سرلشکر سلامی: دشمنان امروز ما همان دشمنان زمان دفاع مقدس‌اند/ هنوز هم دنبال حذف نام ایران هستند"> سرلشکر سلامی: دشمنان امروز ما همان دشمنان زمان دفاع مقدس‌اند/ هنوز هم دنبال حذف نام ایران هستند

فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: تاریخ برای فهم امروز است و از این منظر، دفاع مقدس و دشمنان آن روز و تفکراتشان هنوز وجود دارند و با مطالعه دفاع مقدس می‌توانیم بفهمیم چه‌کسانی دنبال حذف نام کشور عزیزمان هستند.

به گزارش  نارخبر؛ به نقل از  تسنیم، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صبح امروز (۲۳ آذرماه) در مراسم اهدای جایزه سردار سپهبد قاسم سلیمانی در دومین دوسالانه انتخاب آثار برتر پژوهشی دفاع مقدس و جبهه مقاومت، اظهار داشت: بدون تردید مقاطعی از تاریخ در همه کشورها هست که در زمان متوقف نمی‌شود و آن جریانات و رخدادها آن‌قدر عظیم و جوشان هستند که به یک هویت جاری در متن جامعه تبدیل می‌شوند.

بیشتر بخوانید

وی افزود: حوادثی آن‌قدر مؤثر و دارای آثار ابدی هستند که به‌مرور به یک حقایق شکفته و بالنده تبدیل می‌شوند؛ مانند حادثه عاشورا که اگرچه در مقیاس زمان و جغرافیا کوتاه و محدود بود اما آثار معنوی و سازنده آن صدها سال است که آزادگان عالم و محبان اهل‌بیت(ع) را تحت تأثیر قرار می‌دهد و محرک یک فرهنگ ناب منحصر به فرد است که توان تحولات عظیمی در عالم را دارد.

سردار سلامی با بیان اینکه گاه شخصیت‌هایی زنده می‌مانند و میدان تأثیرگذاری عظیمی به‌وجود می‌آورند و الی الابد معارف و آموزه‌هایشان در کالبد بشر تکثیر می‌یابد، گفت: دفاع مقدس نیز در آن ۸ سال متوقف نشد چراکه دفاع مقدس با هیچ جنگی قبل خود قابل قیاس نیست و الگوبرداری‌شده نبود و همه معارف و تجربیات آن متعلق به همان شرایط بود و گزاره‌هایی که در جهان برای مواجهه با قدرت‌ها ایجاد کرد متعلق به همان رخداد است.

فرمانده‌کل سپاه ادامه داد: دفاع مقدس یک نظریه اثبات‌شده را به جهان تفهیم کرد که چگونه می‌توان به صورت‌بندی همه قدرت‌ها غلبه کرد و چگونه می‌توان در فضای نابرابر قدرت سیاسی، اقتصادی، اطلاعاتی و سخت‌افزاری و عملیات رسانه و قدرت صنعتی و علمی، قدرت ضعیف‌تر را بر قدرت قوی‌تر غلبه داد.

وی گفت: ما در قرآن تعابیر و مفاهیمی داریم اما، چگونه در میدان واقعیت این آیات را به حقایقی در قلبمان تبدیل کنیم؟ دفاع مقدس اثبات‌کننده قواعد قرآنی بود از جمله این قاعده که با صبر و توکل می‌توان بر دشمن غلبه کرد. دفاع مقدس یک مقیاس جهانی از جنگ بود علیه یک ملت.

سردار سلامی ابراز کرد: حصر سیاسی، عملیات روانی، صورت‌بندی جهانی سیاسی، همبستگی اقتصادی در جنگ و آوردن مدرن‌ترین فناوری‌ها به میدان و استفاده از همه آنها؛ آلمان‌ها قدرت شیمیایی عراق را در حد ویرانگری تقویت کردند یا آمریکایی‌ها به‌لحظه‌ترین اطلاعات را از واحدهای نظامی در اختیار صدام قرار می‌دادند و اعراب مرتجع قدرت اقتصادی عراق را تقویت می‌کردند؛ جامعه‌ای تنها در اوج نابرابری وقتی می‌تواند خطوط را بشکند و سرزمین‌های اشغال‌شده را آزاد کند و سلاح‌های خود را از دشمن به‌غنیمت بگیرد و قاعده نبرد را خود بسازد و روح معنویت را گسترش دهد و میل به شهادت را ترویج کند و جای مرگ و زندگی را عوض کند، این معلوم است حادثه‌ای فراتر از نسل‌ها و قابل امتداد است.

وی افزود: هیچ کشوری از تاریخ خود منقطع نیست؛ آیا غارت نفت ما از سوی انگلیسی‌ها یا اشغال کشورمان را می‌توان نادیده گرفت؟ آیا آرزوهای امروز انگلیسی‌ها یا سیاستمدارانشان همان سیاست‌ها و چرچیل آن روز نیستند؟ اگر جوانان ما تاریخ را بدانند می‌توانند تحت تأثیر القائات آنها قرار نگیرند.

فرمانده‌کل سپاه با تصریح به اینکه اگر کسی صد سال مداخله آمریکا در ایران را بداند متوجه می‌شود رییس جمهور امروز با کارتر و نیکسون و روزولت و کندی و کارتر فرقی ندارد، اظهار داشت: تاریخ برای فهم امروز است و از این منظر، دفاع مقدس و دشمنان آن روز و تفکراتشان هنوز هست و با مطالعه دفاع مقدس می‌توانیم بفهمیم چه‌کسانی دنبال حذف نام کشور عزیزمان هستند.

سردار سلامی خاطرنشان کرد: نگارش تاریخ جنگ بیان واقعیت‌ها برای آن زمان نیست بلکه گشایش راه و روشن کردن چراغ است و این رفتن به دل تاریخ است و در کتاب تاریخ همه چیز روشن است و قرآن هم ما را به مطالعه سرگذشت پیشینیان توصیه کرده است.

وی اضافه کرد: این‌که امروز رهبر عالی‌قدر ما، امام خامنه‌ای عزیز ما را به تلاش برای درک حقایق دفاع مقدس ترغیب می‌کند تنها برای خواندن خاطره‌ها نیست هرچند خواندن داستان‌ها ایمان ما را تقویت می‌کند و فرهنگ‌آموز است و ایمان به اللّه و کفر به طاغوت را به ما یاد می‌دهد.

فرمانده کل سپاه با تأکید بر اینکه “کار ما با دشمنان تمام نشده است و آنها هنوز هستند اما قدرتشان تنزل یافته است و ما در موقعیت بسیار خوبی با تجربیات دوران دفاع مقدس هستیم”، خاطرنشان کرد: نوسازی اندیشه و قواعد جنگ و امروزی کردن ابزارها و پیشرفته کردن سخت‌افزارها ادامه دارد و چیزی که ثابت است باورها و اعتقادات و اصول ماست اما طبیعتاً روش‌ها و تاکتیک‌ها عوض می‌شود و این طبیعی است و آنچه می‌ماند شخصیت شکل‌یافته این ملت است.

سردار سلامی ادامه داد: ملت ایران شخصیتی فریب‌ناپذیر و آگاه دارد که به‌دلیل شناخت دقیق ما از دشمن است؛ دشمنی که جز زور چیزی نمی‌گوید. مردم ما امروز امتداد همان نسل جنگ‌اند و همان جنگ تکرار شده است اما مردم با همان روحیه و اعتماد به نفس، و توکل و صبر و استقامت ایستادند و در این جنگ همه ابزارهای دشمن کامل است، از تهاجم فرهنگی و حرکت در فضای مجازی استفاده می‌کند اما تأثیر قابل‌توجهی ایجاد نمی‌کند به‌دلیل اینکه این ملت ریشه در دفاع مقدس دارد.

انتهای پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *