سلاخی کودکان در سعودی؛ اره‌ی «ابومنشار» تیزتر می‌شود"> سلاخی کودکان در سعودی؛ اره‌ی «ابومنشار» تیزتر می‌شود

هشت کودک شیعی در عربستان به دست سران آل‌سعود و بدون تفهیم هیچ اتهامی به خانواده‌هایشان محکوم به اعدام شده‌اند؛ در بین اسامی اعدامی‌ها، نام «عبدالله الحویطی» کودکی که در ۱۳سالگی دستگیر شده نیز به چشم می‌خورد و واکنش‌های زیادی را برانگیخته است.

به گزارش  نارخبر؛ به نقل از فارس، سران عربستان سعودی در جدیدترین جنایات حقوق‌بشری خود حکم اعدام هشت کودک بی‌گناه را در این کشور صادر کرده‌اند. رسانه‌ها و نهادهای حقوقی در واکنش‌های تندی ضمن محکومیت شدید این اقدام، تاکید کردند که تمامی این کودکان شیعی‌مذهب هستند؛ و بدتر از آن‌که تمامی این کودکان متهم به جرائمی غیرشفاف و شبهه‌برانگیز شده‌اند که ارتکاب آن برای کودکانی در سن و شرایط آن‌ها غیرممکن است.

«عبدالله الدرازی»، «علی السبیتی»، «حسن زکی الفرج»، «جلال آل لباد»، «مهدی المحسن»، «جواد قریریص» و «یوسف المناسف»، هفت کودک عربستانی هستند که رژیم سعودی حکم اعدام آنان را به صورت خودسرانه و بدون هیچ تفهیم اتهامی، صادر کرده است. نفر هشتم این جمع «عبدالله الحویطی» است که کم‌سن و سال‌ترین فرد بین کودکان اعدامی به شمار می‌رود. او در زمان دستگیری ۱۳ سال داشته و هم‌اکنون که در زندان به سر می‌برد، ۲۰ ساله است.

داستان این کودک دستگیرشده از این قرار است که در ۸ می ۲۰۱۷، نیروهای امنیتی سعودی به منزل خانواده الحویطی ( متولد ۱۸ ژوئیه ۲۰۰۲) حمله کرده و او را به اتهام دزدی و قتل بازداشت کردند؛ او پسر خانواده‌ای شیعی‌مذهب و از اقشار ضعیف جامعه بود. ۲۷ اکتبر ۲۰۱۹ دادگاه کیفری منطقه «تبوک» در شمال عربستان، الحویطی را به اتهام سرقت مسلحانه از جواهرفروشی و قتل یک پلیس با سلاح گرم در استان «ضباء» به اعدام محکوم کرد.

مادر این کودک عربستانی در توئیتی نوشت: «دادگاه کیفری تبوک به دلیل سهل‌انگاری خود و سرپوش گذاشتن بر هویت مجرم، پسرم را قربانی می‌کند. دادگاه تبوک حضور او همراه با برادر و دوستانش را در شب حادثه نادیده می‌گیرد و به قوانین و مقررات احترامی نمی‌گذارد… این دادگاه عمداً عبدالله را جنایتکار می‌داند تا از مسئولیت خود در این پرونده شانه خالی کند».

مادر این کودک متهم به همراه سایر اقوام بارها در صفحه توئیتری خود و با هشتگ «حادثه تبوک با حاکم ظالم همراه شده» از شاه سعودی و وزرای عربستان خواسته است تا به فساد گسترده در استان ضباء و موج بی‌عدالتی‌ها رسیدگی کنند. آن‌ها خواستند تا به بی عدالتی علیه پسرشان عبدالله پایان داده شود و شرایط این پرونده مجددا مورد بررسی قرار گیرد. وضعیت دیگر کودکان زندانی در رژیم آل‌سعود به همین منوال است.

واکنش‌ها به این احکام صادرشده در عربستان همچنان ادامه دارد؛  فعالان رسانه‌ای هشتگ «#اوقفوا_المذبحه/کشتار را متوقف کنید» را ترند کردند. «علی هاشم» فعال سیاسی توئیتری در توییتی نوشت: «عبدالله الحویطی در زمان دستگیری ۱۳ سال بیشتر نداشت و دادگاه کیفری تبوک در اوایل ماه مارس ۲۰۲۲ حکم اعدام را صادر کرد». 

یکی از کاریکاتوریست‌های عرب‌زبان نیز کاریکاتوری از وضعیت عبدالله الحویطی را به تصویر کشیده که مورد توجه کاربران در فضای مجازی قرار گرفته است. در این کاریکاتور، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در حال بریدن سر این نوجوان با اره است. حالا لقب «ابومنشار» بیش از پیش برازنده ولی‌عهد سعودی است؛ لقبی است که مخالفان آل سعود در پی قتل فجیع «جمال خاشقجی» خبرنگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول به بن سلمان داده‌اند.

حالا واکنش‌ها به این تصمیم سران سعودی بالا گرفته است. یک کاربر عراقی با انتشار پستی نوشت: «من یقین دارم که ظالم جام ستمش را خواهد نوشید؛ اکنون هر کاری می‌خواهی بکن، اما بدان بعدها به تنهایی به دیدار خدا خواهی رفت…».

یک کاربر یمنی دیگر در صفحه توئیتری مادر این کودک شیعی نوشته است: «پایان فراعنه زمان بسیار نزدیک است. فرعون در اوج قدرت و عظمت پادشاهی خود بود، اما جنایات او باعث شد که در دریا غرق شود؛ و پایان فرعونان عصر کنونی هم نزدیک است، آن هم با ذبح…»

پایان پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *