دعای امام زمان(عج) در شب قدر مستجاب است/ دل و دعایمان را به حضرت(عج) بسپاریم

یک کارشناس مهدوی با بیان اینکه تقدیر خوب شب‌های قدر در گروی ارتباط با امام زمان(عج) است، گفت: در شب قدر باید دل را به دست امام زمان(عج) سپرد تا مشمول هدایت معنوی و دعای خاص آن حضرت(ع) شویم که به یقین دعای ایشان مستجاب درگاه الهی است

به گزارش نارخبر؛ به گزارش خبرنگار گروه غدیر و مهدویت خبرگزاری شبستان، به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، ماه ضیافت الهی و به منظور بهره مندی حداکثری از جنبه های عرفانی و منتظرانه این ضیافت در سلسله گفتگوهایی با حجت الاسلام والمسلمین «رحیم کارگر»، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و کارشناس مرکز تخصصی مهدویت «سی اصل عرفانی در ضیافت الهی» را به بحث و بررسی گذاشته ایم که در ادامه سیزدهمین شماره از آن تقدیم حضورتان می شود:

حجت الاسلام کارگر با بیان اینکه اصل سیزدهم در درک عرفانی از ماه مبارک رمضان «دریافت هدایت باطنی مهدوی در شب های قدر» است، اظهار کرد: عرفان انتظار، عرفانی چندبعدی و چندوجهی است که هم آینده اخلاقی منتظر را و هم  حال و زندگی امروزی او را اصلاح می کند و نیز تاثیر بالایی بر معرفت و بینش او دارد و هم بر عمل و رفتار او اثر می گذارد و مهم تر از همه، او را به طور کامل تحت ولایت ولی الهی در می آورد و همه شئون زندگی (فردی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی و…) او را در بر می گیرد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: جهان هستی و زندگی انسان آکنده از موضوعات و مسائل مختلفی است که همه آنها را می توان  در دو مساله خلاصه کرد: ولایت الهی (ولایت ولی الهی) و ولایت شیطان. هر دو مساله در زندگی انسان ها تاثیرگذار است و هر کس میل و رغبت و گرایش بیشتری به هر کدام از این ولایت ها پیدا کند، به همان اندازه تحت تاثیر آن خواهد بود و در رفتار و گفتار و زندگی اش هویدا خواهد شد. انتظار عارفانه، نیرو و توان انسان را در جهاد اکبر و مبارزه با ولایت شیطانی افزایش و او را در صف جبهه ولایت الهی قرار می دهد و پیروز میدان نبرد خیر و شر می کند.

شرط رقم خوردن سرنوشت مثبت برای منتظران!

وی تصریح کرد: در این میان شب های ماه رمضان و بویژه شب های قدر بزرگ ترین میدان برای ارتباط و پیوستن به صف ولایت مداری و مجاهده علیه ولایت شیطان است. شب قدر هم زمان تقدیر اعمال است هم شب توبه و استغفار و کسب رضایت الهی و هم شب اثبات ولایت و ولایت مداری و وقت توسل و تمسک به ولایت حجت خدا جهت ایجاد تحولات مثبت در زندگی و جلب امدادهای غیبی و نصرت های ولایی. در این شب باید اتفاقات مثبت و خوب زیادی در زندگی و آینده منتظران رقم بخورد و مهم ترین راه آن، ارتباط عمیق با امام زمان(عج) و توسل و تمسک خالصانه به حجت الهی است.

ملائکه و روح به محضر چه کسی نزول می کنند؟

حجت الاسلام کارگر با بیان اینکه پیوند با ولایت الهی صرفا جنبه اعتقادی و بینشی ندارد، گفت: بلکه مساله ای به فراگیری همه شوون و امور زندگی بشری و به گستردگی جهان هستی است. امیرالمومنین علی علیه السلام  به عبدالله بن عباس فرمودند: «شب قدر در هر سالى هست و در آن شب امور سال نازل مى‏ شود و پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) این امور (مهم) والیانى و صاحبانی دارد»، ابن عباس عرض کرد: آنها چه کسانی هستند؟، حضرت امیر(ع) فرمودند: «من و یازده کس از صلب من که همه امام و محدث هستند» (شیخ صدوق، کمال الدین و تمام النعمه ج‏۱ ص ۳۰۵).

این کارشناس مهدوی در ادامه ابراز کرد: مهم ترین و اصلی ترین ویژگی شب قدر اتصال به ولایت امام معصوم و بهره مندی از انفاس قدسی و تاییدات ربانی و بهره مندی از هدایت های باطنی ایشان است. اکنون حضرت بقیه الله الاعظم(عج) صاحب و مرجع شب قدر هستند و فرشتگان همراه در این شب نورانی به محضر ایشان می شتابند «تَنَزَّلُ الْمَلائِکَهُ وَ الرُّوحُ» دستورات لازم را اخذ و امضا و تایید حضرتش را دریافت می کنند. ایشان صاحب ولایت باطنی و جلوه کامل هدایت الهی و حجت او روی زمین است. امام باقر(ع) در این باره فرمودند: «در این شب، فرشتگان به دور ما طواف می‌کنند و ما بدین‌گونه متوجه شب قدر می‌شویم».

وی درباره نتیجه پیوند باطنی با امام عصر(عج) در شب قدر، بیان کرد: خروجی این پیوند، تضمین سلامتی روحی، جسمی و فکری انسانی است که با تمام وجود از هدایت باطنی امام زمان(عج) برخوردار شده و با تمسک و توسل خاشعانه و خالصانه و تائبانه به ولی الهی از نظر لطف و عنایت و رضایت ایشان برخوردار می شوند «سَلامٌ هِی حَتّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ» و بدین ترتیب خشنودی و رضایت باری تعالی را جلب می کنند. امام خمینی(ره) در آداب الصلاه (ص۲۶۸) نکته لطیف عرفانی در این زمینه دارند: «چون لیله‌القدر، لیله توجه تام ولیّ کامل و ظهور سلطنت ملکوتیه اوست، به توسط نفس شریف ولی کامل و امام عصر هر عصر و قطب هر زمان که امروز حضرت بقیه‌الله فی‌الارضین، سیدنا و مولانا و امامنا حجه بن الحسن العسکری ارواحنا فداه، است، تغییرات و تبدیلات در عالم واقع شود، پس هر یک از جزئیات طبیعت را خواهد بطئی حرکت کند و هریک را خواهد سریع حرکت کند و هر رزقی را خواهد توسعه دهد، و هر یک را خواهد تضییق کند، و این اراده، اراده حق است و ظل و شعاع اراده ازلیّه و تابع فرامین الهیّه است». 

غیبت مانع بهره مندی از وجود مقدس امام(عج) نمی شود

حجت الاسلام کارگر تاکید کرد: بنابر باور راستین ما امام غایب(عج)،  به رغم ناشناخته بودن چهره‌شان از همگان و قرار گرفتن در پرده حجاب، در جامعه بشری حضور دارند و به عنوان حجت الهی روی زمین، وظایف خویش را انجام می‌دهند. امام صادق علیه‌السلام درباره بهره مندی  مردم در زمان غیبت از وجود امام زمان(عج)، می فرمایند: «مردم از او بهر می برند؛ هم‌چنان‌که از خورشید، هنگامی‌که در پشت ابرها است بهره‌مند می‌شوند)» (صدوق، امالی، ج۱، ص۲۵۳ ). اگرچه استفاده مردم از خورشید تابان ولایت در عصر ظهور بیشتر و کامل تر خواهد بود اما به رغم محرومیت ها و محدویت های دوران غیبت، منتظران نیز می توانند از برکات و عنایات خاص امام زمان(عج) برخوردار شوند.

وی ابراز کرد: انس قلبی و تعلق واقعی به آن حضرت(عج)، زمینه ساز استفاده از هدایت باطنی  و دستگیری معنوی آن حضرت(عج) از ما است که برای عده کثیری از تقواپیشگان و پارسایان و عارفان و عالمان ربانی روی داده است. امامت  و ولایت منزلتی است که صاحب آن  از طریق هدایت ظاهری یا باطنی، انسان های باظرفیت و مایل را به کمال حقیقی رهنمون می شود و در سیر الی الله و سلوک عرفانی و اخلاقی راهبری شان را بر عهده می گیرد. در آیه ۷۳ سوره مبارکه انبیاء به این مهم اشاره شده است: «وَ جَعَلنا اَئِمّهً یَهدُونَ بِاَمرنَا؛ آنان را امامانی قرار دادیم که مردم را به امر خاص ما، هدایت کنند».

این کارشناس مهدوی در ادامه بیان کرد: شرط اصلی دریافت فیض و خیر عظمای شب قدر، احیای واقعی و بیداردلی است نه فقط بیداری ظاهری و نخوابیدن و دعا خواندن و قرآن بر سر گرفتن؛ اینها بسیار کارگشا است اما گشایش واقعی زمانی است که انسان دلش را احیاء و با روحش شب زنده داری کند و با تمام اعضا و جوارح ظاهری و باطنی اش به ملکوت الهی شب قدر راه بیابد و با کسب نیروی معنوی روزافزون  در محضر امام معصوم(ع) حاضر شود.

دعای مستجاب شب قدر …

وی با بیان اینکه شب قدر، شب دعا و نیایش، طلب و استغاثه است، گفت: در این شب باید دل را به دست امام زمان(عج) سپرد تا مشمول هدایت معنوی و دعای خاص آن حضرت(ع) شویم که به یقین دعای ایشان مستجاب درگاه الهی است. در روایتی از امام رضا علیه السلام درباره نشانه های امام زمان(ع) نقل شده: «و علامت مهم او دو چیز است: علم و استجابت دعا. خبرهایی که از حوادث آینده می دهد از پدرانش و از رسول خدا(ص) به او رسیده است» (مناقب خوارزمی ، ج ۴ ،ص ۳۶۰ ) و نیز می فرماید: «دعای مهدی(عج) همواره به اجابت می رسد تا جایی که اگر دعا کند سنگی از وسط به دو نیم خواهد شد» (من لا یحضره الفقیه، ج‏۴، ص: ۴۱۹).

حجت الاسلام کارگر عرفان انتظار را کسب نیروی معنوی از انفاس قدسی مهدوی و دعای خاص ایشان و تلاش برای جلب رضایت آن حضرت(عج) خواند و تاکید کرد: این مهم با اقبال قلبی و تام و تمام منتظران به سوی امام زمان(عج) رخ می دهد. منتظران باید در سه بعد نفسانی، جسمانی و عقلانی، خود را آماده کسب فیض و دریافت هدایت باطنی امام زمان(عج) کنند.

وی در شرح هر یک از این آمادگی ها تصریح کرد: : بعد نفسانی میدان جهاد اکبر است؛ شروع و جدیت مبارزه علیه نفس اماره با انسان منتظر است و اتمام آن و پیروزی در این جهاد اکبر و به زیر کشیدن اهریمن نفس، وابسته به عنایت و دعای خاص امام زمان(عج) است. توبه واقعی زمینه ساز جلب توجه و لطف و مرحمت ایشان است. دوم، بعد جسمی و مادی انسان است که متاسفانه توجه نامتعادل و نادرست به آن باعث گرایش بیشتر به گناه و معصیت می شود. ریاضت های شرعی مثل روزه و نماز و زکات و حج و … باعث تضعیف و تقلیل این جنبه گناه آلود می شود.

حجت الاسلام کارگر با بیان اینکه کسب روزی حلال و مطیع ساختن جسم و جان در مسیر دینداری از تصمیمات مهم شب قدر است، گفت: اگر رضایت امام زمان(عج) جلب شود، تقدیر و سرنوشت خوبی برای  انسان منتظر رقم خواهد خورد و نیروی جسمی او تبدیل به نیروی معنوی و قدسی خواهد شد که در خدمت مهدویت و انتظار راستین است. سوم بعد عقلانی به عنوان درونی ترین و اساسی ترین جنبه زندگی انسانی است که با تقویت و اهمیت دادن به آن می توان برای همیشه از شر نفس اماره در امان ماند و بدن را در اختیار روح الهی قرار داد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عقل بهترین عامل رشد و صلاح و تعالی روحی است به همین جهت باید آن را فرمانبردار خدا و مستغرق در صفات جلال و جمال او کرد. همان گونه که امام زمان(عج) پس از ظهور دست بر سر بندگان کشیده و عقل آنها را کامل می کند در دوران غیبت نیز باید تلاش کرد دست رحمت و عنایت ایشان بر سر انسان ها کشیده شود. منتظر واقعی اگر بتواند در شب قدر در این سه بعد فیوضاتی را درک و جلب کند، به یقین زندگی دنیوی و اخروی او آباد و سعادتمندانه خواهد بود.

پایان پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *