۲۱۴چاه غیرمجاز در استان مرکزی مسدود شد

به‌گزارش نارخبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ازاراک، عزت‌الله آمره‌ای، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی ظهر امروز در شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان مرکزی با اشاره به میزان بارش استان اظهار داشت: در استان 193 میلیمتر بارندگی وجود داشته است که این میزان بارندگی نسبت به سال گذشته 7.5 درصد رشد داشته است اما نسبت به آمار بلند مدت 18 درصد کاهش داشته است این در حالی است که تا 270 میلیمتر بارندگی استان هنوز فاصله وجود دار

وی افزود: سد ساوه در سال ۹۸ سرریز کرد و بعد آن سریزی نداشته است و این سد در امسال ۱۱۱ میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد که این میزان نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشته است و هم اکنون ۴۰ درصد مخزن سد پر آب است در صورتی که سال گذشته ۷۰ درصد مخزن سد پر بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی تصریح کرد: سد کمال صالح حدود ۶۰ میلیون متر مکعب ذخیره آبی دارد و نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است و در سال گذشته حدود ۷۶ میلیون ذخیره آبی داشته است که وضعیت سد کمال صالح بهتر ازسد ساوه بوده بنابراین در تابستان مشکلی برای تامین آب شرب پیدا نمی‌کنیم.

وی عنوان کرد: در بحث استفاده شهرداری از پساب تصفیه‌خانه اراک در فضای سبز قرارداد نهایی شده است و ۲۵۰ لیتر بر ثانیه پساب به  شهرداری اراک جهت آبیاری فضای سبزتخصیص پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی ادامه داد: خروجی پساب تصفیه خانه اراک ۱۲۰۰ لیتر بر ثانیه است و پیش‌بینی شده است که می تواند به ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه برسد و هم  اکنون میزان پساب تقسیم بندی شده است و میزان ۳۵۰ لیتر بر ثانیه جهت کشت محصولات به شرکت تعاونی آب بران فراهان اختصاص یافته است و این طرح به سبب کمبود اعتبار متوقف شده است.

آمره‌ای بیان کرد: شرکت شهرک های صنعتی استان برای شهرک صنعتی خیر‌آباد ۱۵۰ لیتر بر ثانیه سهم گرفته و هر زمان شرکت شهرک‌ها اعلام کنند سیستم پمپاژ را راه‌اندازی می‌کنیم، ۱۰۰ لیتردر ثانیه برای کمیته امداد و ۲۰۰ لیتر در ثانیه برای تالاب میقان اراک پساب تخصیص پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: برای نیروگاهی اختصاصی کارخانه آلومینیوم درخواست آب شده است که می توان از محل پساب تصفیه خانه اراک آب مورد نیاز تامین شود و اگر از سهمی که اختصاص یافته دیگر بخش‌ها استفاده نکردند به نیروگاه اختصاص می‌یابد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح تعادل بخشی برنامه سال گذشته این بود که ۲۵۰ چاه غیرمجاز و فاقد پروانه مسدود شود که خوشبختانه ۲۱۴ چاه مسدود شد و از ۷۰۰ کنتور ۵۳۴ کنتور نصب شده است.

آمره‌ای عنوان کرد: بیشترین چاه غیر مجاز درشهرستان‌های شازند و خنداب وجود دارد و میزان عملکرد دو شهرستان بسیار ضعیف است و بخش عمده‌ای از چاه‌های این شهر تعیین تکلیف نشده است.

وی خاطرنشان کرد: دو دسته چاه غیر مجاز وجود دارد یکی چاه فرم ۵ که طبق قانون باید پر شود و دسته دوم چاه‌های فرم یک هستند که باید پروانه دریافت کنند که برای چاه فرم پنج ۲۵۵۵ متقاضی چاه وجود داشت که با بررسی‌های انجام شده ۴۰۰ چاه مربوط به فرم یک و ۷۶۷ مربوط به چاه فرم ۵ پر شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی عنوان کرد: تعداد ۴۴۲ چاه فرم ۵ باقی مانده که هنوز تعیین تکلیف نشده اند که باید پر شوند و پرونده چاه‌های غیرمجاز بسته شود.

آمره‌ای بیان کرد: برای سال آینده پیش‌بینی شده است که ۲۵۰ چاه پر و ۸۰۰ کنتور نصب شود و در این دوسال به ۱۷۵ چاه پروانه بهره برداری داده شده است.

وی در خصوص فرونشست دشت‌های استان خاطرنشان کرد: چهار دشت زرندیه، ساوه، کمیجان و اراک مشمول فرونشست است و باید اقداماتی انجام شود که از فرونشست  جلوگیری شود و وزارت نیرو اقدامات خود را جهت جلوگیری از فرونشست شروع کند زیرا دشت اراک سالی ۱۸ سانتیمتر، کمیجان  12 سانتیمتر، دشت ساوه ۸ سانتیمتر و زرندیه ۲۰ سانتیمتر فرونشست دارد.

انتهای پیام/۷۱۱/س

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *