اعتکاف تمرین  انقطاع است، انقطاع از هر چه غیر خداست.

اعتکاف فرصتی فراهم می کند تا آدمی غبار گناه از دل بشوید و با تطهیر قلب ها تمرین خودسازی کند، زمانی که متفاوت با همه زمان هاست و چه خوش سعادت اند کسانی که از این فرصت در جهت تقرب خدا، بهترین استفاده را می برند.

خانم تختی ، استاد دانشگاه قم ،کارشناس صدا و سیما و معینه مراسم حج گفت : خوشا به حال کسانی که خود را در معرض  نسیم روح بخش اعتکاف قرار داده اند . اعتکاف یعنی توبه جانانه، یعنی فرصت ،اعتکاف این فرصت را به انسان می دهد که ارتباطهای اساسی زندگی خویش را بازبینی و بازرسی نماید و به تقویت و تحکیم آن بپردازد.

وی افزود:خلوت اعتکاف، فرصتی است که انسان پرونده اعمال گذشته خود را مرور نموده، از کردارهای ناشایست خویش توبه و استغفار نماید. مهم ترین شرط توبه حالت ندامت و پشیمانی یا انقلاب روحی است که در انسان ایجاد می شود. ایشان بیان داشتند :  برای ایجاد این حالت بهتر است دعاهایی را که درباره توبه از زبان معصومان رسیده است، مرور کنیم؛ دعاهایی مانند: مناجات تائبین امام سجاد علیه السلام ، مناجات منظوم امیر مؤمنان علی علیه السلام و برخی دعاهای صحیفه سجّادیه.

تختی ادامه داد: این نسیم روح بخش سه روز را باید تا ماه رمضان ادامه دهیم، خوشا به حال کسانی که مقدمه را نصیب خود کردند برای ورود به ماه مبارک رمضان، زیرا در ماه رمضان به قله انقطاع  می رسیم.

در پایان ایشان توصیه داشتند برای تمرین خود سازی سه سوره( ق ، حجرات و فرقان) را با حضور قلب و توجه به معانی بخوانید،همچنین توصیه بر خواندن ذکر یونسیه داشتند

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *