فروش ۱۴۰ میلیارد تومانی نمایشگاه کتاب تا روز نهم/ بخش حضوری تمدید نشد

سخنگوی سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب با اشاره به اینکه ۱۴۰ میلیارد تومان تا شب گذشته در نمایشگاه فروش داشتیم، گفت: بخش حضوری نمایشگاه تمدید نمی‌شود، اما بخش مجازی تا دوم خردادبرقرار است.

به گزارش نارخبر به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبری توانا، علی رمضانی، سخنگوی سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب گفت: تصمیم‌گیری درباره تمدید نمایشگاه انجام شد و بر این اساس، تنها نمایشگاه مجازی تا دوم خرداد تمدید شد. نمایشگاه حضوری نیز فردا ۳۱ اردیبهشت‌ماه تا ساعت ۲۰ میزبان بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب است و پس از آن تمدید نخواهد شد.

رمضانی درباره برگشت هزینه‌های دریافت شده از ناشران به ازای یک روز تعطیلی نمایشگاه، خاطر نشان کرد: سه‌شنبه نمایشگاه به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد اما با توجه به اینکه هزینه دریافت شده از ناشران، هزینه تمام شده آنها نیست و وزارت ارشاد کمک شایانی به ناشران حاضر در نمایشگاه کرده، درباره بازگشت هزینه‌ها هنوز تصمیم‌گیری نشده است.

سخنگوی سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب به حضور پرشور مردم برای امضای آثار موجود در نمایشگاه اشاره کرد و افزود: صف کشیدن مردم برای خرید کتاب و گرفتن عکس یادگاری با نویسندگان و شاعران از افتخارات این دوره از نمایشگاه کتاب تهران است. البته ما از مردم می‌خواهیم که در این اقدام به برقراری نظم نیز توجه داشته باشند.

وی در ادامه به گرمای هوا و ازدحام جمعیت در نمایشگاه خاطر نشان کرد: امروز با توجه به گرمای هوا و حضور جمعیت، گروه‌هایی برای سنجش کیفیت هوای سالن به صورت مستمر فعال شده‌اند و دستگاه‌های تهویه با حداکثر قدرت روشن است. علاوه بر این، ما رطوبت هوای موجود در سالن را به همراه کنترل دمای سالن در چندین مرحله به دلیل حساسیت سلامت بازدیدکنندگان نمایشگاه ارزیابی کرده‌ایم.

رمضانی به ارائه برخی محصولات در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب، گفت: زمان برپایی نمایشگاه‌های بزرگ دنیا مثل فرانکفورت و بولونیا سه تا پنج روز است و ناشران خارجی این دوره از نمایشگاه هم برای مدت زمان تعیین شده برنامه‌ریزی کرده‌اند. یکی از دلایل تمدید نشدن زمان برگزاری نمایشگاه حضوری هم دوستان خارجی هستند که به طول روزها و ساعت نمایشگاه معترض هستند. البته در شورای سیاستگذاری هم به تعطیلی زودتر بخش بین الملل اشاره شد. با این وجود، در صورتی کشوری قوانین نمایشگاه را زیرپا بگذارد، با آنها برخورد می‌کنیم.

سخنگوی سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب با بیان اینکه ما در آیین نامه تخلف حداقل تخفیف برای کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه اعلام کرده‌ایم، ادامه داد: در آیین‌نامه حداکثر تخفیف نمایشگاهی عنوان نشده و فقط به نامتعارف نبودن تخفیف اشاره شده است.

وی با اشاره به ارائه مشاوره کتاب در ۴ غرفه نمایشگاه، خاطر نشان کرد: در این غرفه‌ها با توجه به سلیقه مخاطب و رده سنی مشاوره می‌دهند. در واقع فردی که نمی‌داند از کجا کتاب خواندن را شروع کند، راهنمایی می‌شود. همچنین ۷۰ کیوسک اینترنتی مستقر شده است که حجم استفاده بالایی دارند.

رمضانی با بیان اینکه امسال دسترسی بازدیدکنندگان نمایشگاه به آب آشامیدنی از دغدغه‌های ما بود، گفت: با تدبیر انجام شده، قیمت آب معدنی عرضه شده را از حدود ۴ هزار تومان به یک هزار و ۸۰۰ تومان کاهش دادیم تا از این طریق شعار «با کتاب سلامتیم» را نیز مدنظر قرار دهیم.

سخنگوی سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب با اشاره به اینکه ۲۹ هزار و ۵۰۰ تماس ورودی با مرکز پاسخگویی به نمایشگاه برقرار شد، افزود: هشت هزار و۸۰ تماس خروجی نیز داشتیم. علاوه بر این، هیأت رسیدگی به تخلفات برگزار و ۶۴ رأی صادر شد که ۲۰ مورد آن به توبیخ و تعهد کتبی با درج در پرونده، ۱۶ مورد محرومیت یک ساله از نمایشگاه منتهی شد. همچنین ۱۱ مورد توبیخ کتبی بدون درج در پرونده و ۷ مورد بستن سه تا پنج ساعته غرفه، ۲ موردمحورمیت از تسهیلات وزرات ارشاد و یک مورد تعطیلی یک روزه غرفه و۳ مورد محرومیت از حضور در نمایشگاه‌های استانی داشتیم.

رمضانی در پایان به فروش نمایشگاه تا شب گذشته اشاره کرد و گفت: ۱۴۰ میلیارد تومان تا شب گذشته در نمایشگاه فروش داشتیم که ۶۱ میلیارد برای خرید از نمایشگاه مجازی و ۷۹ میلیارد آن برای خرید نمایشگاه حضوری بوده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *