بایدن: خروج از برجام اشتباهی عظیم بود/ باید به توافق برگردیم

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با یک رسانه صهیونیستی گفت که همچنان معتقد است کشورش باید به برجام برگردد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا که ساعاتی قبل‌تر وارد تل‌آویو شد در مصاحبه‌ای مدعی شده کماکان معتقد است که آمریکا بایستی به برجام برگردد.

بایدن در مصاحبه با کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در عین حال با تلاش برای سلب مسئولیت از واشنگتن گفته «اوضاع اکنون در دست ایران است.»

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که چرا فکر می‌کند که توافق هسته‌ای باید احیا شود گفت: «تنها چیزی که از ایران فعلی بدتر است ایران مجهز به سلاح هسته‌ای است.»

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

جو بایدن در بخش دیگری از مصاحبه با کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اقدام دولت سابق این کشور در خروج از برجام را «اشتباهی عظیم» توصیف کرده است.

وی مدعی شد: «آنها نسبت به گذشته به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده‌اند.»

علی‌رغم ضرب‌الاجل‌هایی که پیش از این آمریکا و کشورهای غربی برای اتمام مذاکرات هسته‌ای تعیین می‌کردند بایدن گفت که بازگشت به برجام را هنوز منطقی می‌داند.

او گفت: «ما هنوز توافقی داریم که برنامه هسته‌ای آنها (ایران) را مهار می‌کند. بنابراین فکر می‌کنم [بازگشت به توافق] هنوز منطقی است. ما به یک توافق رسیده‌ایم. آن را پیشنهاد داده‌ایم و الان تصمیم‌گیری به عهده ایران است.»

این در حالی است که مقام‌های آمریکا و سایر کشورهای غربی در جریان مذاکرات وین بارها ادعا می‌کردند چنانچه ایران ظرف چند هفته آینده توافق نکند، بازگشت به برجام منافع چندانی برای طرف‌های غربی نخواهد داشت.

این در حالی است که دولت بایدن از عمل به تعهداتش برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام خودداری کرده است. آخرین دور مذاکرات در خصوص این توافق تیرماه سال جاری در دوحه، پایتخت قطر برگزار شد.

مذاکرات دوحه روزهای هفتم و هشتم تیرماه برگزار شد. ایران و آمریکا در این مذاکرات دو روزه به صورت غیرمستقیم و با وساطت «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای برجام گفت‌وگو کردند.

آمریکا بعد از اتمام این مذاکرات مدعی شد که طرح پاره‌ای مطالبات فراتر از برجام عامل به نتیجه نرسیدن گفت‌وگوها بوده است. ایران، نتیجه‌بخش نبودن گفت‌وگوها را رد کرده است.

تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

بایدن در شرایطی سال ۲۰۲۱ بر سر کار آمد که سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دستیابی به اهدافش ناکام مانده بود.  این سیاست علاوه بر ناکامی در شکل دادن به یک توافق هسته‌ای جدید، باعث ایجاد تفرقه در روابط میان کشورهای دو سوی آتلانتیک، به خطر افتادن اثربخشی نظام تحریم‌ها به عنوان یکی از ابزارهای اصلی سیاست خارجی آمریکا و مهم‌تر از همه تقویت جریان استکبارستیز در ایران منجر شده بود.

جمهوری اسلامی ایران دو مقوله «راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها» و «اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام» را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *