دومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه ساوه بکار خود پایان داد

آیین اختتامیه دومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه ۱۲۰ ثانیه‌ای ساوه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه، کانون بسیج هنرمندان، مؤسسه اندیشه و ایمان و نمایندگی سینمای جوان و با حضور مسئولان استانی و شهرستانی، هنرمندان و علاقمندان به کار خود پایان داد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه در این آئین گفت: این جشنواره با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای سینمایی و روزآمد کردن دانش و مهارت‌های سینمایی، گسترش و جذب مخاطبان فیلم کوتاه و تقویت جایگاه فیلم کوتاه برگزار شد.

حسین محمودی‌فر افزود: فراخوان این جشنواره در سال ۱۴۰۰ در دو بخش داستانی و مستند با موضوع آسیب‌های اجتماعی و امربه معروف و نهی از منکر در استان‌های مرکزی، قم، البرز، همدان و قزوین توزیع شد و در نهایت ۸۳ اثر توسط دبیرخانه دریافت شد که پس از داوری ۲۵ اثر به بخش مسابقه راه یافت.

وی در ادامه اظهار کرد: نقش هنر در زندگی این است که به مردم امید و نشاط می‌دهد و دوست داشتن زندگی را به انسان می‌فهماند. هنر پدیده‌ای است که از دیر باز نقش مؤثری در زندگی انسان داشته و از آن به عنوان وسیله‌ای کارآمد و مؤثر در جهت ترویج و تبلیغ اندیشه‌ها و رفتارها استفاده شده و می‌شود.

وی افزود: هنر اگر ماندگاری و تأثیر نداشته باشد ارزش ندارد و اگر نتواند جامعه را به سوی رشد و آگاهی سوق بدهد، موفق نبوده است.

رئیس ارشاد ساوه گفت: فیلم یک ویژگی دارد و آن ویژگی زبان گویا و راحت آن برای انتقال مفاهیم است، از این رو می‌توان از فیلم در راستای انتقال مفاهیم فرهنگی و اعتقادی استفاده کرد.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز گفت: آثار سینمایی، ویژگی خاص خود را دارد و اصلی ترین عنصر آثار هنری در این بخش داشتن مخاطب عام است و در واقع نشانگر وابستگی حوزه سینما به تماشاگر است.

افشین حسینی افزود: در حوزه سینما بایستی زیر ساخت‌ها بیشتر از  گذشته فراهم شود تا هنرمندان علاقه مند بتوانند به تولید آثار عالی بپردازند.

وی تصریح کرد: تولیدکنندگان فیلم کوتاه ۱۲۰ ثانیه ای به زیبایی شناسی و مفهوم سازی با نگاه ویژه‌ای پرداخته بودند چراکه تأثیرگذاری در ذهن مخاطب و مفهوم سازی از ویژگی‌های بارز این هنر است.

حسینی افزود: با توجه به برگزاری چندین جشنواره استانی و منطقه‌ای و وجود پتانسیل در شهرستان ساوه، ظرفیت برگزاری این جشنواره به صورت ملی در این شهرستان وجود دارد.

به گزارش ایسنا، در ادامه هیأت داوران این جشنواره شامل ابوالفضل جلیلی، سید موسی حسینی و مهدی فرقانی‌پور، برگزیده‌های جشنواره را به شرح ذیل اعلام کردند.

۱- هیأت داوران دومین جشنواره منطقه ای فیلم کوتاه، ۶  اثر را شایسته تقدیر دانسته و لوح تقدیر و جایزه نقدی پنج میلیون ریالی را به

– فیلم داستانی “گوشزد” به کارگردانی “مهدی کشتکار” از استان قم

– فیلم داستانی “زبان خوش” به کارگردانی “اشکان پیری” از ساوه

– فیلم داستانی “حیات” به کارگردانی “مسلم آقا کوچک” از استان البرز

– فیلم داستانی “وقت نماز” به کارگردانی “علی اکبر عسگری” از استان قم

– فیلم داستانی “همبازی” به کارگردانی “حسین هاشم پور” از اراک

– فیلم‌های داستانی “نمایش خیابانی” و “تناتو” به کارگردانی “فرناز صفایی” از ساوه تقدیم کرد.

۲- هیأت داوران جشنواره، یک اثر را به عنوان فیلم اولی شایسته تقدیر دانست و لوح تقدیر و جایزه پنج میلیون ریالی را به فیلم “آغوش” به کارگردانی “آراد ملکی بیگدلی” از ساوه اهدا کرد.

۳- هیأت داوران جشنواره، از دو بازیگر کودک جهت حضور در جشنواره تقدیر و لوح تقدیر و جایزه سه میلیون ریالی را به “حسین ساده”، بازیگر فیلم “نمایش خیابانی” به کارگردانی فرناز صفایی و ستایش مشهد یاری بازیگر فیلم “آغوش” به کارگردانی “آراد ملکی بیگدلی” تقدیم کرد.

۴- هیأت داوران جشنواره، تدوین فیلم آغوش را شایسته تقدیر دانست و لوح تقدیر و جایزه چهار میلیون ریالی را به عنوان تدوینگر برتر به “فریبا احمدی” اهدا کرد.

۵- دبیرخانه دومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه از “هادی شاهرخ” کارگردان فیلم “قسمت” و “فهیمه ذبیحی” کارگردان فیلم “حسرت” به لحاظ حضور فعال و تعامل در برگزاری جشنواره با اهدای لوح سپاس و هدیه نقدی چهار میلیون ریالی تقدیر کرد.

۶- هیأت داوران دومین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه ۱۲۰ ثانیه ای صبا در بخش مستند، تنها از یک فیلم به عنوان اثر برگزیده تقدیر و لوح تقدیر و جایزه ۱۰ میلیون ریالی را به فیلم “تکلیف” به کارگردانی جواد صالح اهدا کرد.

۷- هیأت داوران جشنواره، رتبه اول بخش داستانی را همراه با لوح تقدیر، تندیس و جایزه نقدی چهل میلیون ریالی به فیلم “اینجا به تمام آزادی ام فکر می کنم” به کارگردانی “محمدحسنی” از استان همدان اهدا کرد.

برگزاری کارگاه آموزشی، اکران فیلم‌ها، اهدای لوح تقدیر، تندیس و هدایای نقدی به برگزیدگان از دیگر برنامه های این آئین بود.

انتهای پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *