محجوب: در اتفاقات این‌روزها پیاده نظام دشمن نشویم

دبیر کل خانه کارگر گفت: در اتفاقاتی که اخیرا در کشور رخ داده باید مراقب باشیم تا پیاده نظام دشمن نشویم و در زمین دشمن بازی نکنیم.

علیرضا محجوب چهارشنبه ۲۰ مهرماه ۱۴۰۱ در نشست دبیران اجرایی خانه‌های کارگر سراسر کشور که به میزبانی خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه برگزار شد، اظهار کرد: مواجهه با فضایی که امروز در کشور وجود دارد هوشیاری همه را می‌طلبد و باید جهت آرام کردن فضای کشور حرکت کنیم، جامعه کارگری نیز با بصیرت و هوشیاری نقش تاثیرگذاری در چنین شرایطی دارد.

وی در ادامه به عوامل شکل‌گیری حوادث اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: بستر اساسی مشکلات پیش آمده ناشی از موج نارضایتی است که عمدتا از سیاست‌های نادرست حوزه اقتصادی از گذشته تاکنون سرچشمه می‌گیرد.

دبیرکل خانه کارگر با اشاره به وقوع جنگ واقعی اقتصادی علیه ملت ایران تصریح کرد: در یک وضعیت فوق العاده‌ حساس قرار داریم. این مسئله پیش پا افتاده نیست چون همگان در یک کشتی نشسته ایم و اگر این کشتی سوراخ شود همه غرق خواهیم شد. ادعای مطالبه گری هر کسی که با اسلحه گرم و سرد به مردم در خیابان حمله کند، باطل و محکوم است.

وی شناسایی ریشه و علت اتفاقات اخیر را مورد تاکید قرار داد و افزود: جریاناتی که اقدام به فتنه‌انگیزی می‌کنند در مقاطع مختلف تاریخ انقلاب در کشور بوده‌اند اما دلایل کافی و میدان مناسبی برای جولان دادن نداشتند. نوسانات ارزی در دو دولت اخیر در کشور وجود داشته است و این نابسامانی‌های اقتصادی فضایی را برای میدان داری جریانات مختلف فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه تقاضای ارز باید در کشور محدود و توسط دولت اداره شود، افزود: علت نارضایتی مردم به مسائل معیشتی و اقتصادی بر می‌گردد و بازگشت به شرایط تثبیت در بازار ارز زمانبر خواهد بود. باید بازار ارز مدیریت و التهابات ارزی کنترل شود. در وسط میدان جنگ با دشمن نشستیم و باید با هوشیاری تمام در مقابل ترفندهای دشمنان بایستیم.

دبیر کل خانه کارگر در ادامه با اشاره به افزایش ۵۸ درصدی دستمزد برای حداقل بگیران و ۳۸.۵ درصد برای سایرین در سال گذشته گفت: روش احتساب دستمزد ماهها طول کشید تا به شورای عالی کار و سازمان تامین اجتماعی تفهیم و اجرایی شد گرچه برخی معوقات در پرداخت ها وجود دارد و امیدواریم مراجع ذیربط بدانند که نباید بدحسابی در پرداخت‌ها اتفاق بیفتد.

وی افزود: در خصوص ۲۵ درصد باقیمانده در حوزه همسازی حقوق نیز امیدواریم حسب وعده‌های داده شده با عبور از بحران مالی، این مهم نیز عملیاتی شود و به تاخیر نیفتد. یقینا جامعه بازنشستگی که ضعیف ترین دریافت کنندگان حقوق هستند باید از مزیت اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بهره ببرند.

محجوب با اشاره به تحرکاتی که مجلس و دولت در خصوص قراردادهای موقت کارگری انجام داده‌اند، گفت: جلسات مستمری نیز در گذشته و در حال حاضر توسط خانه کارگر برگزار شده و امیدواریم در اجرایی شدن مصوبات تعللی ایجاد نشود.

به گزارش ایسنا، دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه نیز گفت: خانه کارگر ساوه در راستای عمل به وظایف ذاتی خود خدمات متنوعی را به جامعه هدف ارائه می‌دهد.

داوود میرزایی افزود: افزون بر ۱۴ هزار خانوار کارگری تحت پوشش خدمات صنفی و آموزشی خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه هستند.

وی افزود: ۶۹۴۰۰ بیمه شده اصلی و ۱۹۵۰۰ بازنشسته در ساوه تخت پوشش خدمات بیمه تامین اجتماعی هستند و ضریب پوشش بیمه‌ای شهرستان  ۷۴.۵ درصد است.

وی در خصوص برگزاری نشست دبیران اجرایی خانه‌های کارگر سراسر کشور نیز گفت: برگزاری نشست سالانه دبیران اجرایی خانه‌های کارگر سراسر کشور به دلیل شرایط کرونایی متوقف شده بود که امروز اولین جلسه پس از شرایط کرونایی در ساوه تشکیل شد.

میرزایی با اشاره به اینکه ساوه قطب صنعت و جامعه کارگری کشور است، افزود: با توجه به التهاباتی که در کشور بوجود آمده است این نشست با هدف روشنگری جامعه کارگری به منظور مقابله با ترفندهای دشمنان تشکیل شد تا آرامش در فضای کار و تولید حاکم شود و اجازه ندهیم که مشکلات از کف خیابان به واحدهای صنعتی و تولیدی کشیده شود و کارگران به ابزاری برای معاندین انقلاب تبدیل شوند.

وی پیگیری مطالبات جامعه کارگری و بازنشستگی را از دیگر اهداف برگزاری این نشست دانست و افزود: مهمترین مطالبات جامعه کارگری امنیت شغلی و برچیدن قراردادهای موقت است. امضا کردن افزون بر ۲۵ قرارداد موقت برای یک کارگر بازنشسته زیبنده نیست و کارگری که امنیت شغلی و آرامش نداشته باشد قطعا بهره وری بالایی نخواهد داشت.

دبیر اجرایی خانه کارگر با اشاره به اینکه تعیین تکلیف وضعیت قراردادها به نفع کارگر و کارفرما خواهد بود، افزود: متاسفانه قراردادهای موقت موجب شده که کارگران امیدی به آینده کاری خود نداشته باشند و چون امنیت شغلی ندارند شاهد بالا رفتن سن ازدواج در بین جامعه کارگری و تک فرزندی و بسیاری از مشکلات دیگر هستیم.

انتهای پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *