تمام‌قد به‌پای مردم آبادان تا آخرین لحظه ایستاده‌ایم

در سومین روز حادثه متروپل آبادان رئیس اداره اجتماعی ستاد کل سپاه پاسداران، نماینده شرکت ملی حفاری ایران و جهادگران گروه جهادی شهدای مدافع حرم زینبی(س) با نیروهای تازه نفس و تجهیزات در محل حادثه حضور یافته اند تا آخرین عملیات آواربرداری را در کنار نیروهای نظامی، انتظامی و امدادی به پایان برسانند.

به گزارش نارخبر به نقل از دانا؛ امروز پنجشنبه ۵ خرداد ماه ۱۴۰۱ مصادف با سومین روز حادثه فروریختن برج ۱۰ طبقه متروپل آبادان گذشته از گروه های امدادی استان خوزستان و گروه های اعزامی استان‌های معین مانند اصفهان و تهران که متشکل از نیروهای اورژانس، امداد‌ونجات هلال‌احمر، آتش نشانی و… هستند، حضور برخی از گروه ها و نیروهای زیرمجموعه سپاه بطور محسوسی به چشم می‌خورد.

بنا با اظهارات کارشناسان حاضر در منطقه عملکرد این گروه ها با ابزار و ادوات مهندسی خاص مواقع بحران بی تردید می تواند کار آوار برداری را تا حدودی سرعت ببخشد.

امروز دوباره برخی از فرماندهان و مسئولان سپاه، ازجمله رئیس اداره اجتماعی ستاد کل سپاه پاسداران، نماینده شرکت ملی حفاری ایران و جهادگران گروه جهادی شهدای مدافع حرم زینبی (س) در محل حادثه حضور یافته اند. نکته ای که حضور این نیروها را بطرز چشمگیری پررنگ کرده است، حضور کارشناسان مهندسی سپاه و انتقال شماری از تجهیزات خاص و مورد نیازی عملیات آواربرداری است. 

از گفت‌ و گوهایی که برخی از مسئولان امدادی به هم دارند می فهمیم که این گروه تازه نفس با هماهنگی سردار یزدی، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی به متروپل اعزام شده اند. تیم کارشناسان با تجهیزات و لجستیک همراهشان اعم از ادوات ایمنی و اطفاء حریق، لوازم امداد و نجات، خودروهای سنگین و تجهیزات پزشکی و درمانی، به میدان آمده و در ابتدای امر به بررسی دقیق زوایای ساختمان فروریخته پرداخته اند. 

شرکت ملی حفاری ایران نیز پیرو هماهنگی مشاور فرمانده کل سپاه با تمام توان در محل حاضر شده که با همکاری نیروهای جهادی تازه نفس با رویکردی مهندسی شده عملیات آواربرداری را آغاز کنند. عملیاتی که بنا به گفته قاطبه کارشناسان به واسطه گره خورن میلگردها و تیرآهن های ساختمان عملا به بن بست رسیده و این امید است که سپاه در آخرین عملیات خود گره از این کلاف سردرگن باز کند. 

پس از چند لحظه از اوج صدای مهندس خانچی، نماینده شرکت ملی حفاری ایران که گویا به عنوان فرمانده عملیات به نیروهای خود توصیه میکرد، بالاخره آخرین عملیات آواربرداری و مدیریت بحران آغاز شد.

در کنار نیروهای سپاه تیم هایی از نیروهای نظامی و انتظامی و سایر نیروهای امدادی که پیشتر از سوی وزیرکشور و مدیر کل بحران در منطقه ماموریت خود را شروع کرده بودند، حضور دارند. اولین اقدام فرمانده عملیات تشریح وظایف هریک از نیروها است. نیروها کامل توجیه و آماده عملیات جدید که در واقع مکمل عملیات های گذشته است، شده اند.

پس از اظهارات مهندس خانچی، سرهنگ غفاری، نماینده معاونت فرهنگی و اجتماعی ستاد کل سپاه پاسداران، ضمن تشکر حضور نیروهای سپاه و تیم های امدادی در ابتدای اظهاراتش خطاب به مردم منتظر و حاضر در منطقه بحران تاکید کرد: ما تمام قد و تا آخرین لحظه به پای مردم آبادان ایستاده ایم.

دوباره مهندسین با هم شور میکنند. با سماجت و اثبات اینکه خبرنگارم و برای تهیه گزارش آمده ام میتوانم حلقه مردم را کنار بزنم و به جمع مهندسان نزدیک شوم. 

سرهنگ غفاری خطاب به سایر مسئولان و مدیران حاضر در محل می گوید: با توجه به کندی کار پیشنهادهایی با هدف تخریب سطوح رویی و دستیابی به لایه های زیرین آوار شده بود. پیشنهادهایی اعم از انفجار، برش و… اما به دلیل ناایمن بودن سازه‌ها و تجمیع مجدد آوار امکان نداشت و این پیشنهادات رد شد. اما از روز گذشته قرار شد که ساختمان ها سبک شوند و تجهیزاتی غیر متصل مثل سیستم گردش هوا، مصالح استفاده نشده و… از ساختمان تخریب شده جدا شوند که این کار انجام گرفت. کما اینکه نیروهای ما از همان نخستین ساعات بصورت خودجوش این کار را انجام داده بودند.

نماینده معاونت فرهنگی و اجتماعی سپاه با اشاره به نیروهایی که در گرمای طاقت فرسای آبادان چند شبانه روز پا در پوتین داشتند و خستگی از سر و روی آنها می بارید گفت: خودتان ببینید. تعداد نیروهای جهادی، مردمی و امدادگر ما اندک نیست و می شود هر کاری کرد؛ اما عده ای از مردم که ممکن است بستگانشان در محل بوده باشند یا افرادی که دوربین به دست در اطراف ساختمان حضور دارند، موجب اختلال در روند کمک رسانی و عملیات آواربرداری می شود. حالا اگر از آنها بخواهیم محل را ترک کنند ممکن است بخاطر تالمات روحی آزرده خاطر شوند. گرچه بارها نیروهای امدادی و انتظامی از آنها چنین درخواستی کرده اند که نتیجه نداده است. متاسفانه همین شهروندان کار را مشکل کرده اند و ما بیم داریم که در اثر اقدامات ساختمانی مثل برش و… قطعه ای از جایی کنده و پرتاب شود و خدای ناخواسته  اتفاقی برای یکی از حاضران بیفتند که این اتفاق دوباره گزک دست دشمنان ما و رسانه های معاند بدهد و در این رابطه داستان سرایی کنند. 

وی در بخش دیگری از سخنانش میگوید که ما همه تجهیزاتمان را به کار گرفته ایم، اما حجم آوار که در تصاویر هم قابل مشاهده است، بسیار زیاد است. معضل بعدی راه استقرار خودروها و لجستیک سنگین مثل جرثقیل های چندتنی است که بخاطر سست بودن زمین راه ما را سد کرده است. از سوی دیگر به دلیل سست بودن زمین و آب تجمیع شده امکان حفر تونل هم وجود ندارد. تمام اینها راهکارهایی بود که متاسفانه امکان اجرا ندارند.

این فرمانده سپاه در خاتمه اظهاراتش گفت: با این اوصاف کارمان را شروع می کنیم و همانطور که وزیر محترم کشور تاکید دارند ما هم امید داریم امروز کار آواربرداری به اتمام برسد. پس با توکل به خدا کار را شروع می کنیم.

در این لحظه نیروهای انتظامی مردم را کمی دور کردند و هر یک از افراد تیم ها و گروه ها در جای خود مستقر شد و عملیات مکمل و نهایی آواربرداری برج متروپل در مقابل دیدگان مردم آبادان و تمام حاضران مقابل برج فروریخته متروپل آغاز شد. 

به گزارش دانا تا لحظه تنظیم این گزارش ۱۸ هموطن در حادثه فروریختن ساختمان متروپل آبادان جان باخته و ۳۷ تن مصدوم شده اند که براساس گزارش نیروهای امدادی بسیاری ازآنها ترخیص و تنها یک نفر در بخش مراقبت های ویژه بستری است که حال وی نیز مطلوب گزارش شده است. 

شایان ذکر است که برج ۱۰ طبقه متروپل آبادان در ساعت ۳۰/۱۲ ظهر روز دوشنبه شروع به ریزش کرد که کارشناسان شهرداری آبادان را بخاطر عدم توجه به تذکر کارشناسان نظام مهندسی مقصر قلمداد کرده اند. با این اوصاف نیروهای نظامی، انتظامی و امدادی خوزستان و چند استان همجوار از نخستین ساعات این حادثه در محل حضور یافته و در حال امداد رسانی هستند. 

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *