سکوت ضد‌واکسن‌ها در برابر تک رقمی شدن آمار فوتی‌ها/ دیگر از استدلال‌های عجیب و غریب خبری نیست!

طی روزهای گذشته آمار مرگ و میر مبتلایان به کرونا ۲ رقمی شده است و حتی شاهد تک رقمی شدن آمار فوتی‌ها بودیم، موفقیتی که به وضوح بیانگر نقش واکسیناسیون در مهار بیماری است. اما امروز که بیش از ۹۰ درصد مردم واکسینه شده‌اند و آمار مرگ و میر مبتلایان نیز به شدت کاهش یافته است خبری از گروه‌های ضد واکسن نیست و در برابر این موفقیت ساکت مانده‌اند.

به گزارش نارخبر؛ به نقل از گروه سلامت خبرگزاری فارس – محمد رضازاده: ماجرای ما و کرونا هنوز تمام نشده و با گذشت بیش از دو سال از ورود این مهمان ناخوانده هنوز هم اخباری درباره تغییر فاز این بیماری در گوشه و کنار دنیا به گوش می‌رسد، یک روز جهش جدید خبرساز می‌شود و روز دیگر بالا رفتن آمار بیماری در کشورهای مختلف، برای مثال کرونا دوباره در چین به جان مردم افتاد تا چینی‌ها از ترس شیوع همه‌گیری بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ را هم لغو کنند. ورود این بیماری به کشور حاشیه‌های فراوانی داشت و گاهی آنقدر این حواشی زیاد می‌شد که آدم انگشت به دهان می‌ماند که چرا عده‌ای به دنبال ایجاد حاشیه و ترس و نگرانی هستند.

سازمان بهداشت جهانی روز به روز توصیه‌های جدیدی برای مقابله با بیماری ارائه داد، دست‌ها را شستیم، محیط را ضد عفونی کردیم، فاصله اجتماعی را رعایت کردیم و ماسک زدیم، تلاش کردیم به روزترین داروها را برای درمان بیماری تولید و استفاده کنیم تا از مرگ بیماران جلوگیری کنیم. خلاصه تب و تاب اولیه فروکش کرد، البته کرونا هم بیکار ننشست و روز به روز جهش کرد تا اینکه واکسن‌ها تولید شدند، همه منتظر رسیدن واکسن ماندیم هرچند در دسترس نبودن واکسن‌ها جان‌های زیادی را گرفت اما در نهایت واکسن رسید و واکسیناسیون عمومی در کشور کلید خورد. تعدادش زیاد شد و آهسته آهسته افراد بیشتری واکسن زدند. جهش‌های جدید و کشنده‌تر، سرایت‌پذیری بیشتر، اما به‌موازات همین قدرت گرفتن‌های کرونا، واکسن‌ها بیشتر شد و حالا به جایی رسیده‌ایم که خیلی‌ها روند عادی زندگی را در پیش گرفته‌اند.

*استدلال‌های عجیب و غریب مانع تزریق واکسن کرونا!

همه این ماجراها و حواشی را از سر گذراندیم اما عده‌ای از راه رسیدند و با استدلال‌های عجیب و غریب مانع تزریق واکسن کرونا شوند! حاشیه جدید دیگر! حالا موضوع کمبود واکسن یا اثرگذاری داروها نیست بلکه موضوع واکسن زدن یا واکسن نزدن است! مساله‌ای که حداقل ما و از همه مهم‌تر متخصصان اثرگذاری آن را در کاهش موارد ابتلا و مرگ‌ومیر تایید و تصدیق می‌کنند. امنون این دسته و گروه‌ها مطالبه‌گر شدند و اصل واکسن زدن را زیر سوال بردند و در فضای مجازی و حقیقی تلاش کردند برای خود یار هم جمع کنند. اینکه عده‌ای برای اینکه واکسن بزنند یا نه سوالی داشته باشند مسئله عجیبی نبود، اما اینکه عده‌ای به دلایل واهی اصل واکسن زدن را زیر سوال ببرند و با آن مخالفت کنند و بقیه را هم منصرف کنند خیلی موضوع عجیب و غریبی بود!

یادمان نرود، مخالفت با واکسن فقط در ایران و بین ایرانی‌ها نبود و اصلا جنبش‌ها و حرکات ضدواکسن ابتدا در سایر کشورها، خصوصا در کشورهای به‌اصطلاح متمدن و جهان‌اولی آغاز شد و بعد به سایر کشورها سرایت کرد. آیا مخالفت با واکسن فقط محدود به واکسن کروناست؟ نه، از زمانی که واکسن‌ها در دنیا برای هر بیماری و مرضی تولید شدند، عده‌ای آن را تایید و تزریق کردند و عده‌ای هم از تایید و تزریق آن سر باز زدند و حتی به مخالفت با آن هم برخاستند. یک روز مقابل مجلس تجمع کردند و یک روز مقابل وزارت بهداشت، یک روز در فضای مجازی جنجال به پا کردند و یک روز در کوچه و خیابان مردم را از واکسن زدن ترساندند.

*استدلال گروه‌های ضدواکسن چه بود؟

اما استدلال گروه‌های ضدواکسن چه بود؟ برخی بر روی موضوع غیر اخلاقی بودن اجبار در این امر متمرکز بود و آن را در تناقض با برخی ارزش ها و حقوق اساسی فردی می‌دانست اما آیا واکسن نزدن و سرایت بیماری از فرد واکسن نزده به دیگران اخلاقی بود؟ برخی دیگر متکی بر ادعاهای بدبینانه‌ای درباره تولید کنندگان واکسن غربی بود و تاکید بر تزریق واکسن در داخل را نیز نوعی همسویی با سیاست های مرموز آنان قلمداد می‌کردند که تزریق واکسن ایرانی توسط رهبر انقلاب آبی پاکی بود بر این اظهارات بدبینانه. و بالاخره برخی نیز به عوارض ناخواسته آن اشاره می‌کردند و معتقد بودند عوارض منفی واکسن از چشم مردم پنهان شده؛ موضوعی که بارها از سوی کارشناسان مورد نقد و بررسی قرار گرفت و حتی در مواردی پس از مشخص شدن عوارض برخی از واکسن‌ها تزریق آنها متوقف شد. برخی نیز با استدلال‌های غیرمنطقی معتقد بودند که از طریق واکسن کرونا تراشه ای در بدن کار گذاشته می شود که مانند یک جاسوس از زندگی آنها عمل می کند! ادعای مضحکی که بلافاصله توسط پزشکان و متخصصان رد شد.

بسیاری از مطالبی که در ضدیت با واکسن کرونا منتشر می‌شدند از طریق شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد و افراد مختلف از سر دلسوزی و علاقه به خویشاوندان و دوستانشان آنها را بازنشر می‌کردند. این مطالب فاقد منابع علمی مشخص بودندو بسیاری شان براساس گمانه زنی و ادعا پیامی را منتقل می‌کردند. به عبارتی فاقد استناد بودند و در عوض تلاش می‌کردند احساسات مخاطب را درگیر کنند. اگر هم از استناد خاصی بهره می‌گرفتند سایر استدلال‌ها و گزاره‌های نقض آن را پنهان می‌کردند. در چنین شرایطی برخی از رهبران فکری جنبش های ضد واکسن هم تلاش می‌کردند بر ترس‌ها و تردیدهای مخاطبان دست بگذارند. همین موجب شده است بنابر گزارش وزارت بهداشت مجموعه‌ای از استدلال های ضد واکسن شکل بگیرد که بعضی شان از خیلی وقت پیش نقض شده و بعضی دیگر با تدابیری در آینده می‌توانست فاقد هوادار عمده شود.

یکی از تلاش های جنبش های ضد واکسن به تعویق انداختن واکسیناسیون افراد بود. تلاش آنها بر این است که مخاطب حداقل امروز واکسن نزند و این کار را به آینده موکول کند تا واکسن با کیفیت تری در اختیارش قرار گیرد. درحالی که واکسن‌هایی که در داخل مصرف می‌شود مجوزهای قانونی را اتخاذ کرده است و طیف‌های مختلف اعم نوجوانان بالای ۱۲ سال تا سالمندان و گروه های در معرض خطرات سنین بالا آن را استفاده کرده‌اند. تلاش دیگر گروه‌های مورد اشاره این است که مخاطب را نسبت به مخاطرات واکسن بی اطمینان کنند. در این خصوص ضمن اینکه می توان به گزارش های سازمان بهداشت جهانی توجه کرد که می‌گوید واکسن ها بسیار کم خطر هستند و در عوض سالیانه جان ۲- ۳ میلیون نفر را نجات می دهند اما هیچ واکسنی بدون خطر کامل نیست. استدلال های بی سند مخلفان واکسن تا آنجا پیش رفت که برخی گفتند مسئولان ایران خودشان واکسن فایزر زدند و واکسن های بی کیفیت به مردم رسیده است!

هرچند مخالفان واکسن تمام تلاش خود را برای به تاخیر انداختن واکسیناسیون عمومی به کار بستند اما با هوشیاری وزارت بهداشت، اطلاع رسانی رسانه‌ها و همکاری خوب مردم امروز بیش از ۸۰ درصد از مردم واجد شرایط واکسینه شده‌اند. به طوری که بنا به گفته وزیر بهداشت واکسیناسیون مردم علیه کرونا در جمهوری اسلامی ایران، یک حرکت کاملاً بی‌نظیر در دنیا بود و تمام مردم در این امر، مشارکت و حمایت کردند. امروز حدود ۹۰ درصد از جمعیت هدف، یک دوز و حدود ۷۹ درصد نیز دو دوز واکسن را تزریق کرده‌اند. میزان تزریق روزانه واکسن در بازه‌ای به رکورد یک میلیون و ۶۰۰ هزار و در هفته به ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز و به اندازه جمعیت برخی کشورهای همسایه، رسید و این فقط با کمک نیروهای مردمی، میّسر شده است.

*اغلب بیماران بستری واکسن‌نزده‌ها هستند

سید احمد طباطبایی، دبیر بورد ریه اطفال کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا به فارس گفت: با تلاش‌های صورت گرفته توسط وزارت بهداشت آمار فوتی‌های کرونا کاهش یافته است و خوشبختانه آمار مرگ و میر در این واریانت بسیار کمتر از پیک‌های قبلی است و آن هم به دلیل کمتر درگیر شدن دستگاه‌های تنفسی تحتانی است. امروز اغلب بستری‌ها و مرگ و میرها مربوط به کسانی است که یا واکسن نزده اند و یا بیماری‌های خاص و زمینه‌ای مانند فشارخون، دیابت و نقص ایمنی دارند.

دبیر بورد ریه اطفال کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: موضوع بسیار مهم دیگر، مقاومت برخی خانواده‌ها در برابر واکسیناسیون است، موضوع واکسیناسیون کودکان بسیار جدی است و مطالعات جهانی نشان می‌دهد که میزان ابتلا، بستری و حتی مرگ و میر در واکسن زده‌ها بسیار کمتر است.  حتی کسانی که واکسن زده‌اند و یا پیش‌تر به کرونا مبتلا شده اند نیز در معرض ابتلا به اُمیکرون هستند، باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و با استفاده از ماسک، مانع انتشار این ویروس به دیگران شوند.

*سریع‌تر برای واکسیناسیون اقدام کنید

همچنین محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی یکی از مهمترین عوامل موثر در کاهش تلفات را واکسیناسیون گسترده می‌داند و می‌گوید: اکثر افرادی که بدلیل ابتلا به کرونا بستری می‌شوند، بدحال هستند و یا فوت می‌کنند، واکسن نزده و یا به طور کامل(دو دُز) واکسینه نشده بودند.  هیچ وقت واکسیناسیون به تنهایی عامل کاهش موارد ابتلا و مرگ و میر نیست. واکسیناسیون یکی از مهمترین عوامل کاهش ابتلا و فوت است و از سوی دیگر رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه عدم حضور دسته جمعی در اجتماعات مختلف که بارها تاکید شده، می تواند در کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا موثر باشد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا داریم که علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی، افرادی که هنوز برای واکسیناسیون اقدامی نکرده اند، به سرعت این کار را انجام دهند. واکسیناسیون دانش آموزان برای ما خیلی مهم است و پوشش واکسیناسیون در این گروه سنی باید افزایش پیدا کند تا اطمینان خاطر بیشتری داشته باشیم. یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در کاهش میزان مرگ و میر در کشور، واکسیناسیون گسترده به ویژه در سه چهار ماه اخیر بوده است.

طی روزهای گذشته آمار مرگ و میر مبتلایان به کرونا ۲ رقمی شده است و حتی شاهد تک رقمی شدن آمار فوتی‌ها بودیم، موفقیتی که به وضوح بیانگر نقش واکسیناسیون در مهار بیماری است. اما امروز که بیش از ۹۰ درصد مردم واکسینه شده‌اند و آمار مرگ و میر مبتلایان نیز به شدت کاهش یافته است خبری از گروه‌های ضد واکسن نیست و در برابر این موفقیت ساکت مانده‌اند! کاهش آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا سندی برای اثبات اثر واکسن در مهار بیماری است لذا به افرادی که هنوز واکسن تزریق نکرده‌اند نیز توصیه می‌شود در اولین فرصت برای انجم یا تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *