والیبال باشگاه‌های آسیا| کامبک ستاره ها برای چنگ زدن به جام/ پرواز پیکانی‌ها بر فراز قاره‌کهن

تیم پیکان در دوازدهمین حضور خود در رقابت‌های والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا موفق به کسب مقام قهرمانی شد تا برای هشتمین بار جام این مسابقات مهم را بالای سر ببرد و سهمیه رقابت‌های جهانی بگیرد.

به گزارش  نارخبر؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دیدار نهایی رقابت‌های والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا ۲۰۲۲ امشب (جمعه شب ۳۰ اردیبهشت) در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار شد.

تیم‌های پیکان و سانتوری ژاپن در این مسابقه برای کسب مقام قهرمانی و جام بیست‌ودوم به مصاف یکدیگر رفتند و شاگردان پیمان اکبری با شکست سه بر دو تیم سانتوری سهمیه رقابت‌های باشگاه‌های جهان را به عنوان قهرمان قاره آسیا به دست آوردند.

تیم پیکان در ست‌های اول و دوم ۲۵ بر ۲۱ و ۲۸ بر ۲۶ مغلوب حریف قدرتمند خود شد، اما ۳ ست متوالی سوم تا پنجم با امتیازهای ۲۵ بر ۱۳، ۲۵ بر ۲۰ و ۱۵ بر ۱۲ مقابل سانتوری به پیروزی رسید تا با ۶ برد متوالی قهرمان این رقابت‌ها شود. پیکانی‌ها در ۵ بازی قبلی موفق به شکست گاز جنوب، سانتوری، ناخون راتچاسیما، اربیل و تاراز قزاقستان شدند.

پیکانی‌ها این مسابقه را با ترکیب اروین انگاپت، آرمین تشکری، نیمیر عبدالعزیز، پوریا فیاضی، سیدمحمد موسوی و سعید معروف آغاز کردند.

تیم سانتوری با پذیرش این شکست، به مقام نایب قهرمانی دست یافت تا با ۴ برد (ناخون راتچاسیما، گاز جنوب عراق، الریان قطر و مقاومت شهداب ایران) و ۲ شکست (پیکان دوبار) به کار خود در این رقابت‌ها پایان دهند.

اکمتو ایدوس از قزاقستان و موسی سلیم عزیز از عراق قضاوت این دیدار را برعهده داشتند.

سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران در این دیدار تقریبا تکمیل شده بود و بعد از شیوع کرونا در سال ۱۳۹۸ برای نخستین بار این همه تماشاگر ایرانی موفق به تماشای دیداری والیبالی شدند.

محمد پولادگر معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزیر ورزش و جوانان و محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال از جمله تماشاگران ویژه این دیدار بودند.

بدین ترتیب بیست‌ودومین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های مردان آسیا که از روز شنبه ۲۴ اردیبهشت آغاز شده بود، با قهرمانی پیکان به پایان رسید و تیم‌های سانتوری ژاپن و مقاومت شهداب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

نخستین دوره این رقابت‌ها در سال ۱۹۹۹ در چین برگزار شد و به غیر از سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۲۰ که این مسابقات به دلیل شیوع بیماری سارس و کووید ۱۹ برگزار نشد، در سایر سال‌ها رقابت‌های والیبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا برگزار شده است.

والیبال ایران امسال برای چهارمین بار در این رقابت‌ها میزبان بود و جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۲ برای نخستین بار میزبان این رقابت‌ها شد و در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۳ نیز میزبانی به ایران رسید.

والیبال ایران با ۲۴ مدال شامل ۱۶ طلا، ۴ نقره و ۴ نشان برنز پرافتخارترین کشور قاره کهن آسیا در این رقابت‌ها محسوب می‌شود که این رکورد تا سال‌های متوالی حتی اگر نمایندگان ایران مدالی کسب نکند، پابرجا خواهد بود.

تیم پیکان با ۸ قهرمانی، ۲ نایب قهرمانی و ۲ نشان برنز پرافتخارترین باشگاه آسیا در این رقابت‌ها است. پیکانی‌ها که عنوان سومی جهان را نیز در پرونده کاری خود دارند، در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ شش قهرمانی متوالی در این مسابقات به دست آوردند.

*موزرسکی امتیازآورترین بازیکن دیدار شد

دیمتری موزرسکی عنوان امتیازآورترین بازیکن مسابقه پیکان و سانتوری ژاپن در آخرین دیدار مسابقات باشگاه های آسیا را از آن خود کرد.

دیمتری موزرسکی با کسب ۳۰ پوئن عنوان امتیازآورترین بازیکن این دیدار را به دست آورد و در تیم پیکان نیز نیمیر عبدالعزیز با ۲۹ امتیاز، بهترین بازیکن شد.

تیم پیکان در مجموع ست‌های این مسابقه ۱۱۱ امتیاز کسب کرد که به ترتیب ۵۸ پوئن در حمله، ۱۵ امتیاز در دفاع، ۵ پوئن سرویس و ۳۳ امتیاز از اشتباهات بازیکنان نماینده ژاپن بود.

سانتوری نیز در این مسابقه در مجموع ۹۸ امتیاز کسب کرد که شامل ۵۳ امتیاز حمله، ۱۰ دفاع، ۲ پوئن سرویس و ۳۳ امتیاز از اشتباهات بازیکنان پیکان بود.

*رده‌بندی نهایی مسابقات مشخص شد

بیست‌ودومین رقابت‌های باشگاه‌های آسیا که از روز شنبه ۲۴ اردیبهشت در سالن دوازده هزار نفری آزادی آغاز شده بود، امروز (جمعه ۳۰ اردیبهشت) با قهرمانی پیکان به پایان رسید.

رتبه‌بندی نهایی به قرار زیر است:

۱- پیکان

۲- سانتوری ژاپن

۳- مقاومت شهداب

۴- تاراز قزاقستان

۵- الریان قطر

۶- ناخون راتچاسیما تایلند

۷- گاز جنوب عراق

۸- اربیل عراق‌

همچنین نتایج آخرین روز مسابقات به شرح زیر است:

اربیل ۲ – گاز جنوب ۳ (۲۵ بر ۱۷، ۱۶ بر ۲۵، ۲۲ بر ۲۵، ۲۵ بر ۲۰ و ۱۲ بر ۱۵)

ناخون راتچاسیما۱  – الریان ۳ (۲۵ بر ۲۳، ۱۶ بر ۲۵، ۲۰ بر ۲۵، ۱۸ بر ۲۵)

مقاومت شهداب ۳ – تاراز صفر (۲۵ بر ۲۰، ۲۵ بر ۱۵، ۲۵ بر ۲۲)

پیکان ۳ – سانتوری ۲ (۲۱ بر ۲۵، ۲۶ بر ۲۸، ۲۵ بر ۱۳، ۲۵ بر ۲۰ و ۱۵ بر ۱۲)

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *