برخی صنایع و واحدهای مهم تولیدی در کشور در حال خاک خوردن است

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با بیان اینکه برخی صنایع و واحدهای مهم تولیدی در کشور در حال خاک خوردن است، گفت: باید با افزایش راندمان کاری مسیر رقابت در بازارهای جهانی را سرعت بخشید.

به‌ گزارش نارخبر به نقل از خبرگزاری تسنیم از اراک ، آیت‌الله قربانعلی دری‌ نجف‌آبادی عصر امروز در دیدار مدیران و بسیجیان پالایشگاه و پتروشیمی و نیروگاه به مناسبت هفته بسیج با اشاره به حفظ، بهره‌وری و توسعه سرمایه‌های کشور، اظهار داشت: سرمایه‌های بسیاری هزینه شده تا انقلاب اسلامی به این مرحله رسیده است، بنابراین نگهداری، حفظ و توسعه، بهره‌برداری، استفاده بهینه از این سرمایه‌ها به ویژه سرمایه نیروی انسانی و شیوه‌های توسعه و انتقال تجربه‌ها بسیار با اهمیت است.

وی افزود: ارتباط تنگاتنگ بین پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه باید برقرار شود و بتوان این مجموعه‌ها را به یکدیگر متصل کرد و هر مجموعه به تنهایی عمل نکند، بلکه به عنوان یک مجموعه واحد و مرتبط، با آب زیرزمینی روی زمینی، تصفیه آب فاضلاب، تکمیل نقاط ضعف و غیره با یکدیگر انجام وظیفه کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با اشاره به اهمیت تولید داخل، تصریح کرد: مجموعه‌ها باید تلاش کنند تولیدات مورد نیاز خود را با مشارکت یکدیگر در داخل کشور انجام دهند، تولید داخلی چه در کارخانه و چه سفارشات داخلی و مشارکت در تولید انواع کاتولیزورها داشته باشند، چرا که این تولید نیازمند ظرفیت بالایی است و در صورت نبود کارتولیزور کارخانه نمی‌تواند کار خود را ادامه دهد.

دری نجف‌آبادی عنوان کرد: پتروشیمی می‌تواند در هر زمینه‌ای که می‎‌تواند کمک دهد و یا همکاری مشترکی داشته باشند، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید داخل باید فعال باشند تا بتوان کار را به جایی رساند و از مزایای آن بهره‌مند شویم، همچنین از ظرفیت روس‌ها و غیره می‌توان در تولید استفاده کرد، چرا که آنها از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار هستند به شرط اینکه خود ما در چاه نیفتیم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائل مهم تصفیه و بازچرخانی آب فاضلاب پالایشگاه پتروشیمی است چرا که ۱۰۰ هزار متر مکعب آب جدید را می‌توان به گردونه برگرداند و مجدد استفاده شود و می‌توان با رسوب‌زدایی آلودگی آب را گرفت و به سیستم برگردانده شود که از اقدامات مهم به شمار می‌رود و نیاز به همت والا دارد که با برنامه‌ریزی حکیمانه اقدامات مناسب در این زمینه انجام شود.

چاره‌ای جز بازچرخانی آب وجود ندارد

عضو خبرگان رهبری عنوان کرد: با توجه به خشکسالی‌های کشور قطره قطره آب برای ما با اهمیت است بنابراین حداقل از تبدیل آب به آب تصفیه شده می‌توان برای آبیاری درختان، فضای سبز، کشاورزی و کارخانه‌ها استفاده کرد چرا که چاره‌ای جز بازچرخانی آب وجود ندارد و با محدودیت شدید منابع آبی مواجه هستیم و اگر بارندگی خوبی امسال نداشته باشیم و سد کمال صالح ظرفیت لازم را نداشته باشد به طور حتم به مشکل برخورد می‌کنیم.

دری نجف‌آبادی بیان کرد: در زمان پی‌ریزی سد ساوه برنامه‌ریزی بر این بود که حدود ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب در سد ساوه آب داشته باشد در حالی چنین چیزی اتفاق نیفتاد هر چند وضعیت سد ۱۵ خرداد و کمال صالح نیز از وضعیت ساوه بدتر است، بنابراین استان در شرایط سخت کم آبی قرار دارد و باید برای استفاده از آب برنامه‌ریزی شود که این مهم نیازمند کار جهادی است، چرا که اقدامات در راستای اداره جامعه از جمله اقدامات کلان، بزرگ و ماندگار است.

وی راه‌اندازی خط سریع‌السیر از اراک به سایر شهرها را از دیگر اقدامات مهم دانست و گفت: نیاز است در این زمینه تصمیم‌گیری شود چرا که فرودگاه اراک ظرفیت جابه‌جایی حمل مسافر با تعداد بالا را ندارد و از طرفی تا زمان تکمیل ظرفیت پرواز وقت زیادی از دست می‌رود، بنابراین در این راستا راه‌اندازی خط سریع‌السیر بسیار با اهمیت است که از اقدامات ماندگار برای کشور محسوب می‌شود و باید به جای صرف هزینه‌های غیرضروری دست به دست هم دهیم و از ظرفیت‌ها استفاده شود.

باید بهره‌وری در بخش تولید و صنعت کشور افزایش یابد

امام جمعه اراک با اشاره به اینکه کارگران باید بهره‌وری خود را افزایش دهند، بیان کرد: رقابت در بازار جهان با تنبلی پیش نمی‌رود و نیازمند تلاش مضاعف، کار مفید و فداکاری است به عنوان مثال کره جنوبی که در خودروسازی و کشتی‌سازی از کشور ایران بسیار عقب‌تر بوده و بعد از ما وارد گردونه شده و گیس‌های زنان خود را برای زندگی می‌فروختند، در حال حاضر در ۱۰ صنعت و ۲۰ کشور نخست دنیا حرف می‌زنند و کره از سه خط تولید خودرو ۲.۵ میلیون خودرو تولید می‌کند.

دری نجف‌آبادی ادامه داد: در کشور واحدهایی وجود دارد که گنج محسوب می‌شوند، اما در حال خاک خوردن هستند در حالی که کشور با کار، فعالیت در همه زمینه‌های کشاورزی، صنعت، فرودگاه، راه‌آهن و غیره پیشرفت می‌کند بنابراین برای رسیدن کشور به قدرت لازم، باید فداکار کرد و معنای بسیج نیز برای پیشرفت کارها است، بسیج باید برای این اقدامات برنا‌مه‌ریزی داشته باشد ساخت خانه برای محرومان اقدام خوبی است، اما معجزه تاریخ نیست، بلکه معجزه تاریخ این است که ما اقدامات ماندگار در سطح کشور در زمینه‌های مختلف انجام دهیم تا برای نسل‌های آینده برجای بماند.

وی تصریح کرد: اشتغال سالم و مولد و شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور نیازمند همت همه جانبه است، چرا که عظمت و سربلندی کشور به همت ما بستگی دارد و اینکه افرادی فقط توقع و انتظار دارند و کارایی و کارآمدی ندارند سربار جامعه هستند و به عبارتی اغتشاشگران اگر هنر دارند باید به مردم بپیوندند و افراد فنی، دانشمندان، مفید و کارا شوند نه اینکه سربار و مزاحم شوند.

کار باید به دست افراد لایق و شایسته سپرده شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: کار باید به دست افراد لایق و شایسته سپرده شود، اینکه مراکز تحقیقاتی و صدها مهندس کنار سفره‌ها حضور داشته باشند هنر نیست، بلکه هنر این است که سفره را برای افراد کارگر و نیازمند آماده و جامعه را توانمند کنند، بنابراین ما مسئولیت پذیرفته‌ایم که اقدامات بزرگ برای جامعه انجام دهیم و الان زمان آن فرا رسیده است، چراکه شما مدیر، مسئول و خدمت‌گذار مردم هستید و نیاز است برنامه‌ریزی کنید که به چه میزان می‌توان از ظرفیت‌های این منطقه و استان استفاده کنید و پیشنهادات خود را ارائه کنید.

دری نجف‌آبادی با اشاره به اینکه توقع بی‌جا ظلم به خانواده شهدا و نظام است، بیان کرد: ما امکانات فروش نفت بی‌حساب و کتاب نداریم، آمریکایی‌ها به هندی‌ها گفته‌اند می‌توانید از روس‌ها نفت بخرید، اما حق خرید نفت از ایران را ندارید و باز تحریم کردند و باز‌ی‌های جدید راه انداختند، بنابراین صرفه‌جویی، قناعت، عمل و فکر جهادی، کار جهادی بدون استثنا وظیفه همگان است.

وی ادامه داد: کشور در شرایط حساسی قرار دارد و باید همه مدیران، مسئولان، صاحب‌نظران، خدمتگذاران، وزرات نفت، پتروشیمی، وزارت نیرو، بانک‌ها و سایر دستگاه‌ها بسیج شوند که به عنوان مثال سالی ۵۰ میلیارد دلار در کشور سرمایه‌گذاری کنیم هر چند سیاست‌های برنامه هفتم نیز به دولت کمک کرده است و امیدواریم دولت در این امر جدی باشد، چرا که از خرمشهر تا چابهار را می‌توان آباد کرد و صدها هزار سرماه‌گذاری، اشتغال سالم، توسعه صادرات و غیر صادرات انجام شود.

دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی به دنبال ضربه به ملت و کشور است

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: چرا باید با توانایی و ظرفیتی که در کشور وجود دارد ۵۰ تن دارو از هند وارد شود؟ مگر در بحث داروسازی از هند کمتر هستیم؟ بنابراین افراد توانمند و کارا باید در داروسازی کارهای مهم انجام دهند، همچنین در بخش‌های دیگر با همدلی و هم‌افزایی و تشویق و حمایت هم یاری دهنده کشور باشیم.

دری نجف‌آبادی اضافه کرد: اغتشاشگران، آشوبگران، قاچاقچیان، فرقه کومله و غیره از قبل از انقلاب بوده‌اند و الان نیز هستند، بنابراین ما نباید به آنها میدان، اجازه و فرصت دهیم و نباید خود و خانواده‌ها ناسپاسی کنند، همچنین نباید اجازه توهین به مقدسات داده شود و به سرمایه و ستون فقرات نظام آسیب برسد.

وی با بیان اینکه باید با تلاش مظاعف کارهای بزرگ انجام داد، خاطرنشان کرد: معنای بسیج، بسیج علمی، بسیج سیاسی، بسیج اقتصادی، بسیج فناوری و دانش بنیان، مردانگی و غیرت برای پیشرفت، عزت و عظمت است که پشت آن رضایت خداوند متعال قرار دارد.

انتهای پیام/۷۱۱/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *