کمبود گاز زمستان در دولت سیزدهم چگونه مدیریت شد؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: یکی از دلایلی که باعث شد زمستان ۱۴۰۰، شاهد قطعی گاز در مصارف خانگی نباشیم، اجرای طرح پلکانی گاز بود. اجرای طرح تعرفه‌گذاری پر مصرف‌ها کمک کرد که به اندازه‌ی یک فاز پارس جنوبی صرفه‌جویی داشته باشیم.

به گزارش نارخبر؛ به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، به‌طور میانگین روزانه ۲۶۰ میلیون مترمکعب مصرف گاز در کشور داریم، اما این مقدار در فصل زمستان تا ۶۵۰ میلیون مترمکعب نیز افزایش می‌یابد. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که تقریباً هفت سالی می‌شود که در میدان پارس جنوبی تولیدات گاز نداشته و به شدت دچار کسری و کمبود بوده‌ایم. دولت سیزدهم هم در شرایطی آغاز به کار کرد که روزانه با ۲۵۰ میلیون متر مکعب کسری گاز مواجه بود. با توجه به این موضوعات انتظار می‌رفت که در زمستان ۱۴۰۰، شاهد افت فشار و قطعی گاز در مناطق مختلف کشور به خصوص در مناطق شمالی باشیم، اما خوشبختانه با مدیریت و اقدامات ابتکارانه وزارت نفت و دولت سیزدهم این امر محقق نگردید.

در همین رابطه حسین حسین زاده؛ نماینده مردم لارستان در گفتگو با دانشجو درباره مشکل و کسری گاز در کشور گفت: زمستان ۱۴۰۰ مانند سال‌های گذشته با بحران کمبود گاز در کشور روبه رو بودیم. این کمبود به نسبت سال گذشته بهتر مدیریت شد چرا که به نسبت زمستان ۱۳۹۹، تولید گاز ما تغییری نکرده و مصرف هم افزایش پیدا کرده بود، اما تحلیل صحیح و دقیق، برنامه‌ریزی درست، مصرف نفت کوره در زمان مناسب و تعطیلی واحد‌های صنعتی در حداقل زمان، کمک کرد که ما شاهد کسری و قطعی گاز در زمستان ۱۴۰۰ نباشیم.

وی به موضوع اصلاح الگوی مصرف و افزایش تعرفه‌ی مشترکان پرمصرف اشاره و افزود: قطعاً عوامل زیادی دست به دست دادند که گاز در مناطق مختلف کشور افت فشار پیدا نکند و یا قطع نشود. اجرای طرح تعرفه‌گذاری پلکانی پرمصرف‌ها از جمله عواملی بود که باعث شد به اندازه‌ی یک فاز پارس جنوبی صرفه جویی در مصرف گاز داشته باشیم.

حسین زاده به ابتکار وزارت نفت در جهت امضا قرارداد سوآپ گازی با ترکمنستان و بهینه کردن روابط با همسایگان از طریق فعالسازی دیپلماسی اقتصادی اشاره و تصریح کرد: قرارداد سوآپ گازی به عدم قطعی گاز در کشور کمک کرد. احیای روابط اقتصادی با کشور ترکمنستان، گام مهمی بود که برداشته شد چرا که چند سالی است که این قرارداد لغو شده بود. این قرارداد می‌تواند زمینه ساز قرارداد‌های بعدی باشد تا ان‌شاءالله در حوزه‌ی گاز دیپلماسی فعال تری حاصل گردد.

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به این‌که ما در زمستان ۱۴۰۰، شاهد قطعی گاز در کشور نبودیم، اما قطعاً در این حوزه با چالش رو به رو و شاهد کمبود گاز هستیم. ما باید در مقابل افزایش سالانه‌ی مصرف، تولیدات گاز را نیز افزایش دهیم و در کنار آن مصرف بهینه داشته باشیم تا دچار بحران نشویم. به عنوان مثال در حوزه‌ی جمع آوری گاز‌های فلر، سرمایه گذاری خوبی صورت گرفته و حدود ۱۶ میلیارد دلار برای آن سرمایه گذاری شده است.

بنابه گفته‌ی نماینده لارستان، جایگزین کردن سوخت مایع برای صنایع و نیروگاه‌ها از عوامل تأثیرگذار در عدم قطعی گاز در مصارف خانگی بود. او مدیریت مصرف گاز و اجرای این اقدامات توسط وزارت نفت و دولت سیزدهم را مثبت ارزیابی کرد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *