نماینده شیراز: جریمه گرانفروشان بازدارنده نیست

نماینده شیراز با بیان اینکه جریمه گرانفروشان بازدارنده نیست تأکید کرد: دولت باید در این زمینه لایحه بیاورد و ما هم منتظر لایحه دولت هستیم.

به گزارش نارخبر؛ به نقل از سرویس سیاست مشرق –  «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

نماینده شیراز: جریمه گرانفروشان بازدارنده نیست

علیرضا پاک‌فطرت نماینده مردم شیراز در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا در خصوص گرانی‌های اخیر و لزوم کنترل و نظارت بر بازار، عنوان کرد: من فکر می‌کنم یک مقدار خود دولت در گرانی‌ها مقصر است، به عنوان مثال خودرو دست دولت است و خود خودرو هم یک قیمت پایه برای افزایش اقلام و اجناس دیگر محسوب می‌شود. خب وقتی خود دولت خودرو را گران می‌کند که نباید بکند، معلوم است اقلام دیگر هم گران می‌شوند.

وی افزود: نکته دیگر این است که دولت در بحث گرانی‌ها خیلی کنترلی روی بازار ندارد. به ویژه روی احتکارها و گرانفروشی‌ها. جریمه ها هم در این حوزه جوابگو نیست و این‌ها را باید به روز کنند. دولت باید در این زمینه لایحه بیاورد و ما هم منتظر لایحه دولت هستیم.

نماینده مردم شیراز خاطرنشان کرد: در بحث گرانفروشی و احتکار قوانین باید خیلی سختگیرانه باشد و اگر این اتفاق رخ ندهد شاهد آن خواهیم بود که یک کالایی در یک شهر مانند تهران یا شیراز از ۱۰ ریال تا ۲۰ ریال قیمت‌گذاری می‌شود. چرا؟ اگر قیمتش ۱۰ ریال است  چرا دو برابر فروخته می‌شود؟ این نشان می دهد که بازار رهاست و فروشنده هم خیلی گستاخ و پررو عمل می‌کند به این علت که جریمه‌ها بازدارنده نیست.

پاک‌فطرت همچنین پیرامون نظارت بر بازار و نقش سازمان تعزیرات نیز ابراز داشت: به نظرم عملکرد در حوزه نظارت بر بازار خیلی ضعیف است، سازمان تعزیرات در این حوزه هم ضعیف است و هم پشتیبانی نمی‌شود. نیرو و امکانات مناسب و مورد نیاز در اختیار این سازمان نیست.[۱]

*”نظارت بر بازار و مبارزه قاطع با گرانفروشی” یگانه راه کاستن از قیمتهای لجام گسیخته ای است که از هیچ قاعده بازاری، دلاری، تحریمی و تورمی پیروی نمی کنند و موجب آزار معیشت مردم شده اند.

از همین روست که هر روز شاهدیم این گزینه عقلانی موافقان و تأکید کنندگان بیشتری پیدا می کند. فلذا بر مسئولان است که با تمسک به همین عقلانیت های بدیهی در راستای سهل سازی بیشتر معیشت مردم عزیز ایران تلاش کنند و از مشکلات بکاهند.

*

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *