ناشناس خطرناک

فتالات ماده ی شیمیایی که در خیلی از کالاهایی که ما استفاده می کنیم وجود دارد.

به گزارش نارخبر،فتالات‌ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که برای انعطاف‌پذیری پلاستیک و شکستن آن استفاده می‌شود. آن‌ها اغلب نرم‌کننده نامیده می‌شوند. بعضی از فتالات ها به عنوان حلال (مواد حل‌کننده) برای مواد دیگر استفاده می‌شوند. از آن‌ها در صدها محصول مانند کف وینیل، چسب‌ها، مواد شوینده، روغن‌های روان کننده، پلاستیک‌های اتومبیل، لباس‌های پلاستیکی (بارانی) و محصولات مراقبت شخصی (صابون‌ها، شامپوها، اسپری‌های مو و لاک‌های ناخن) استفاده می‌شود.

از فتالات به طور گسترده‌ای در پلاستیک‌های پلی وینیل کلراید استفاده می‌شود، که برای تولید محصولاتی مانند فیلم و ورق بسته‌بندی پلاستیک، شیلنگ‌های باغ، اسباب‌بازی‌های بادی، ظروف ذخیره‌سازی خون، لوله‌های پزشکی و برخی از اسباب‌بازی‌های کودکان استفاده می‌شود.

چگونه افراد در معرض فتالات قرار می‌گیرند؟

بلع، استنشاق، جذب پوست و تزریق وریدی همگی از مسیرهای احتمالی قرار گرفتن در معرض هستند. استفاده همیشگی از فتالات به عنوان یک افزودنی به محصولات پی وی سی (پلی وینیل کلرید) برای انعطاف‌پذیری آن‌ها و همچنین محصولات مراقبت شخصی برای ماندگاری بیشتر عطرها در ۵۰ سال گذشته، منجر به مواجهه عمومی گسترده با جمعیت شده است.

فتالات به راحتی جذب بدن انسان می‌شوند و به سرعت به متابولیت‌های مربوطه تبدیل می‌شوند. برخلاف برخی مواد شیمیایی، آن‌ها تمایل دارند به سرعت با ادرار و مدفوع از بدن خارج شوند. فتالات ها می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته و اثر قرار گرفتن در معرض را افزایش دهند. افراد با خوردن و نوشیدن غذاهایی که با ظروف و محصولات حاوی فتالات در تماس بوده‌اند در معرض فتالات قرار می‌گیرند. در اثر تنفس در هوای حاوی بخارات فتالات یا گرد و غبار آلوده به ذرات فتالات، در معرض این ترکیب قرار می‌گیرد.

کودکان خردسال به دلیل رفتارهای بردن دست در دهان ممکن است در معرض ذرات فتالات و گرد و غبار بیشتری نسبت به بزرگسالان باشند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *