تداوم باد شدید، باران و نفوذ گرد و خاک/ هشدار خسارت به محصولات کشاورزی ۱۵ استان

سازمان هواشناسی اعلام کرد: هوای ابری، وزش باد شدید، رگبار باران و نفوذ گرد و خاک از عراق به چندین استان کشور، پدیده غالب جوی امروز و فردا خواهد بود و نسبت به احتمال وقوع سیلاب،‌آب‌گرفتگی معابر و خسارت به محصولات کشاورزی در ۱۵ استان هشدار داد.

به گزارش نارخبر به نقل از دیار آفتاب؛ امروز یکشنبه شدت نفوذ گرد و غبار از عراق به استان کرمانشاه افزایش می‌یاید و موجب کاهش کیفیت هوا در کل استان می‌شود. این وضعیت امروز به نواحی مرکزی و دامنه‌های جنوبی البرز هم کشیده می‌شود.

همچنین تمرکز بارش‌ها در شمال‌غرب و شمال کشور، استان‌های ساحلی خزر، بخشی‌هایی از شرق، مرکز و جنوب کشور خواهد بود و برای این مناطق رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت داریم.

روزهای دوشنبه و سه‌شنبه نیز در شمال‌غرب، استان‌های ساحلی خزر و برخی مناطق شمال‌شرق رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

روزهای دوشنبه و سه‌شنبه کاهش پنج تا هشت درجه‌ای دما در شمال‌شرق کشور پیش بینی می‌شود.

این سازمان هشدار داد: امروز و فردا محدوده خلیج فارس، بخش‌های مرکزی و شرقی متلاطم پیش بینی می‌شود که از ظهر دوشنبه تا پایان وقت سه‌شنبه شدت یافته و بیشینه ارتفاع حداکثر ۲ متر در بندر بوشهر و شرق خلیج فارس پیش‌بینی می‌شود.

در این مدت شرق عمان در استان سیستان و بلوچستان و پاره ای از مناطق مرکزی و تنگه هرمز مواج و متلاطم و ارتفاع امواج حداکثر ۱.۵ متر پیش بینی می شود.

هشدارهای صادر شده به شرح زیر می‌باشد:

توصیف سامانه: افزایش میزان سرعت باد (شمال غربی – جنوب غربی)

زمان شروع: بعدازظهر دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۰

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع مواج در ساحل و فراساحل بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹: شرق خلیج فارس و غرب تنگه هرمز، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۰: شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای جنوب بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، آسیب به قایق های تفریحی و شناورهای سبک، اختلال در تردد شناورهای نیمه سنگین، خسارت به قفس‌ها و پاره شدن تورهای صیادی و خسارت به تاسیسات دریایی.

توصیه: ممنوعیت شنا، جمع آوری تورها و وسایل صیادی، اجتناب از تردد با قایق‌های تفریحی و شناورهای سبک، احتیاط تردد با شناورهای نیمه سنگین، محدودیت در فعالیت‌های دریایی و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک و در مناطق مستعد پدیده تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۸: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شرق سمنان و اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی و ارتفاعات سمنان.

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۰: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، قزوین، البرز و ارتفاعات و دامنه در گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه و ریزش تگرگ، احتمال آب‌گرفتگی معابر بطور محلی، کاهش دید، احتمال آسیب به سازه‌های موقت

توصیه: احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، احتیاط در چرای دام و عدم سم پاشی در مزارع

توصیف سامانه دوم: افزایش شیو فشاری

نوع مخاطره: خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی ، کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۸: مرکزی قم، اصفهان، فارس، یزد، البرز، تهران، سمنان.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹: سمنان، یزد، خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: وزش باد شدید و خیزش گرد وخاک، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و احتمال آسیب به سازه های موقت.

توصیه: اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز به ویژه برای افراد آسیب پذیر،استحکام سازه‌های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره، عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمانهای نیمه کاره.

توصیف سامانه سوم: نفوذ گرد و غبار

نوع مخاطره: کاهش دید، افزایش شاخص آلودگی و کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۷: کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر، نیمه غربی هرمزگان و جنوب فارس.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۸: خوزستان و بوشهر.

اثر مخاطره: افزایش شاخص آلودگی هوا، کاهش دید و احتمال خسارت به صنایع حساس به گردوغبار.

توصیه: احتیاط در تردد، عدم فعالیت گروه‌های حساس در فضای باز و مدیریت در نگهداری صنایع حساس.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار باران،رعد و برق، در مناطق مستعد تگرگ، وزش باد شدید موقت، خیزش گردو خاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۸: شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، شمال اردبیل، خراسان شمالی، گلستان، نیمه شمالی خراسان رضوی و ارتفاعات شرق مازندران.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۹: خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات و دامنه گلستان، شمال آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: اختلال در تردد جاده‌ای، آب‌گرفتگی معابر، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، جاری شدن روان‌آب، برخورد صاعقه، لغزندگی جاده‌ها و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیرضروری، پرهیز از توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیلها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، پاکسازی دهانه پل‌ها و آبروها، احتیاط در تردد بین شهری و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *