روزنامه اصلاح‌طلب: تعهدات آمریکا ضمانت ندارد اما توافق کنید!

یک روزنامه غربگرا می‌گوید هیچ یک از تعهدات طرف آمریکایی ضمانت اجرایی ندارد اما در هر صورت باید برای توافق خوشحال بود و جشن گرفت!

به گزارش نارخبر، روزنامه «جمهوری اسلامی» که مدیریت آن متهم به عنوان دزدی و غش در معامله با مخاطبان است،‌ در تحلیلی نوشت: «روند کاهشی نرخ سکه و ارز در روز‌های اخیر و احساس نشاط روحی به وجود آمده در عموم مردم کشورمان بعد از انتشار اخبار مثبت درباره توافق برجامی که منجر به رفع تحریم‌ها خواهد شد، روشن‌ترین نشانه هستند برای دولتمردان جمهوری اسلامی که نشان می‌دهند معطل نگهداشتن مذاکرات برجامی به صلاح نیست.

آنچه این روز‌ها در افکار عمومی جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم مشاهده می‌شود و جستجو‌های کم‌سابقه‌ای که مردم به صورت لحظه به لحظه برای به دست آوردن اخبار مربوط به نتیجه مذاکرات برجامی و رفع تحریم‌ها می‌کنند، چند نکته برجسته و قابل تأمل را به مسئولین یادآور می‌شود که توجه به آن‌ها مقتضای حکمرانی مردم مدارانه است. بزرگ‌ترین سرمایه هر نظام حکومتی، پشتوانه مردمی آنست. این پشتوانه فقط هنگامی وجود خواهد داشت که حکمرانان به افکار و تمایلات مشروع مردم توجه و اعتنا کنند و از پذیرفتن آن گریزان نباشند. حکمرانی صحیح این نیست که هرچه دولتمردان می‌خواهند انجام بدهند و از مردم انتظار انقیاد و تأیید داشته باشند. آن‌ها وکیل مردم هستند و هیچ وکیلی حق ندارد برخلاف نظر موکل خود عمل کند.

نویسنده می‌افزاید: واقعیت مؤثر بودن تحریم در بحران اقتصادی کشور، نکته مهم دیگری است که اکنون هیچ مسئولی از مجموعه حکمرانی کشور درصدد انکار آن برنمی‌آید. هرچند ممکن است بعضی از آن‌ها به دلایلی که برای همگان قابل درک و فهم است آشکارا این واقعیت را به زبان نیاورند، ولی اطلاع داریم که همان‌ها نیز در موارد مقتضی به آن اعتراف کرده‌اند.

در توافقی که اکنون مطرح است، تعهدات متعددی از طرف آمریکائی گرفته شده که هیأت مذاکره کننده آن‌ها را در ردیف امتیازات این دور از مذاکرات محسوب می‌کند. بسیار خوب، هیچ منعی برای اینکه هیأت مذاکره کننده فعلی این تعهدات طرف مقابل را به حساب امتیازاتی بگذارد که دریافت کرده و آن‌ها را ازجمله نقاط قوت دولت سیزدهم بداند وجود ندارد به این شرط که با معطلی‌های جدید همین امتیازات را هم از دست ندهد. البته خود حضرات هم می‌دانند که هیچ‌یک از تعهدات طرف آمریکائی ضامن اجرائی ندارند، ولی با این‌حال کسی با ثبت شدن آن‌ها در کارنامه این هیأت و کارنامه دولت سیزدهم مخالف نیست بدین امید که برجام به فرجام برسد و باز هم گرفتار امروز و فردا نشود».

نویسنده توضیح نداده که اگر «تعهدات» طرف آمریکایی هیچ «ضمانت اجرایی» ندارد، بنابراین توافق در واقع امر چه عایدیی برای ایران- به جز خسارت- می‌تواند به همراه داشته باشد!! آیا سرنوشت برجام مایه عبرت نیست که طبق وعده روحانی قرار بود همه تحریم‌های مالی و بانکی و نفتی و… را «لغو» کند اما حجم آنها را به بیش از دو برابر (۱۷۰۰ تحریم) رساند؟

ثانیاً پنهان شدن این قبیل رسانه‌ها پشت نام مردم در حالی است که در دولت متبوع آنها (دولت برجام و دیگر هیچ)، رکورد تورم ۶۰ درصدی برجای گذاشته شد و رکود قبلی تورم را که متعلق به دولت مرحوم هاشمی بود، جابه‌جا کرد. مانور روی بالا و پایین شدن قیمت سکه و ارز از سوی روزنامه غربگرا در حالی است که در دولت روحانی، قیمت ارز تا ۱۰ برابر گران شد و حال آن که القا می‌شد با توافق قیمت آن روز دلار (۳۷۰۰ تومان) به ۵۰۰ تا هزار تومان سقوط خواهد کرد!

منبع:‌ روزنامه کیهان

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *