنه کارشناسی کمیسیون‌های مجمع و فعال‌تر شدن این کمیسیون‌ها از طریق کمیسیون‌های دبیرخانه، به فعال‌تر شدن و تأثیرگذاری هرچه بیشتر مجمع در سال جاری کمک کنیم.

آیت‌الله آملی‌لاریجانی با تأکید بر لزوم دقت هر چه بیشتر در بررسی مصوبات خاطرنشان کرد: گرچه لزوما همیشه همه مصوبات کمیسیون‌ها در صحن مجمع به تصویب نمی‌رسد، اما باید اصلاحات لازم با دقت انجام شود و لذا کار کارشناسی در کمیسیون‌های مجمع و دبیرخانه دارای اهمیت بسیاری است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از تلاش‌های دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام قدردانی و ابراز امیدواری کرد که با اثرگذاری تشکیلات جدید، حرکتی نوین در سطح مجمع شکل گیرد.

آیت‌الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر جهاد تبیین، بر لزوم توجه به این تأکیدات در همه اجزای نظام از جمله مجمع تأکید کرد و گفت: متأسفانه گاهی شناخت کافی از وظایف و مسئولیت‌های مجمع و به ویژه هیئت عالی نظارت وجود ندارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ممکن است کسی به لحاظ ماهوی به مصوبه‌ای اشکال داشته باشد اما این که اصل ساختار یک نهاد قانونی را زیر سؤال می‌برند جای تعجب دارد.

آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه در حال حاضر، ساز و کار هیئت عالی نظارت روشن است و ارجاع مصوبات این هیئت در مورد مخالفت مصوبات مجلس با سیاست‌های کلی نظام، به شورای نگهبان، حسب نظرمقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) انجام می‌پذیرد، از برخی اظهارات درباره مصوبات هیئت عالی نظارت، گلایه کرد و یادآور شد: در همین موضوع واردات خودرو جنجال‌هایی به راه انداختند و آن را بهانه‌ای برای حمله به کلیت مجمع قرار دادند در حالی که اولاً صحن مجمع اساساً در باره این مصوبه نظری نداده است و متأسفانه برخی بدون توجه و بدون آگاهی، مجمع تشخیص و هیئت عالی نظارت را یکی می‌پندارند و ثانیاً هیئت عالی نظارت با بررسی‌های مختلف کارشناسی برخی بندهای مصوبه مربوط به واردات خودرو را مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته است، این نظر هیئت عالی نظارت است که با رأی اکثریت به تصویب رسیده است. ممکن است کسانی به این نظر ایراد داشته باشند، اما نباید باب تخریب و توهین به هیئت عالی نظارت را به این بهانه، باز کرد.

وی افزود: ایراد هیئت عالی نظارت در واقع برخی خصوصیات و یا ابهامات این مصوبه است که امیدوارم دلایل آن به صورت دقیق و مشروح برای مردم تبیین شود.

آیت‌الله آملی لاریجانی با یادآوری نقش مؤثر و حساس مجمع تشخیص مصلحت نظام در موضوعات مهم و اساسی کشور تصریح کرد: تصور عده‌ای از نام مجمع تشخیص مصلحت این است که تشخیص و تمهید کل مصالح کشور در همه امور بر عهده مجمع است در حالی که این چنین نیست و حسب قانون اساسی وظایف خاص و روشنی بر عهده مجمع نهاده شده است و مجمع نیز همواره تلاش می‌کند با دقت، اتقان و صلابت وظیفه خود را انجام دهد نکته مهم این است که در پاره‌ای موضوعات آنجا که مجمع تشخیص یا هیئت عالی نظارت نظر می‌دهد در واقع آخرین نقطه تصمیم‌گیری است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه ضمن قدردانی از تلاش‌های محسن رضایی در شکل‌دهی ساختار دبیرخانه مجمع ابراز امیدواری کرد که با تلاش و تدابیر آقای ذوالقدر و همکاران وی در دبیرخانه مجمع شاهد تحولات جدید و مثبتی در مجمع تشخیص باشیم.

آیت‌الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ماه مبارک رمضان بر ضرورت بهره‌مندی هر چه بیشتر از فیوضات این ماه تأکید کرد و گفت: ماه‌ها مواقف خاصی برای انسان هستند که ماه رمضان در میان این مواقف، خاص‌تر است. امیدواریم همگی در هر منصبی که قرار داریم وقتی را برای خود اختصاص دهیم و در وضعیت خود بنگریم و برای تعالی معنوی و رهایی از بندهای دنیایی تلاش کنیم و از این ایام بهره کافی ببریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بیش از آنچه تصور می‌کنیم ایام به سرعت می‌گذرد و باید در فکر مسیر ابدی پیش رو باشیم، خاطرنشان کرد: در هنگام موت انسان ناگهان با حقیقتی غیر از جسم خود مواجه می‌شود که خود اوست و یک عمر از آن غفلت کرده است و اشکال نشناختن خود این است که در پی آن، نیازهای حقیقی خود را نمی‌شناسیم، لذا این مواقف برای تمرکز بیشتر بر این شناخت است.

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به روایات مربوط به لزوم محاسبه نفس، ماه رمضان را بهترین زمان برای حساب‌کشی از خود دانست و ابراز امیدواری کرد که در این ماه به‌گونه‌ای عمل نکنیم که در پایان ماه حسرت از دست دادن ایام را داشته باشیم.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *