سهم ۲۲ درصدی ساوه از میزان وقوع آسیب های اجتماعی در استان مرکزی

مدیر کل بهزیستی استان مرکزی با اشاره به سهم ۲۲ درصدی ساوه از میزان وقوع آسیب های اجتماعی در این استان گفت: آمار معتادان متجاهر در سال‌جاری در سطح استان نسبت به سال گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

به گزارش نارخبر؛محمد زیدوند در گفت‌وگو با ایسنا، به توجه جدی بهزیستی استان مرکزی به کاهش آمار وقوع آسیب‌های اجتماعی در شهرستان ساوه اشاره کرد و افزود: اختصاص اعتبارات ویژه و نیز حمایت از مراکزی که برای کاهش آسیب های اجتماعی در حوزه زنان، کودکان، اعتیاد و … فعالیت می کنند از برنامه‌های اولویت دار بهزیستی استان مرکزی در ساوه است.

وی افزود: در جلسه بررسی آسیب‌های اجتماعی در حوزه اعتیاد، بویژه بانوان معتاد، کودکان کار و بیماران اعصاب و روان که با حضور دادستان ساوه و برخی مسئولان شهرستان تشکیل شد، مقرر شد با توجه به نیاز ساوه، نسبت به تاسیس مرکز حمایتی آموزشی کودکان کار و خیابانی اقدام شود. با مصوبه فرمانداری و شناسایی کودکان کار این ظرفیت وجود دارد که مرکز نگهداری از کودکان کار در ساوه تاسیس شود.

وی به تاسیس کمپ بانوان در قالب تبصره ۲ ماده ۱۶ به عنوان مصوبه دیگر این جلسه اشاره کرد و افزود: مقرر شد تامین اعتبار برای احداث کمپ بانوان از طریق منابع مالی بهزیستی و دبیرخانه شورای مبارزه با مواد مخدر استان انجام شود.

زیدوند با بیان اینکه محدودیت منابع مالی و نداشتن ردیف اعتباری مانع تخصیص اعتبار برای تجهیز شلتر و مراکز پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شده و بر این اساس فعالیت این مراکز برون سپاری می‌شود، افزود: در حال حاضر ۳۲۴ مرکز، تحت نظارت بهزیستی در حوزه پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی و توانبخشی در سطح استان فعالیت دارند.

وی همچنین گفت: تاسیس گرمخانه از وظایف شهرداری ها بوده و نباید در گرمخانه اجازه پذیرش و اسکان افراد معتاد را داد بلکه در مراکزی نظیر شلتر که با نظارت سازمان بهزیستی احداث می‌شود خدمات اسکان به معتادین ارائه می‌شود که شامل اسکان، غذای گرم و خدمات بهداشتی است.

زیدوند افزود: بهزیستی با همکاری ضابطین قضایی آمادگی لازم را در خصوص اجرای مصوبه شورای پیشگیری از وقوع جرم به منظور جمع آوری بانوان کارتن خواب در ساوه دارد.

وی با بیان آنکه در سطح استان کمپ بانوان وجود ندارد، افزود: برخورداری ساوه از یک کمپ بانوان ضروری است و بهزیستی فرآیند فراخوان را در این رابطه انجام داده و با جذب اعتبارات لازم ملی، زمینه برخورداری ساوه از یک کمپ بانوان را فراهم خواهد کرد. به عنوان بخش دولتی وظیفه و تکلیف در خصوص راه اندازی و احداث کمپ بانوان نداریم و باید با بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی و حمایت‌های لازم از طریق تسهیلات تبصره ۲ در این رابطه اقدام شود.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی با بیان اینکه در صورت اعلام متقاضی در سریعترین زمان ممکن(حداکثر یک ماه) مجوز احداث کمپ بانوان صادر می‌شود، افزود: در حال حاضر یک متقاضی اعلام آمادگی کرده است که پس از بررسی و معرفی مسئول فنی، پروانه فعالیت کمپ بانوان در ساوه در کوتاهترین زمان ممکن برای وی صادر خواهد شد.

وی در خصوص ساماندهی کودکان کار در جامعه گفت: شرایط فعلی به گونه‌ای شده که برخی آسیب‌ها مستمر شده‌اند و نمی‌توان تعیین کرد که یک آسیب در بازه زمانی معینی جمع می‌شود چرا که شرایط اجتماعی موجود در جوامع بشری موجب شده که این آسیب‌ها در کنار زندگی بشر حضور داشته باشد.

وی به ساماندهی متکدیان اشاره کرد و افزود: ساماندهی زنان سرپرست خانوار و کودکانی که با تکدی‌گری در معرض آسیب قرار دارند از تکالیف سازمان بهزیستی است و ساماندهی بخش دیگری از متکدیان از تکالیف سایر دستگاه هاست که با غربالگری مشخص می‌شود.

زیدوند با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی با تمام توان در تلاش است تا کودکان از چرخه کار رها شده و به چرخه زندگی برگردند، افزود: خدماتی که سازمان بهزیستی به کودکان کار ارائه می‌دهد شامل مداخلات خانوادگی، پیگیری مسائل آموزشی و تحصیلی، حمایت مالی، پوشش بیمه‌ای، اشتغال و توانمدسازی خانواده‌هاست تا خانواده نیازی به درآمد حاصل از کار کودک نداشته باشد. با وجود حمایت هایی که از کودکان کار و توانمندسازی خانواده‌های آنان صورت گرفته، اما همچنان شاهد بازگرداندن کودکان به چرخه کار در جامعه توسط خانواده‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۸ هزار خانوار تحت پوشش خدمات حمایتی بهزیستی استان مرکزی قرار دارند، افزود: وظیفه این سازمان صرفا خدمات رسانی به جامعه هدف نیست، بلکه بخش مهمی از خدمات بهزیستی به عموم جامعه ارائه می‌شود که شامل پیشگیری از معلولیت‌ها، ژنتیکی و … است. با توجه به وظیفه اجتماعی که سازمان بهزیستی دارد طبیعی است که در قبال کل جامعه مسئولیت اجتماعی دارد و محدود به جامعه هدف نیست.

انتهای پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *