کمبود گندم و شکر در استان مرکزی وجود ندارد/توزیع گوشت قرمز تنظیم بازاری در استان

استاندار مرکزی با بیان اینکه میزان موجودی گندم و شکر استان بیش از میزان مصرف است، گفت: گوشت قرمز منجمد داخلی گوسفند و گوساله به ترتیب با قیمت ۸۵ و ۹۵ هزار تومان در راستای تنظیم بازار عرضه در استان عرضه می شود

به گزارش نارخبر؛ به نقل از ایسنا ،فرزاد مخلص الائمه ۲۵ اردیبهشت ماه در حاشیه بازدید سرزده از اداره کل غله استان و انبار گندم و شکر اراک در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این بازدید آخرین وضعیت تخلیه گندم در استان به صورت میدانی بررسی شد. خوشبختانه تعداد زیادی از کامیون های بزرگ حامل گندم های وارداتی و گندم تولیدی استان های گرمسیر به سیلوهای استان گسیل شده و در حال تخلیه هستند.

وی با بیان اینکه میزان مصرف گندم استان سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن است و تولید گندم ما در سال جاری حدود ۲۵۰ هزار تن خواهد بود، افزود: طبیعتا استان هایی که تولید بیشتری دارند استان هایی که نیازمند این محصول هستند را تامین می کنند، استان مرکزی نیز از این مهم مستثنی نیست. البته سال گذشته تولید گندم در استان کمتر از مصرف استان بود ولی امسال خوشبختانه وضعیت مناسب تری را نسبت به سال گذشته به لحاظ تولید داخل شاهد هستیم.

مخلص الائمه تصریح کرد: در حال حاضر فصل برداشت گندم در استان ما آغاز نشده و در راستای افزایش ضریب امنیت غذایی استان و همچنین استان های همجوار در حال دریافت گندم تولیدی استان خوزستان هستیم. تعداد زیادی از کامیون هایی که حال تخلیه هستند از خوزستان آمده اند، بخشی از گندم ها نیز وارداتی است که سهم استان را از این محل دریافت کرده ایم و در حال تخلیه است.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه در حوزه تامین گندم و آرد مطلقا هیچگونه نگرانی در کشور وجود ندارد و این مهم در سراسر کشور تحت رصد بوده و به طور کلی امنیت کامل در این عرصه برقرار است، گفت: دولت تا این لحظه به لحاظ کنترل خبازی ها برنامه خود را تنظیم کرده و برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد. شیوه پرداخت یارانه نان برای مصرف کنندگان نهایی تغییر می کند، به این شکل که دولت سهم یارانه ای خود را که رقم بسیار قابل ملاحظه ای است مستقیما به نانوایان خواهد پرداخت و این یارانه را از مسیر واردات حذف خواهد کرد.

مخلص الائمه با بیان اینکه حجم تخلیه گندم در مرکز استان بسیار قابل توجه است و همین میزان تخلیه در ساوه نیز در حال انجام است، افزود:  بخشی از این گندم ها برای تبدیل به آرد در حال ارسال به کارخانجات تولید آرد استان و خارج استان هستند.

به گفته وی، گندم های مصرفی برای کارخانجات آرد و سایر مصارف در چند نقطه مورد آزمایش قرار می گیرند. گندم های وارداتی در مبادی گمرکی و گندم های تولید داخل در آزمایشگاه های مقصد سیلویی و کارخانجات آرد مورد بررسی کیفی قرار می گیرند . دلیل اینکه گندم مستقیما به کارخانه آرد نمی رود اینست که قبل از ارسال به این کارخانجات آزمایش های لازم انجام شود و در صورتی که لازم باشد که گندم وارداتی با گندم داخلی مخلوط شود تا سطح کیفی آرد کنترل شود، همین جا کار انجام شود و در نهایت آردی تحویل نانوایان و دیگر مصرف کنندگان شود که مناسب کار آنها باشد.

مخلص الائمه افزود: در خصوص شکر نیز تامین لازم صورت گرفته، ورودی شکر به استان بیش از مصرف است و در این حوزه نیز ذخیره سازی مناسبی وجود دارد و از این لحاظ هم، با اینکه شکر جزو اقلام پرمصرف است مردم نگرانی بابت تامین این کالا نداشته باشند. درخصوص سایر اقلام مثل ذرت نیز ذخیره سازی مناسبی صورت گرفته و به طور کلی به لحاظ تامین اقلام اساسی و ذخیره سازی، استان ما جزو استان های موفق بوده و امید است تا تثبیت شرایط بازار این برنامه را به خوبی هدایت کنیم.

وی گفت: مصرف سالانه شکر در استان حدود ۱۶۰ هزار تن است که از محل استان های تامین کننده و از محل واردات تامین می شود. مصرف شکر در کشور دو برابر میانگین جهانی است که امید است مصرف این ماده غذایی که چندان هم مفید نیست نیز در حد الگوی جهانی قرار گیرد ولی با اینهمه برای تامین این میزان مصرف خارج از الگو نیز نگرانی وجود ندارد. شکر مورد نیاز استان تامین و ذخیره شده و در حال توزیع است.

مخلص الائمه همچنین در حاشیه بازدید از بازار توزیع مرغ و گوشت اراک اظهار کرد: مرغ با قیمت جدید عرضه شده و بعضا با قیمت ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان زیر قیمت مصوب نیز در بازار در حال عرضه است که نشان می دهد قیمت مرغ در حال نزدیک شدن به شرایط متعادل است، ضمن اینکه در رزوهای اخیر مردم نیز تا حد قابل توجهی ذخایر خانگی مرغ را افزایش داده اند.

وی با بیان اینکه بازار گوشت کمی ملتهب است در خصوص دلیل این التهاب گفت: تا روز گذشته ذخایر گوشت تنظیم بازار را وارد بازار نکرده بودیم ولی امروز تصمیم گرفته شد که این ذخایر شامل گوشت منجمد داخلی با قیمت کمتر از ۱۰۰ هزار تومان وارد بازار شود تا قیمت گوشت را تا حدودی تعدیل کند البته برخی افراد فرصت طلب نیز از این بازار سوء استفاده می کنند که حضور این دلالان در بازار، بر قیمت گوشت قرمز تاثیر گذاشته است که با آنها نیز برخورد خواهد شد.

مخلص الائمه تاکید کرد: گوشت قرمز منجمد داخلی گوسفند و گوساله به ترتیب با قیمت ۸۵ و ۹۵ هزار تومان در راستای تنظیم بازار عرضه خواهد شد. هیچ محدودیتی در عرضه گوشت منجمد وجود ندارد و ذخایر موجود کافی است. عرضه گوشت منجمد تا زمانی انجام می شود که قیمت گوشت گرم تعدیل و نگرانی مردم برطرف شود.

وی اظهار کرد: مردم بعضا در خصوص کمک هزینه معیشتی معترض هستند و به نظر می رسد که تعداد قابل توجهی از مردم این کمک را دریافت نکرده اند. طبق تاکید رییس جمهور در اولین گزارش تلویزیونی، یک دهک جامعه این یارانه را دریافت نخواهد کرد به این معنا که ۱۰ درصد مردم یارانه را نمی گیرند ولی مراجعات مردم نشان می دهد که بیش از ۱۰ درصد مردم یارانه نگرفته اند که اصلاح در این زمینه انجام می شود. دهک بندی به این جهت انجام شده است که ۹۰ درصد جامعه یارانه را تا زمانی که زیرساخت های کالابرگ الکترونیکی مهیا نشده دریافت کنند.

مخلص الائمه افزود: افرادی این مبلغ را دریافت نکرده اند که این موارد در فرایند اعتراض اصلاح می شود بویژه اینکه این مسئله مورد تاکید رییس جمهور است و تلاش دستگاه های اجرایی بر این است که اعتراض مردم در خصوص دریافت کمک هزینه معیشتی رسیدگی شود، البته تعدادی از افراد هم هستند که از ابتدا برای دریافت یارانه ۴۵ هزار تومانی ثبت نام نکرده بودند و اطلاعات آنها در سیستم نیست ولی در دهک هایی هستند که می توانند از یارانه حاضر برخوردار شوند، این افراد باید درخواست بدهند تا اصلاحات لازم انجام و از این یارانه برخوردار شوند.

استاندار مرکزی توجه به دقت حداکثری در رسیدگی به این اعتراضات را به عنوان یک مطالبه از وزارت رفاه و سازمان هدفمندی یارانه ها مطرح کرد تا اعتراضات به حداقل برسد و هرکسی در دریافت یارانه محق است از این کمک هزینه معیشتی بهره مند شود و در نهایت بتوانیم نظام یارانه را عادلانه تر پیش ببریم.

انتهای پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *