اجرای نسخه الکترونیکی در ۹۵درصد مراکز دولتی و ۷۰ درصد مراکز خصوصی استان مرکزی

صادقی گفت: طرح نسخه نویسی الکترونیک از بهمن سال ۱۳۹۹ به صورت آزمایشی در چند کلینیک آغاز شد اما از خرداد سال بعد (۱۴۰۰) به صورت رسمی آغاز به کار کرد و در حال حاضر نیز در ۹۵ درصد مراکز دولتی و بیش از ۷۰ درصد مراکز خصوصی نسخه الکترونیک در حال اجرا است .

به گزارش نارخبر به نقل از  دیار آفتاب؛ بهمن صادقی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: طرح نسخه نویسی الکترونکی طرح جامع و خوبی است و در صورت فراهم بودن زیرساخت های لازم و اجرای کامل و صددرصدی آن، بسیار مفید و اثر بخش خواهد بود اما تا رسیدن به جایگاه ایده آل برای اجرای کامل آن همچنان فاصله داریم.

وی افزود: مجموعه بهداشت و درمان به تنهایی قادر به رفع نواقص موجود در این طرح نیست و لازم است دستگاه هایی نظیر ارتباطات (اینترنت و پهنای باند) و سازمان های بیمه گر (آموزش مردم) و غیره در این طرح مشارکت داشته باشند.

صادقی تاکید کرد: این طرح از بهمن سال ۱۳۹۹ به صورت آزمایشی در چند کلینیک آغاز شد اما از خرداد سال بعد (۱۴۰۰) به صورت رسمی آغاز به کار کرد و در حال حاضر نیز در ۹۵ درصد مراکز دولتی و بیش از ۷۰ درصد مراکز خصوصی نسخه الکترونیک در حال اجرا است .

وی با بیان اینکه کُندی سرور، مشکل در ثبت نسخ، بازخوانی سوابق و اطلاعات از جمله مهمترین مشکلات اجرای این طرح بشمار می رود، گفت: بروز این مشکلات باعث نارضایتی مردم و پزشکان می شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: عدم همسانی برخی کد ها خصوصا کد های تامین اجتماعی (کدهای ارزش نسبی که توسط وزارت بهداشت ابلاغ می شود) و همچنین بروزرسانی سامانه های سازمان های بیمه گر باعث بروز مشکلاتی در این سامانه می شود. همچنین ثبت نشدن کد برخی خدمات سرپایی نظیر خدمات و لوازم اورژانسی و همچنین زمانی که کد ملی اشخاص با دستور مقام قضایی مسدود می شود، ارائه خدمت و اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک دچار مشکل می شود.

وی تاکید کرد: تعریف نشدن نظام ارجاع مشخص برای بیمه هایی چون روستایی و کمیته امداد از دیگر موانع اجرای این طرح است و همچنین اخلال در ارسال مستقیم اطلاعات از سیستم بیمارستان ها و مراکز درمانی به سیستم استحقاق سنجی سازمان های بیمه گر نیز می تواند در اجرای این طرح مشکل ساز باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *