ناگفته‌های ۹۰ جلسه دادگاه شهروند ایرانی در سوئد

خانواده حمید نوری تبعه ایرانی بازداشت شده در سوئد از ناگفته‌های ۹۰ جلسه دادگاه و برخورد‌های صورت گرفته با او گفتند.

به گزارش نارخبر؛ به نقل از گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، خانواده حمید نوری تبعه ایرانی بازداشت شده در سوئد در بیانیه‌ای به نقض فاحش حقوق بشر در روند رسیدگی فرمایشی و سیاسی این پرونده در سوئد اعتراض کردند.

«مجید نوری» فرزند حمید نوری تبعه ایرانی بازداشت شده در سوئد باره وضعیت دادگاه پدرش توضیح داد.

 خبرنگار از فرزند و داماد آقای حمید نوری درباره مستنداتی که مدعی شد در دادگاه ارائه شده پرسید که داماد آقای نوری در پاسخ گفت: در دادگاه اعلام کردند که آقای نوری ادم بسیار مهمی است ، ما تعجب کردیم که چی می خواهند بگویند که به ما اعلام کردند ما با مهندسی معکوس گوشی همراه آقای نوری را ریکاوری کردیم و رسیدیم به یک پیامک که اقای حسن روحانی ( رئیس جمهور سابق جمهوری اسلامی ایران ) سال نو را تبریک گفته است به آقای نوری ، به خاطر همین آقای نوری فوق العاده ادم مهمی هستش ، یکی از همین چیزهایی که داخل همین دادگاه مطرح کردند ، دادگاه بین المللی اروپا یکی این بوده و حالا شما تا ته داستان را بخوانید که چی بوده است .

خبرنگار پرسید: شنیدم در حد اینکه آوردن عینک آقای نوری در دادگاه را که بتواند اسناد دادگاه را بخواند حتی در همین حد هم با ایشان همکاری نکردند تحت فشار بودند.

مجید نوری فرزند آقای نوری در پاسخ گفت : عینک در یک چارچوب تعریف می شود چارچوب حقوق انسانی ما باید ببنیم حقوق انسانی ایشان رعایت شده است یا خیر ، از دید ما رعایت نشده است . اولین وظیفه شان این بوده که اطلاع رسانی کنند به خانواده وقتی شما کسی را با این وضعیت فجیع بازداشت می کنید باید به خانواده اشت اطلاع بدهید ، خانواده ما اصلا نمی داند چی شده ، اصلا در جریان نیستیم . ایشان به دعوت دوستی … دوست دو رویی وارد این کشور می شود بعد دستگیر می شود با روش های بسیار بد .. این اولین شک روحی وحشتناک است که قابل بیان نیست . خودش انشاالله بگردد می گوید که چه اتفاقی افتاده است . نمی دانسته ، یک نفر برای دعوت وارد یک کشور می شود خواهش می کنم به این نکته توجه کنید در جلوی هواپیما چندین پلیس می گیرند می کوبند و ایشان را می برند سلول انفرادی هیچی اصلا نمی دونه چی شده … ببیند عینک در این ماجرا نکته کوچکی است که خودش در عین حال خیلی بزرگ است چرا ، چون برای مطالعه مدارک احتیاج داره چون سن شون بالا رفته نمره عینک شون بالا رفته می گویند نه همون عینک قبلی که داشتی خوب است همون را استفاده کنه .. دوسال است ایشان فریاد می زند که من نمی بینم . کسی توجه نمی کند . 

 «حمید نوری» شهروند ایرانی و کارمند سابق قوه قضاییه در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۱۳۹۸) به منظور حل و فصل اختلافات خانوادگی دختر خوانده‌اش در سوئد به این کشور رفت و در بدو ورود به سوئد از سوی نیرو‌های امنیتی این کشور بازداشت و نزدیک به ۳۰ ماه است که در زندان به سر می‌برد.

ازسوی دیگر؛ دختر حمید نوری هم در گفت‌وگویی با شبکه پرس. تی. وی در خصوص وضعیت حقوق بشر در سوئد و برخورد‌های صورت گرفته با پدرش گفت: اگر بخواهم از موارد نقض حقوق بشر بگویم اینقدر موارد متعدد است که نمی‌دانم از کجا باید بگویم. حقوق بشر، اصلاً رعایت نشده و پدر من در بدترین شرایط دستگیر شده، آن هم وقتی که با دعوتی از طرف یک خانواده به سوئد آمده بود.

وی ادامه داد: پدرم تصورش را هم نمی‌کرد که با این شرایط بخواهند دستگیرش کنند و وقتی داشت از هواپیما خارج می‌شد، توسط چندین پلیس قوی هیکل به بدترین شکل جلوی گروهی از افراد ایرانی و خارجی دستگیر شد و آبرویش را بردند و تحقیرش کردند. وقتی پدرم را دستگیر کردند فشار روحی و روانی زیادی به او وارد شد و این مدت به پدرم خیلی سخت گذشت.

دختر حمید نوری به تشریح وضعیت زندانی که پدرش در آن در بازداشت بوده پرداخت و افزود: پدرم به مدت ۳۰ ماه در انفرادی و در یک سلول تقریباً ۶ متری به سر می‌برد و برای کسی که ۶۱ سال سن دارد، تحمل این شرایط واقعا سخت است. علاوه بر این، منافقین پشت در دادگاه‌ها می‌ایستادند و شعار می‌دادند. پدرم به خاطر سنش از عینک استفاده می‌کند و بار‌ها و بار‌ها درخواست چشم پزشکی کرد، ولی این کمترین حق یک زندانی را از او دریغ کردند.

وی همچنین گفت که حمید نوری شب قبل از اینکه کیفرخواست را به وی بدهند، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و او را کتک زده‌اند و ادامه داد: برگه‌های یادداشت پدرم را از او گرفته و بار‌ها و بار‌ها توسط پلیس سوئد تحقیر شده است. تحقیر‌ها به گونه‌ای بوده که جالب نیست بیان شود، ولی در کشوری که ادعای حقوق بشر دارد این همه نقض حقوق بشر، خیلی جالب است.

همسر حمید نوری هم در اظهاراتی بیان کرد: حدود ۲ سال نتوانستیم با آقای نوری ملاقات کنیم و بعد از ۲ سال هم فقط به من و پسر و دخترم ملاقات کوتاه حضوری دادند.

گفتنی است در همین راستا نیز دیروز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه و در پی ادامه بازداشت سیاسی حمید نوری توسط سوئد، سفیر این کشور به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به اتهامات بی پایه دادستان سوئد درباره جمهوری اسلامی به وی ابلاغ و بر آزادی این تبعه ایرانی تأکید شد. دستیار وزیر و مدیرکل غرب اروپای وزارت خارجه کشورمان فرآیند دادگاه و بازداشت حمید نوری را کاملا غیرقانونی و تحت تاثیر اقدامات و القائات کذب و جعلی گروهک تروریستی منافقین قلمداد و فضاسازی معاندانه علیه جمهوری اسلامی ایران را قویا محکوم و همچنین خواستار پایان دادن به نمایش سیاسی دادگاه سوئد و آزادی حمید نوری، شهروند ایرانی زندانی در این کشور شد. 

گفتنی است، خانواده «حمید نوری» پیش از این نیز در بیانیه‌ای، ضمن تشریح آخرین وضعیت این شهروند ایرانی، نسبت به دستگیری غیرقانونی و روند محاکمه وی در کشور سوئد اعتراض کردند. در این بیانیه آمده است: «در مورخ ۹ نوامبر ۲۰۱۹، پلیس سوئد بر مبنای توطئه و فریب، تبعه ایرانی را به اتهامات واهی دستگیر کرده است. به عنوان خانواده تا مدت‌ها هیچ اطلاعی از عنوان اتهامی و وضعیت وی نداشتیم. حتی با پیگیری‌هایی که داشتیم تا مدت‌ها نتوانستیم خبری از وضعیت ایشان بگیریم. این در حالی است که بر اساس موازین حقوق بشری، دولت بازداشت کننده مکلف است بلافاصله خانواده فرد بازداشت شده را مطلع نماید و محل بازداشت وی را اعلام کند.»

منبع: خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *