سیره زندگی امام باقر(ع) الگویی جامع است

مدیر حوزه علمیه ریحانه الرسول(س) ساوه گفت: سیره و آموزه‌های امام باقر(ع) همچنان به عنوان چراغ راه و الگویی برای پیروان اهل بیت(ع) است.

 نجیبه خاتون کرمی در گفتگو با «نار خبر» ضمن تسلیت به‌مناسبت شهادت حضرت امام محمد باقر(ع) گفت: امام باقر(ع) به عنوان یکی از امامان بزرگوار شیعه، نقش بسیار مهمی در رمزگشایی و گسترش علوم مختلف داشت

.
وی افزود: امام باقر(ع) در زمانی زندگی می‌کرد که جامعه اسلامی به شدت نیازمند دانش و آموزش‌های دینی و علمی بود، وی با بهره‌گیری از دانش وسیع خود، به تبیین و توضیح معارف دینی و علمی پرداخت و شاگردان بسیاری تربیت کرد.


کرمی بیان کرد: این امام بزرگوار نقش برجسته‌ای در توسعه و تبیین قواعد اجتهاد داشتندو با دانش گسترده خود، مبانی و اصولی را برای اجتهاد فراهم کردند که تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد.


مدیر حوزه علمیه ریحانه الرسول(س) تصریح کرد: امام پنجم شیعان بر اهمیت استفاده از عقل در استنباط احکام تأکید داشت و معتقد بودکه عقل یکی از منابع مهم در اجتهاد است و باید در کنار قرآن و سنت مورد استفاده قرار گیرد.


کرمی تأکید کرد: این اقدامات و نقش‌های امام باقر(ع) باعث شد تا اصول اجتهاد به عنوان یک نظام منسجم و کارآمد در فقه اسلامی شکل بگیرد و راهنمایی برای فقیهان و مجتهدان در طول تاریخ باشد.


وی گفت: امام باقر(ع) با دانش وسیع و تلاش‌های بی‌وقفه خود، میراثی گران‌ب‌ها از علوم و معارف اسلامی بر جای گذاشتند که تا به امروز راهنمای مسلمانان و فقیهان است، سیره و آموزه‌های وی همچنان به عنوان چراغ راه و الگویی برای پیروان اهل بیت(ع) است.


مدیر حوزه علمیه خواهران در پایان اظهار کرد: امام باقر(ع) به اخلاق والا، صبر، شجاعت و فروتنی مشهور بودند. ‌ایشان همواره به پیروانشان توصیه می‌کردند که در برابر سختی‌ها صبور باشند و با رفتار نیکو و سخاوت، دل‌های مردم را به دین اسلام جذب کنند.

انتهای خبر/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *