لازمه انقلابی گری، عقلانیت است نه احساس/لشگر بیکاران در جامعه ناامنی ایجاد می‌کند

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه لشگر بیکاران در جامعه ناامنی ایجاد می‌کند، گفت: باید با تقویت تولید دانش بنیان علاوه بر کاهش نرخ بیکاری به دنبال تولید با کیفیت و علمی با قیمت مناسب و رقابت پذیر باشیم.

به گزارش نارخبر؛ به نقل از ایسنا ،حجت‌الاسلام محمد سبزی ۲۴ فروردین ماه در نشستی با برخی مدیران صنایع شهرستان ساوه و فعالان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی که در دفتر انجمن مدیران صنایع واقع در شهر صنعتی کاوه با حضور معاون وزیر صمت برگزار شد، با اشاره به اینکه نیمی از صنایع استان مرکزی در ساوه مستقر هستند، افزود: کمبود نیروی انسانی در ادارات صمت ساوه و زرندیه نخستین مشکل این دو شهرستان با این وسعت واحد تولیدی است.

وی افزود: اگر تولید نباشد منافع ملی کشور به خاطر می افتد و منافع ملی در گرو امنیت ملی و امنیت اقتصادی است و اگر تولید رونق بگیرد سطح رفاه مردم بهبود یافته و درآمد کشور افزایش خواهد یافت.

وی گفت: اگر درآمد کشور بالا رود سطح رفاه مردم افزایش خواهد یافت. بر این اساس باید هم حقوق مصرف کنندگان و هم تولیدکنندگان بطور همزمان حفظ شود.

نماینده مردم ساوه و زرندیه گفت: وظیفه دولت در حوزه تولید، سیاست گذاری، تنظیم گری و تسهیل گری است و باید سازوکار لازم در اجرا شدن دقیق و صحیح این مولفه ها اندیشیده شود.

وی در ادامه گفت: با افزایش خرید تضمینی گندم انگیزه کشاورزان برای تولید گندم افزایش یافت و پیش بینی می شود که امسال افزون بر  ۱۰ میلیون تن گندم تولید شود.

حجت‌الاسلام سبزی بیان کرد: در جنگ اقتصادی که به شیوه جنگ ترکیبی علیه ملت ایران شکل گرفته باید به دنبال تصمیمات اصولی و کارشناسی بوده و در چنین شرایطی ایثارگرانه تلاش  و مجاهدت شود.

وی تاکید کرد: لازمه انقلابی گری، عقلانیت است نه احساس، بنابراین باید با کار کارشناسی و تصمیم عقلانی موانع تولید را برطرف کرد. برگزاری جلسات بررسی مشکلات تولید رویکرد اصلی دولت انقلابی است و این رویه باید  ادامه یابد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی نیز گفت: امنیت استان مرکزی در گروه امنیت تولید است و تصمیم گیری در خوزه تولید، صنعت و اشتغال حساسیت های خاص خود را می طلبد.

حسن میرزاخانی تصریح کرد: هرگونه تصمیم گیری غیرکارشناسی در حوزه تولید موجب خواهد شد ضریب امنیتی استان های تولیدی نظیر استان مرکزی کاهش یابد.

وی افزود: حمایت از تولید به منزله حمایت از تنظیم بازار است و تنظیم بازار وابسته به تولید است. پراکندگی بازرسی در حوزه تنظیم بازار نیز آسیب زاست و باید بازرسان مراجع متولی حوزه تنظیم بازار، تخت فرماندهی واحد انجام وظیفه کنند.

سرپرست فرمانداری ساوه نیز گفت: ساوه دارای سه شهرک صنعتی غرق اباد، نوبران و احمد آباد بوده و بزرگترین شهر صنعتی کشور با عنوان شهر صنعتی کاوه در این شهرستان مستقر است.

مهدی الیاسی افزود: بالغ بر ۵۴ هزار میلیون ریال ارزش ریالی صادرات در سال گذشته از این شهرستان بوده است و هم اکنون افزون بر ۵۰  هزار کارگر در بیش از ۶۰۰ واحد صنعتی و تولیدی ساوه مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: مجاورت با پایتخت، قرار گرفتن در کریدور شرق به غرب کشور و نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی( ره ) و … مزیتی است که  مورد استقبال سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

الیاسی گفت: رفع موانع تولید و حمایت از صنایع اولویت دولت در این شهرستان برخوردار از مزیت های  صنعتی و کشاورزی است.

وی افزود: کمبود زیرساخت های انرژی و قیمت بالای آن، عدم حمایت کافی نظام بانکی از تقویت سرمایه در گردش و بروکراسی های اداری پیچیده در صنایع از جمله مشکلات صنایع شهرستان است.

دادستان عمومی و انقلاب ساوه نیز گفت: طبیعی است که برخی نارضایتی ها در خصوص درج قیمت تولید کننده یا مصرف کننده وجود دارد اما باید پذیرفت که باید موضوع قیمت گذاری با اتخاذ سازوکار لازم صورت گیرد.

مجید علیپور افزود: تاخیر در خصوص تصمیم گیری در حوزه قیمت ها موجب آسیب دیدن تولید و اقتصاد کشور خواهد شد. تعیین قیمت نهایی تصمیم خوبی است اما به دلیل عدم توجیه، واحدهای تولیدی در فاز اجرایی با مشکلاتی مواجه شد.

رییس انجمن مدیران صنایع ساوه نیز گفت: ساوه نگین صنعت کشور است و ۴۷ درصد صنایع استراتژیک کشور در این شهرستان قرار دارند.

سعید رضوانی افزود: نرخ بیکاری در ساوه صفر است و صنایع این شهرستان به دنبال نیروی کار هستند. تولیدکنندگان واقعی در این شهرستان با مشکلات جدی در حوزه تولید و زیرساخت مواجه هستند که با رفع موانع، روند سرمایه گذاری تسهیل خواهد یافت.

وی افزود: حضور ذینفعان در تصمیم گیری های کلان در حوزه تولید کشور مهمترین خواسته تولیدکنندگان است. همانطور که از مصرف کننده حمایت و قیمت ها کنترل و نظارت می شود باید به همان میزان از تولید کننده نیز حمایت شود چرا که قیمت تمام شده تولید افزایش چشمگیری پیدا کرده است.

در این نشست برخی مدیران صنایع و تولید کنندگان به بیان مشکلات و موانع پیش روی تولید پرداختند.

بالا بودن قیمت تولید، از دست دادن مشتریان و بازار مصرف با اجرایی شدن قوانین دست و پاگیر در خوزه تولید، مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه و مشکلات در بازار مصرف از جمله مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

انتهای پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *