زیرساخت‌های موجود در استان مرکزی پاسخگوی بحران‌ها و حوادث طبیعی نیست

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید از ظرفیت جهادگران و گروه‌های جهادی در استان مرکزی بیشتر استفاده کرد گفت: زیرساخت‌های موجود در استان مرکزی پاسخگوی بحران‌ها و حوادث طبیعی نیست.

به‌گزارش  نارخبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ازاراک، محمدحسن آصفری ظهر امروز در جلسه پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان مرکزی با اشاره به وضعیت استان در سیل اخیر اظهار داشت: متاسفانه در کشور به سبب اینکه در یک منطقه حادثه‌خیز قرار گرفتیم هر چند وقت با سیل، زلزله و حوادث طبیعی و غیرطبیعی مواجه هستیم که اگر آمادگی وجود نداشته باشد خسارات بیشتری شامل می‌شود.

وی افزود: اگر اکنون در اراک شاهد زلزله باشیم نمی‌دانیم که مردم را در کجا مستقر کنیم به طوری که زمانی سپاه اردوگاهی در جاده خمین ساوه در اختیار گذاشت اما رها شده و اقدامی انجام نشد، بنابراین نمی‌دانیم مردم در چه مکانی چادر بزنند و خدمات آب آشامیدنی و بهداشتی، آب، جاده‌های دسترسی و سایر موارد باید مورد توجه باشد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حوادث مختلفی از جمله رودبار، بم، سیل و سایر موارد در کشور بوده بنابراین باید برآورد اطلاعاتی در سطح کشور داشته باشیم تا بتوانیم جانمایی کنیم تا در زمان بروز حادثه مردم در مکانی مستقر و جانمایی شوند به همین سبب این موضوعات باید مورد توجه قرار گیرد و برنامه‌ریزی شود تا خدمات‌رسانی به موقع انجام شود.

آصفری تصریح کرد: اتفاق بارندگی و سیل در کمتر از ۲۰ دقیقه همه شهر را گرفت و اگر طولانی‌تر می‌شد باید پرسید آیا در سطح استان جایگاه‌های سیار پمپ بنزین جهت سوخت‌رسانی به مردم وجود دارد؟ 

وی ادامه داد: باید بررسی کرد که کدام سازمان و کارخانه‌ها موتوربرق‌های ژنراتور قوی در استان دارند که در صورت نیاز برق‌رسانی به چادرهای مردم و امدادرسانی انجام شود همچنین ظرفیت تلفن رادیویی و بیسیم هم باید مورد توجه باشد تا همه دستگاه‌ها این ظرفیت را داشته باشند.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اتاق بحران در بسیاری از مناطق مشکل دارد به طوری که اتاق بحران استانداری از استحکام کافی برخوردار است اما اتاق بحران در بسیاری از فرمانداری‌ها سست است و با کوچکترین حادثه‌ای از بین می‌رود و نمی‌دانند جلسات و هماهنگی‌ها در کجا برگزار شود.

آصفری عنوان کرد: یک ساختمان نیمه‌کاره در کمیجان وجود دارد که تقریبا ۱۰ سال نیمه‌کاره رها شده و در برخی شهرستان‌ها نیز ساختمان وجود ندارد که باید مورد توجه قرار گیرد همچنین باید برای برآوردهای اطلاعاتی، نظامی، عملیاتی و غیره در حوزه بحران برنامه‌ریزی و ایده‌پردازی شود تا بتوانیم روز به ‌روز شاهد آمادگی بیشتر باشیم.

وی افزود: پیشگیری مقدم بر برخورد در همه حوزه‌ها است بنابراین سازمان مدیریت بحران باید برنامه‌ریزی و ایده‌پردازی کند و باتوجه به اینکه بخشی از منازل مردم در این سیل از بین رفته و حدود دو ماه آینده هوا سرد می‌شود باید در این فرصت دو ماه کارها انجام شود.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: باید از ظرفیت جهادگران و گروه‌های جهادی سپاه بیشتر استفاده کرد زیرا آنها از آمادگی لازم برخوردار هستند و اگر به دنبال پیمانکار باشیم با گذراندن تشریفات حدود یک ماه زمان می‌برد درحالیکه با استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی منازل مردم در آهنگران و سایر مناطق سریع ساخته می‌شود و مردم قبل از فصل سرما اسکان داده شوند.

بیشتر بخوانید

آصفری ادامه داد: برخی مردم تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و غیره هستند که در این شرایط گرانی و غیره لوازم برقی مردم از بین رفته که باید هر چه زودتر تامین اعتبار شود و به مردم خدمت‌رسانی شود.

وی افزود: بسیاری از موکب‌داران به روستای آهنگران و سایر مناطق به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند که باید از آنها تقدیر کرد و هر زمان بحرانی اتفاق می‌افتد در کنار نیروهای امدادی و خدماتی از جمله هلال احمر و غیره پای کار هستند و باید از ظرفیت آنها استفاده و شناسایی شوند تا در زمان بحران نخستین نشست با آنها برگزار شود تا بتوانند خدمات‌دهی به مردم داشته باشند.

انتهای پیام/۷۱۳/ی

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *